۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۲

بزرگ‌ترین اشتباه بانکی تاریخ: واریز نیم میلیارد دلار به حساب مشتریان!

ایتنا - طبق حکم دادگاه، بانک آمریکایی سیتی بنک پس از انجام بزرگ‌ترین اشتباه در تاریخ بانکداری اجازه نخواهد داشت که 500 میلیون دلاری که به اشتباه به حساب وام دهندگانش وازیر کرده است را برگرداند.
بزرگ‌ترین اشتباه بانکی تاریخ: واریز نیم میلیارد دلار به حساب مشتریان!
اخیرا بروز اشتباه، باعث شده که بانک آمریکایی "سیتی بنک" ناخواسته مبلغ زیادی را به حساب برخی مشتریانش واریز کند.
جالب اینکه پس از انجام این خطا(که بزرگ‌ترین اشتباه در تاریخ بانکداری خوانده می‌شود) این بانک اجازه نخواهد داشت که میلغ مزبور( 500 میلیون دلار) را که به اشتباه به حساب وام دهندگان کمپانی ررولون وازیر کرده است برگرداند.
 
به گزارش ایتنا به نقل از CNN، جریان از این قرار است که سیتی بنک که به عنوان بانک عامل پرداخت وام کمپانی رولون فعالیت می‌کرد، قرار بود که 8 میلیون دلار از سود این وام را به حساب وام دهندگان به کمپانی لوازم آرایشی رولون واریز کند.
 
اما این بانک به اشتباه به جای 8 میلیون دلار، تقریبا 10 برابر این رقم را به این حساب‌ها واریز کرد.
البته این پایان ماجرا نبود و اشتباه به اینجا ختم نشد، بلکه رقم 175 میلیون دلار نیز به صندوق‌های تامینی این شرکت پرداخت شد که مجموع این ارقام حدود 900 میلیون دلار می‌شد.
 
در پی این اتفاق، سیتی بنک با تنظیم دادخواستی در ماه اوت از دادگاه ایالات متحده درخواست کرد که حکم بازگردادن این پول از دست رفته را صادر کند. با این حال 10 شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری ذینفع از بازگردن رقم یاد شده خودداری کردند و هم اکنون دادگاه به نفع آنها رای داده است.
 
 
گفتنی است انتقال اشتباهی پول در دنیای دیجیتال امروزی بسیار شایع به ویژه در میان بانک‌هاست و می‌توان با ردیابی این پول‌ها، آنها را به حساب پرداخت کننده بازگرداند.
در چنین مواردی، معمولا قانون آمریکا رای را به نفع بانک و بر ضد افرادی که پول اشتباه به حسابشان ریخته شده است صادر می‌کند و حتی در صورتی که آنها این پول را خرج کرده باشند، با جریمه سنگینی مواجه خواهند شد.
 
با این حال در این مورد جدید به نظر می‌رسد که ایالت نیویورک استثنایی برای این قانون در نظر دارد و آن را با نام «عزل برای دفاع از ارزش» می‌خواند.
بر اساس این قانون، اگر ذینفع این پول را در اختیار داشته داشته باشد و همچنین از تصادفی بودن انتقال آن نیز ناآگاه باشد، می‌تواند رقم یاد شده را بازنگرداند و نزد خود نگهداشته و متعلق به خود بداند.

وام دهندگان رولون نیز بر همین اساس اعلام کرده‌اند که تصور می‌کردند که وجه پرداخت شده از جانب سیتی بنک حق آنها بوده است.
از این گذشته، پولی که به طور تصادفی به حساب آنها واریز شده بود، معادل مبلغی بود که سیتی بانک به آنها بدهکار بود، هرچند مدت زمان طولانی بازپرداخت وام هنوز به پایان نرسیده بود.
در نهایت، دادگاه به محق بودن وام دهندگان درباره این تصور که پول مزبور به راستی به آنها تعلق دارد رای داد.

نکته جالب‌تر اینکه حتی مدیران سیتی بنک نیز تا یک روز پس از بروز حادثه مزبور، متوجه اشتباه بزرگ خود نشده بود.

بنجامین فاینستون به عنوان وکیل دو کمپانی وام دهنده Brigade و HPS Investment Partners در این رابطه اعلام کرد که: «ما از تصمیم متفکرانه، دقیق و با جزئیات قاضی فرمن بسیار راضی هستیم.»
در مستندات دادگاه مزبور آمده است که: «قبول این فرض که سیتی بنک به عنوان یکی از پیچیده‌ترین موسسات مالی جهان، اشتباهی به بزرگی نزدیک 1 میلیارد دلار مرتکب شده است که پیش از این اتفاق نیفتاده بود، غیرمنطقی بنظر می‌رسد.»

با این تفاسیر، حکم صادره دادگاه مزبور هنوز قطعی نیست و دادگاه تجدید نظر ممکن است با درخواست سیتی بنک برای بررسی و تجدیدنظر در این حکم غیرمنتظره تشکیل گردد.
 
کد مطلب: 64175
برچسب ها: دادگاه
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام