۰
plusresetminus
دوشنبه ۶ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۰۰

شکایت از اسپیس‌اکس؛ آگهی استخدام دردسرساز ایلان ماسک

ایتنا - در شکایت از اسپیس‌اکس آمده است که در آگهی‌های استخدام این شرکت در فاصله سال‌ ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ فقط افرادی دعوت به کار شده بودند که شهروندی یا گرین کارت آمریکا داشتند.
شکایت از اسپیس‌اکس؛ آگهی استخدام دردسرساز ایلان ماسک

در شکایت جدیدی که علیه اسپیس‌اکس ثبت شده است، این شرکت متهم است که از استخدام پناهندگان و پناهجویان امتناع می‌کند. این شکایت می‌تواند آزمونی باشد برای دولت آمریکا که مدعی است مسئله امنیت ملی مجوزی نیست تا شرکت‌ها در مورد افرادی که شهروند آمریکا نیستند تبعیض قائل شوند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت تولید محصولات هوافضا، در پاسخ به این شکایت وزارت دادگستری آمریکا که روز پنجشنبه ۲۴ اوت ثبت شد، گفت استخدام هرکس غیر از شهروندان و دارندگان گرین کارت آمریکا نقض قوانین قاچاق اسلحه خواهد بود.

به نظر می‌رسد پست او در اکس، توییتر سابق، در تضاد با دستورالعمل وزارت دادگستری باشد که در آوریل سال جاری صادر شد و به کارفرمایان هشدار می‌دهد که تلاش برای رعایت قوانین نظارت بر صادرات آن‌ها را از قانون ممنوعیت تبعیض بر اساس وضعیت شهروندی معاف نمی‌کند.

قوانین کنترل صادرات شرکت‌ها را ملزم می‌کند اطلاعات حساس و فناوری را در اختیار افراد خاصی از سایر کشورها قرار ندهند.

به گزارش رویترز، در ماه آوریل و مه نیز وزارت دادگستری آمریکا موارد مشابهی را در مورد شرکت جنرال موتورز و یک شرکت خدمات فناوری اطلاعات مطرح کرد اما آن شرکت‌ها را تحت تعقیب قضایی قرار نداد. به نظر می‌رسد اسپیس‌اکس اولین شرکتی باشد که این وزارتخانه علیه آن شکایتی رسمی ثبت کرده است.

ربکا برنارد، وکیل کار، می‌گوید کارفرمایانی که مشمول قوانین کنترل صادرات می‌شوند اغلب قانون فدرال مهاجرت و ملیت (INA) را که تبعیض بر اساس وضعیت شهروندی را منع می‌کند، نادیده می‌گیرند و به همین دلیل در معرض اقدام قضایی قرار می‌گیرند.

در شکایت از اسپیس‌اکس آمده است که در آگهی‌های استخدام این شرکت در فاصله سال‌ ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۲ فقط افرادی دعوت به کار شده بودند که شهروندی یا گرین کارت آمریکا داشتند.

بر این اساس، پناهجویان و پناهندگان نمی‌توانستند درخواست استخدام بدهند و کسانی هم که درخواست دادند رد شدند.

طبق این پرونده، در این بازه زمانی، در میان  بیش از ۱۰ هزار نیروی استخدامی اسپیس‌اکس فقط یک نفر پناهجو بود.

به گزارش رویترز، ماسک این شکایت را «تبدیل وزارت دادگستری به سلاحی برای اهداف سیاسی» خواند. او گفت به اسپیس‌اکس بارها گفته شده است که استخدام افرادی غیر از شهروندان آمریکا جرم محسوب می‌شود.

بر اساس دستورالعمل وزارت دادگستری که در ماه آوریل صادر شد، شرکت‌ها ممکن است به مجوز ویژه سازمان‌های فدرال نیاز داشته باشند تا بتوانند اطلاعات مشمول قانون کنترل صادرات را در اختیار کارکنان غیرآمریکایی قرار دهند.  اما در عین حال، قانون کنترل صادرات استخدام «افراد آمریکایی» را ممنوع نمی‌کند که پناهجویان و پناهندگان را نیز شامل می‌شوند زیرا آن‌ها اجازه اقامت و کار در ایالات متحده آمریکا را دارند.
کد مطلب: 74405
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام