۰
plusresetminus
دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۰

ارز مجازی ایرانی را بهتر بشناسیم

ایتنا - چندی پیش خبری منتشر شد مبنی بر این که ارز رمز پایه ایران در حال آماده¬سازی است تا ایران نیز ارز دیجیتال بومی خود را داشته باشد. در فرصت حاضر درباره ارز مجازی ایرانی بیشتر می‌خوانید.
ارز مجازی ایرانی را بهتر بشناسیم
این روزها بحث پول الکترونیکی و ارز دیجیتال تبدیل به یکی از اخبار مهم اقتصادی شده و در صدر اخبار مهم اقتصادی دنیا حتماً خبری راجع به بیت کوین، بلاک چین و داد و ستد با پول الکترونیکی دیده میشود.
در دنیایی که همه تبادلات به سمت الکترونیکی شدن میرود، نمیتوان انتظار داشت که شکل سنتی داد و ستد همچنان به روند سابق ادامه یافته و تغییری در آن حاصل نشود. در واقع با توجه به سرعتی که فضای مجازی و دنیای الکترونیکی در فضای داد و ستد و مبادله ایجاد کرده، ورود به این فضا برای تمام کشورها امری اجتناب ناپذیر به نظر میرسد.

       در این باره بخوانید:
       - ارز مجازی را بشناسیم

ارز مجازی در ایران
ایران هم با توجه به نیاز به حضور فعال در مبادلات بینالمللی و همچنین با وجود محدودیتهایی که به خاطر تحریم با آنها دست درگریبان است، نمیتواند از قافله عقب بیافتد. به همین منظور بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران هم در حال تولید ارز دیجیتال ملی (ارز مجازی ایرانی) است.

سال گذشته بود که ولی الله فاطمی به عنوان یکی از مسئولان پیشین بانک مرکزی اعلام کرد که با برنامهریزیها و مطالعاتی که در بانک مرکزی در زمینه ایجاد ارز مجازی ایرانی انجام شده، به نظر میرسد تا پایان سال جاری و یا نهایتاً تا سال آینده این پول در کشور به طور رسمی وارد مبادلات اقتصادی شود.

ارز مجازی ایرانی

او در بخشی دیگر از سخنان خود افزود: به نظر میرسد ریال رمزی خیلی زود بتواند شناخته شود و با اعلام بانک مرکزی این پول به سرعت در بین مردم جا خواهد افتاد و کارت از مبادلات حذف میشود، بدین ترتیب جابجایی پول بسیار سریعتر صورت می پذیرد و با موبایل میتوان خیلی از پرداختها را انجام داد. بانک مرکزی به جد پیگیر عملیاتی شدن هر چه سریعتر ظهور ریال رمزی در کشور است.

خطرات ارز مجازی
ارزهای مجازی از آن دسته مقولاتی هستند که علاوه بر ویژگیهای منحصر به فرد و تسهیلاتی که می‌توانند ایجاد کنند، ممکن است حامل مخاطراتی برای سیستم‌های پولی و امنیتی کشورها هم باشند.
چند روز پیش بود که خبر رسید به‌ کار گیری ابزار بیت کوین و سایر ارزهای مجازی در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع است.

روابط عمومی بانک مرکزی در تاریخ دوم اردیبهشت با قرار دادن اطلاعیهای در تارنمای خود خرید و فروش تمامی ارزهای مجازی را ممنوع اعلام کرد.
در این اطلاعیه اما به ارزهای مجازی که قرار بود پست بانک به نمایندگی از وزارت ارتباطات بررسی، پیاده‌ سازی و عرضه کند، اشاره ای نشده و گفته نشده است که تکلیف بانک مرکزی به عنوان رگولاتوری امور بانکی و پولی کشور با ارزهای الکترونیکی داخلی چه می‌شود؟
حال سؤالی که مطرح می شود این است که آیا طرح عرضه اولین نمونه ارز مجازی ایرانی در کشور که مقرر شده بود پست بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، آن را طراحی‌ کند، منتفی شده است؟

پیش از این وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در صفحه اینستاگرام خود به ارزهای دیجیتالی و اهمیت آن‌ها در دنیای کنونی اشاره کرده و نوشته بود: دنیا در حال تحول است و یکی از این تحولات ارزهای دیجیتال هستند. رویکرد انفعالی درباره فناوری و انتظار دستگاهها از یکدیگر طبیعتاً باعث عقب‌ ماندگی و در نهایت انفعال حاکمیت خواهد شد.

ارز مجازی

طراحی اولین ارز مجازی ایران در پست بانک
محمدجواد آذری جهرمی همچنین گفته بود: بر این اساس و با استفاده از ظرفیتهای موجود ارتباطات و فناوری اطلاعات در عرصه بانکداری و نظام مالی کشور و نیز ظرفیت بالای جوانان کشور، در جلسه‌ای که با هیئت مدیره پست‌ بانک ایران داشتم، مقرر شد این بانک با اعلام فراخوان و شناسایی نخبگان کشور در این عرصه، اولین ارز مجازی ایرانی طراحی‌ شده را به صورت آزمایشی پیاده‌ سازی و این مدل را برای بررسی و تأیید به نظام بانکی کشور عرضه کند. از همه کسانی که در این حوزه تخصص دارند دعوت می‌-کنم در فراخوان پست‌ بانک حضور فعالانه داشته باشند.

او همچنین در نشست خبری آنلاین خود از پیاده‌ سازی آزمایشی اولین ارز دیجیتالی کشور توسط پست‌ بانک و عرضه به نظام بانکی برای تأیید خبر داده و گفته بود: بانک مرکزی تلاش‌ خوبی برای حمایت از فین‌تک‌ها داشته است. اما نظام بانکی ما جدا از بانک مرکزی و دستگاه‌های نظام مالی، لازم است نسبت به تحولات فین‌تک‌ها و ارز دیجیتال آگاهی داشته باشند. تعاملاتی با پست بانک و پژوهشگاه پولی و بانکی داشته‌ایم تا نمونه‌ای از ارز مجازی ایرانی را پیاده‌ سازی کرده و آن را به مسئولان کشور معرفی کنیم تا بانک مرکزی در این حوزه با چابکی بیشتری عمل کند. مفاهیم قانونی و فقهی و نظام مبادلات را در این نمونه خواهیم دید. فراخوان اولیه منتشر شده و در ابتدای سال ۹۷ کسانی که میتوانند به ما در این حوزه کمک کنند، انتخاب خواهند شد.

کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ارز دیجیتال در کشور باید با حضور حداقلی دولت ایجاد شود و در مرحله اول نباید انتظار هیچ‌گونه انتفاع و کسب سود از این ارزها داشته باشیم.
آنها معتقدند باید شرایط ایده آلی برای این نوع ارز در کشور ایجاد شود زیرا هم‌اکنون مخالفت‌ها و مقاومت‌هایی برای استفاده و ایجاد این نوع ارزها در کشور وجود دارد.

در کنار مطالعه روی این ارز دیجیتال داخلی، باید از انتشار و انعکاس اخبار منفی درباره ارزهای دیجیتال جلوگیری شود، زیرا اینگونه اخبار مانع پیشرفت تکنولوژی در کشور خواهد شد.
قطعاً ورود ارز مجازی ایرانی به بازار اقتصاد همراه با تهدیدها و فرصتهایی است که با بسترسازی مناسب میتوان تهدیدها را کاهش داد و از فرصتها استفاده حداکثری نمود.
 
کد مطلب: 52671
نام شما
آدرس ايميل شما