۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۴۳

واکنش تایوان به صحبت‌های جنجال برانگیز ایلان ماسک

ایتنا - ایلان ماسک در یک نشست تجاری در هفته جاری، تایوان را با هاوایی مقایسه کرد و گفت که «بخش مهمی» از چین است.
واکنش تایوان به صحبت‌های جنجال برانگیز ایلان ماسک
تایوان در واکنش به این صحبت ایلان ماسک، مالک شبکه اجتماعی ایکس که گفته بود «تایوان بخشی از چین است»، گفته تایوان «فروشی نیست.» جوزف وو، وزیر امور خارجه تایوان در شبکه ایکس نوشت: «گوش کن! تایوان، بخشی از چین نیست و قطعا فروشی نیست.»

به گزارش ایتنا و به نقل از بی‌بی‌سی، ایلان ماسک در یک نشست تجاری در هفته جاری، تایوان را با هاوایی مقایسه کرد و گفت که «بخش مهمی» از چین است.

چین مدعی مالکیت تایوان است و تنش بین آنها طی سال گذشته به اوج رسیده است.

این نخستین بار نیست که ایلان ماسک که منافع تجاری با چین دارد، با اظهارات خود خشم دولت تایوان را برانگیخته است. اکتبر سال گذشته، او گفت تنش بین پکن و تایپه می‌تواند با کنترل چین بر تایوان حل شود.

او سپس در مصاحبه‌ای با «فایننشال تایمز» گفت که معتقد است دو دولت می‌توانند به یک طرح «معقول و مطبوع» برسند. سفیر چین در آمریکا از ایلان ماسک تمجید کرده بود، اما همتای تایوانی او چیزی شبیه به جوزف وو گفته بود که آزادی «فروشی نیست».

جوزف وو همچنین در ایکس نوشت: «امیدوارم ایلان ماسک بتواند از حزب کمونیست چین بخواهد ایکس را به روی مردمش باز کند.»

شبکه اجتماعی ایکس متعلق به ایلان ماسک که پیشتر توییتر نامیده می‌شد، در چین ممنوع شده است.

وزیر امور خارجه تایوان قبلا گفته بود که مانورهای نظامی چین با هدف تاثیرگذاری بر انتخابات تایوان که قراراست در ژانویه سال آینده برگزار شود، صورت گرفته است.

او در ایکس نوشت: «جمهوری خلق چین به صراحت اعلام کرده که می‌خواهد انتخابات ملی آینده تایوان را شکل دهد. اما، این به شهروندان ما بستگی دارد که تصمیم بگیرند، نه همسایه قلدر.»

تسلا، سازنده خودروهای الکتریکی ایلان ماسک، یک کارخانه تولیدی بزرگ در شانگهای دارد و او در ماه مه از این کشور دیدن کرد. ماسک با مقامات ارشد چین دیدار کرد و وزارت خارجه چین گفت که تسلا مایل است تجارت خود را در این کشور گسترش دهد.

با توجه به کاهش شدید روابط بین چین و ایالات متحده آمریکا در سال‌های اخیر، سفر او توجه زیادی را به خود جلب کرد.

علیرغم از سرگیری گفت‌وگوها در سطح بالا، دو کشور چین و آمریکا هنوز در مورد طیفی از موضوعات، از جمله تایوان که به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مسائل تنش‌زا بین آنها است، اختلاف نظر دارند.

آمریکا مدتهاست که متحد اصلی تایوان است.
 
کد مطلب: 74717
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام