d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - چرا VPN می‌خواهیم؟
۴
۰
plusresetminus
جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۲۶

چرا VPN می‌خواهیم؟

ایتنا - فیلترشکن‌های اینترنتی امروزه بیش از آنکه کاربردی برای دور زدن فیلترینگ داخلی داشته باشند در دور زدن تحریم‌های اینترنتی کارآمدند.


شهرام شریف - این روزها محدوديت‌های اینترنتی علیه آی‌پی‌های ایرانی شدت فراوانی گرفته و تقریبا می‌توان گفت بخش عمده سرویس‌های اینترنتی مشهور دسترسی کاربران ایرانی را به سرویس‌های خود مسدود کرده‌اند. 

این محدوديت‌ها نه‌تنها علیه تبادلات مالی کاربران ایرانی و خریدهای اینترنتی آنان صورت گرفته بلکه اخیرا به فروشگاه‌ها و سایت‌های عرضه نرم‌افزار نیز امتداد پیدا کرده است.
امروزه کار ساده‌ای چون تمدید کردن یک دامنه اینترنتی با دشواری و معضلات مختلفی روبرو است و حتی برخی امور مانند چک کردن ایمیل در برخی سرویس‌دهنده‌ها (مثلا Google Apps) با آی‌پی‌های ایرانی غیرممکن است.

اینها بخشی از سختگیری‌های فزاینده‌ای است که پیش از این در مسدود کردن دسترسی به سرویس‌هایی چون Google Code یا محدود کردن دسترسی به کتابخانه‌های الکترونیکی برای کاربر ایرانی اتفاق افتاده بود. 

امروزه بسیاری از کاربران ایرانی از VPN و دیگر ابزارهای فیلتر شکن نه فقط برای عبور از فیلترینگ سختگیرانه که برای دور زدن این تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

دو فروشگاه نرم‌افزار بزرگ جهان موبایل یعنی App Store و Google Play اساسا بدون فیلترشکن اجازه دانلود هیچ نرم‌افزاری را به روی گوشی، تبلت یا کامپیوترهای داخل ایران نمی‌دهند.
این درحالی است که تنها طی چند سال اخیر حجم عظیمی از تلفن‌های همراه هوشمند در بازار ایران به فروش رفته است.
یعنی کاربران ایرانی برای در اختیار داشتن ابزارهای کامپیوتری به‌روز جهان مبالغ هنگفتی را هزینه می‌کنند، اما در هنگام اتصال به اینترنت با تحریم‌های فزاینده اینترنتی روبه‌رو می‌شوند.

فیلترشکن‌های اینترنتی امروزه بیش از آنکه کاربردی برای دور زدن فیلترینگ داخلی داشته باشند در دور زدن تحریم‌های اینترنتی کارآمدند.
کاربران ایرانی با استفاده از فیلترشکن‌ها کارهای روزمره خود را انجام می‌دهند، نرم‌افزارهای عادی و مورد نیاز خود را دانلود می‌کنند و به کتاب‌های الکترونیک و منابع دانشی دسترسی می‌یابند که به دلیل تحریم‌های اینترنتی به ناحق از آنان سلب شده است. 

در چنین فضایی پارادوکس ممنوعیت استفاده از فیلترشکن و سخت‌ترکردن دایره فیلترینگ، کاربران را با این پرسش مواجه کرده که چگونه می‌توان از فضای مجازی استفاده مجاز کرد. 

اگر شورای عالی مجازی در قانونمند کردن فضای استفاده از VPN نگاهی تازه و واقع‌نگر به موضوع فیلترشکن‌ها و کاربرد واقعی آنها داشته باشد، بزرگ‌ترین کمک را به کاربران ایرانی در دورزدن تحریم‌های اینترنتی انجام داده است. 
 
کد مطلب: 25415
نام شما
آدرس ايميل شما


اشکان
feedback
Estonia
مرسی سخنان جناب شریف واقعا واقع گرایانه و درسته
کاش مسئولین هم انقدر بد به موضوع وی پی ان و پروکسی نگاه نکنند، به نظر من دیگه دوره سایت های ضد اخلاقی و... برای کاربران فهیم ایرانی سر اومده و دیگه هر کاربر خودش میدونه چطور از این امکانات استفاده کنه
هر شخصی میتونه خودش خوب رو از بد تشخیص بده

لازم به محدود کردن بیشتر کاربران نیست
متاسفانه مسئولین ما در حوزه آی تی به جای پیشرفت فقط به محدود تر کردن و کنترل بیشتر کاربران فکر می کنند و دنبال راه های جدید برای این منظور هستند که جای تاسف داره
feedback
فرق نمیکنه چی سرچ کنی. تو تایپ کن خدا، میبینی لینکها دوتاش فیلتره یکیش نیشت. برو جستجوی عکس گوگل رو ببین. تایپ کن سیبزمینی ببین چنتا از عکسا قابل مشاهدست. متاسفم ولی از نظر عموم مردم vpn فقط یه کاربرد داره و اونهم دور زدن فیلترینگ لجام گسیخته و ... شماست
feedback
اقا فقط سایت های غیر اخلاقی رو ببندید. به بقیه (حالا در مورد هرچی) چکار دارین؟ مام خودمون بچه های کم سن و سال داریم که از اینترنت استفاده میکنن و دلمون نمیخواد که به راحتی به سایتهای غیر اخلاقی دسترسی داشته باشن. ولی مسئله اینه که شما زدین 90 درصد اینترنت رو چه مشکل اخلاقی داشتن چه نه بستین. یعنی چی؟ خودتون دارید ملت رو هل میدین سمت استفاده از وی پی ان.
ما نیازمند قوانینی هستیم که یه کم این اشخاصی رو که در این فیلترینگ گسترده نقش دارن کنترل کنه و دستشونو اینقدر دیگه باز نگه نداره.
feedback
United Kingdom
کاملاْ موافقم
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام