۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۶:۲۳

دفاع اپل از آیفون 12 در برابر اتهامات!

ایتنا - ​​​​​​​اپل پس از آن که رگولاتور فرانسوی دستور توقف فروش آیفون ۱۲ را به دلیل نقض مقررات اتحادیه اروپا در خصوص حد مجاز تابش امواج الکترومغناطیسی صادر کرد، به دفاع از گوشی خود پرداخت.
دفاع اپل از آیفون 12 در برابر اتهامات!

این اقدام فرانسه چشم انداز ممنوعیت های بیشتر در اروپا را افزایش داد. رگولاتور شبکه آلمان (BNetzA) اعلام کرد ممکن است اقدامات مشابهی را انجام دهد و در تماس نزدیک با مقامات فرانسوی است. گروه مصرف کنندگان OCU اسپانیا هم از مقامات این کشور خواست تا فروش آیفون ۱۲ را متوقف کنند. رگولاتور دیجیتال هلند هم سرگرم بررسی این گزارش فرانسوی است.

به گزارش ایتنا از ایسنا، اپل در بیانیه‌ای اعلام کرد آیفون ۱۲ که در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شد، توسط چندین نهاد بین‌المللی به عنوان مطابق با استانداردهای جهانی تشعشعات تایید شده است  و این شرکت چندین نتیجه آزمایشگاهی خود و شرکتهای دیگر را ارائه کرده است که انطباق این گوشی با استانداردهای تشعشعات را به این سازمان فرانسوی ثابت کرده و به یافته‌هایش معترض است.

محققان در دو دهه گذشته مطالعات زیادی را برای ارزیابی خطرات سلامتی ناشی از تلفن همراه انجام داده‌اند. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، تاکنون هیچ تاثیر زیانبار برای سلامتی به دلیل استفاده از تلفن همراه، ثابت نشده است.

آژانس ملی فرکانس فرانسه (ANFR) سه شنبه هفته جاری به اپل اعلام کرد فروش آیفون ۱۲ در فرانسه را پس از آزمایشهایی که نشان می دهد نرخ جذب ویژه (SAR) این گوش  بالاتر از حد مجاز قانونی است را متوقف کند.

نرخ جذب ویژه، اندازه گیری میزان انرژی فرکانس رادیویی جذب شده توسط بدن از یک قطعه تجهیزات است.

این دیده بان فرانسوی اعلام کرد نمایندگانی را به فروشگاههای اپل و سایر توزیع کنندگان اعزام می‌کند تا بررسی کنند که این مدل دیگر فروخته نمی شود و کوتاهی در این اقدام، منجر به فراخوان گوشیهای آیفون ۱۲ خواهد شد که به مصرف کنندگان فروخته شده اند.

کارشناسان صنعت می‌گویند هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد زیرا محدودیتهای رگولاتوری در SAR بسیار پایینتر از سطوحی است که دانشمندان در آنها، شواهدی از آسیب پیدا کرده اند.

پروفسور رادنی کرافت، رئیس «کمیسیون بین‌المللی حفاظت در برابر تشعشعات غیر یونیزان» (ICNIRP) که دستورالعمل‌های جهانی را در مورد محدودیت های SAR تعیین می‌کند، اظهار کرد: از نقطه نظر بهداشت و ایمنی، اینطور نیست که کسی را در معرض خطر قرار دهد. این محدودیتها بر اساس خطر سوختگی یا گرمازدگی ناشی از تشعشعات تلفن همراه، در حال حاضر ۱۰ برابر کمتر از سطحی است که دانشمندان شواهدی مبنی بر آسیب پیدا کرده اند.

کرافت گفت: یافته‌های فرانسوی می‌تواند با یافته‌های ثبت‌ شده توسط سایر سازمانهای تنظیم‌ مقررات متفاوت باشد زیرا آژانس  ANFR  تشعشعات را با روشی ارزیابی می‌کند که تماس مستقیم پوست، بدون لایه‌های نساجی میانی، بین دستگاه و کاربر را فرض می‌کند.

یک منبع دولتی فرانسوی هم اظهار کرد: آزمایش فرانسویها با روش استفاده شده توسط اپل متفاوت است.

آزمایش تشعشعات تلفنهای هوشمند تاکنون، به توقف فروش در ۴۲ کشور منتهی شده است. برای اولین بار است که اپل با چنین ممنوعیتی روبرو می شود.

سازمان نظارت بر تشعشعات آلمان (BfS) اعلام کرد تصمیم فرانسه می تواند پیامدهایی برای تمام اروپا داشته باشد.

اپل فروش خود را بر اساس کشور یا مدل گوشی اعلام نمی‌کند. درآمد این شرکت در اروپا، سال میلادی گذشته حدود ۹۵ میلیارد دلار بود که این منطقه را پس از قاره آمریکا، به دومین منطقه بزرگ برای این شرکت آمریکایی تبدیل کرد. طبق برخی برآوردها، اپل سال گذشته بیش از ۵۰ میلیون آیفون در اروپا فروخت. این شرکت آمریکایی سه شنبه هفته جاری، سری جدید آیفون ۱۵ را معرفی کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان که دستورالعمل‌های جهانی را در مورد محدودیت‌های SAR تعیین می‌کند، در سال ۲۰۱۱، میدان‌های الکترومغناطیسی فرکانس رادیویی ساطع شده از استفاده از تلفن همراه را به‌ عنوان «احتمالا سرطان‌زا» طبقه‌بندی کرد.
کد مطلب: 74646
برچسب ها: آیفون 12
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام