۱
۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۵۰

کاربرد VPN در ایران ده برابر شده است

ایتنا - وضعیت فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت افزایش یافته و دولت نیز چندان تمایلی نسبت به رفع این محدودیت‌ها نشان نمی‌دهد! از طرف دیگر فروش کلان فیلترشکن و درآمد از افزایش مصرف بسته های اینترنتی هم بازاری ایجاد کرده که تنها زیان ده آن مردمند.
کاربرد VPN در ایران ده برابر شده است
یک کارشناس امنیت فضای مجازی، درباره وضعیت فعلی فیلترشکن‌ها در ایران گفت: تا سال ۹۷ تراکنش فروش وی پی ان در ماه ۵۰ میلیارد تومان بوده است و با توجه به وضعیت سال گذشته این عدد به نزدیکی ۵۰۰ میلیارد تومان هم رسیده است و این هزینه خیلی از شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا به سمت ساختار‌های وی پی ان بروند.

هشت ماه اخیر، وضعیت فیلترینگ و محدودیت‌های اینترنت تا حد قابل توجهی افزایش یافته و دولت نیز چندان تمایلی نسبت به رفع این محدودیت‌ها نشان نمی‌دهد! از طرف دیگر فروش کلان فیلترشکن و درآمد از افزایش مصرف بسته های اینترنتی هم بازاری ایجاد کرده که تنها زیان ده آن مردمند.

مهدی مصلحی، کارشناس امنیت فضای مجازی در گفت و گو با انتخاب، در آغاز درباره وضعیت فعلی فیلترشکن‌ها در ایران به انتخاب گفت: آمار دقیقی که متاسفانه از فیلترشکن ارائه نمی‌شود و آمارهای فعلی فقط تخمین است. مثلا گفته‌اند تا سال 97 تراکنش فروش وی پی ان در ماه 50 میلیارد تومان بوده است و با توجه به وضعیت سال گذشته این عدد به نزدیکی 500 میلیارد تومان هم رسیده است و این هزینه خیلی از شرکت ها را تشویق می کند تا به سمت ساختار های وی پی ان بروند. بستر فیلترشکن یک بستر امن ارتباطی است و خیلی وقت ها برای دور زدن فیلترینگ استفاده نمی شود اما در کشور ما خیلی از مردم برای دور زدن فیلترینگ استفاده می کنند. مثلا یکی از مسئولین سازمان تنظیم مقررات گفته بود از 80 میلیون مخاطب، نزدیک 80 درصد از وی پی ان استفاده می کنند. این نشان می دهد که چه عدد بزرگی از نظر مصرف اینترنت و هزینه ای که این وسط جا به جا می شود نصیب کسانی می شود که کار وی پی ان می کنند.

وی در ادامه نسبت به تاثیرات مخرب فیلترشکن های ناامن برای گوشی ها و ایجاد خلل در آن ها افزود: دقیقا! اگر استفاده درست از وی پی ان شود این بستر امن می شود. فرض کنید یک مجموعه دارید که شعبات مختلف دارد و برای دسترسی شبکه ای از وی پی ان استفاده می شود اما در کشور ما از وی پی ان برای فیلترینگ استفاده می کنند. افراد نیز بعضا از وی پی ان های رایگان استفاده می کنند و این نوع وی پی ان ها هم برای خدمت به مردم شکل نگرفته اند و کسانیکه قصد نفوذ به شبکه های اینترنتی ایران دارند این فیلترشکن ها را می سازند و بعد از اینکه آن اپلیکیشن را نصب کردیم، گوشی ما تبدیل به یک زامبی می شود که هر زمان اراده کنند بدون در جریان بودن ما یک دستور به آن برنامه می دهند و یک کار مخرب را از طریق گوشی ما انجام می دهند. از دسترس خارج کردن سایت ها نیز از این طریق صورت می گیرد.

مصلحی در پایان درباره راهکار حل بحران فیلترینگ در ایران گفت: متاسفانه الان بستر فیلترشکن یک بستر قانون مند نیست. یکی از 66 مصداق بحث فیلترینگ اگر یک سایت یا یک شرکتی اقدام به فروش رسمی وی پی ان کند، می توانند آن سایت را فیلتر کنند اما هنوز برای کاربر فکری نکرده اند، البته من نمی گویم این کار درست است! اگر قانونی که در مجلس در حال تصویب دارند که استفاده از فیلترشکن جرم نگاری شود یک نقطه جدید برای ورود به مرحله بعدی استفاده از وی پی ان هاست. بنظر بنده بهتر است به جای ایجاد این محدودیت ها با تعاملی که با شرکت های مختلف اپلیکیشن ها ایجاد کنند، محدودیت های اپلیکیشن های پرطرفدار را بردارند. این مسیر فعلی در حوزه فیلترینگ فقط مسیر درآمدزایی برای برخی و هزینه برای مردم است.
 
کد مطلب: 72926
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
هر روز ساعت ها وقت و انرژی با ارزش مردم برای راه اندازی فیلترشکن تلف میشه
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام