۰
plusresetminus
شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۷

رژیم‌های غذایی گیاهی برای فشار خون بسیار خوب هستند، حتی برای کسانی که آنها را به دقت رعایت نمی‌کنند

ایتنا - فشار خون بالا به یک دلیل «قاتل خاموش» نامیده می‌شود: غالبا شناسایی نمی‌شود، ممکن است مزمن باشد، و در صورتی که درمان نشود منجر به مشکلات قلبی خواهد شد.
رژیم‌های غذایی گیاهی برای فشار خون بسیار خوب هستند، حتی برای کسانی که آنها را به دقت رعایت نمی‌کنند
شاید به سختی بتوان فردی را یافت که ادعا کند هرگز در رژیم غذائیش تقلب نکرده است. پایبند ماندن به یک پروتکل تغذیه‌ای دقیق دشوار است، به ویژه اگر آن پروتکل دربرگیرنده حذف گروه‌های غذایی بسیار رایج و گسترده‌ای همچون گوشت باشد. این باعث می‌شود تا رو آوردن به رژیمهای غذایی مبتنی بر گیاه برای گوشتخوارها دشوار باشد، ولی یک مطالعه جدید به این جمعبندی رسیده است که حتی در صورتی که گهگاه رژیم گیاهیتان را رعایت نکنید باز هم منافعی برای شما دارد.
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، فشار خون بالا به یک دلیل «قاتل خاموش» نامیده می‌شود: غالبا شناسایی نمی‌شود، ممکن است مزمن باشد، و در صورتی که درمان نشود منجر به مشکلات قلبی خواهد شد. بیماری قلبی در سطح جهان همچنان علت اصلی مرگ به شمار می‌رود که رایجترین آن در آمریکا بیماری شریان کرونری (CAD) است.
 
مطالعه انجام شده در دانشگاه وارویک نشان داده است که رژیمهای گیاهی حتی در صورتی که بیمار تا حدودی آنها را رعایت نکند باز هم می‌توانند فشار خون را کاهش دهند. این مطالعه دربرگیرنده یک مرور جامع تحقیقات موجود بر روی رژیمهای گیاهی، از جمله کارآزمایی‌های بالینی بود، و محققان خاطرنشان کردند که بسیاری از این مطالعات شامل اندکی محصولات غذایی حیوانی نیز بودند.  
  
 
این مطالعه داده‌های مربوط به حدود 8500 نفر را مورد ارزیابی قرار داد که مقرر شده بود انواع مختلفی از رژیمهای گیاهی را بخورند، از جمله برنامه‌های غذایی معمول وگان و گیاهخواری، یک رژیم غذایی شمال اروپایی (نوردیک)، یک رژیم پر فیبر، یک رژیم سرشار از میوه و گیاهان، رژیم مدیترانه‌ای، و رژیم DASH. رژیم اخیرالذکر، که سرنام آن برگرفته از «رویکردهای رژیمی برای توقف فشار خون بالا» است، به افرادی که رژیم گرفته‌اند اجازه می‌دهد تا مقادیر محدودی غذاهای مبتنی بر مرغ و ماهی، و همچنین رژیم کم‌چرب و اندکی گوشت قرمز، بخورند.
  
محقق ارشد این مطالعه، جاشوا گیبز، گفت:  
کاهش فشار خون در پی استفاده بیشتر از رژیمهای گیاهی، حتی با مصرف محدود محصولات حیوانی، می‌تواند منجر به 14% کاهش سکته قلبی، 9% کاهش حملات قلبی و 7% کاهش کلی مرگ و میر شود. این یک یافته مهم است چرا که مشخصا نشان می‌دهد که حذف کامل محصولات حیوانی برای کاهش و بهبود فشار فشار خون ضروری نیست. اساسا، هرگونه تغییر رویکرد به سمت رژیم مبتنی بر گیاه یک تصمیم خوب است.
 
 
کد مطلب: 61803
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام