۰
plusresetminus
شنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۳۹

گوگل با یک جستجوگر صوتی به جنگ Siri اپل می‌رود

ايتنا - Majel گوگل محصول لابراتوار سرّی گوگل ایکس (Google X) است، جایی که گروهی از برنامه نویسان مشغول طراحی و تولید محصولات جدید هستند.


گوگل هم اکنون در حال راه‌اندازی جست‌وجوگر صوتی شبیه Siri اپل است که آن را مجل (Majel) نامیده است.

به گزارش ایتنا از همكاران سيستم یکی از منابع نا‌شناس در شرکت گوگل گفته است این جست‌وجوگر که قرار است به صورت یک برنامه کاربردی بر روی گوشی‌های اندرویدی نصب شود، از دیگر برنامه‌های مشابه بهتر خواهد بود.

به گفته این منبع نا‌شناس، جست‌وجوگر صوتی Majel به کاربران اجازه خواهد داد با گوشی‌های اندرویدی خود به راحتی و به صورت طبیعی صحبت کنند و برای این کار نیازی به شمرده صحبت کردن نیز نخواهند داشت.
این منبع همچنین گفته Majel گوگل محصول لابراتوار سرّی گوگل ایکس (Google X) است، جایی که گروهی از برنامه نویسان مشغول طراحی و تولید محصولات جدید هستند.

بسیاری از محصولاتی که به قصد رقابت با محصولات اپل تولید می‌شود، نیز در همین لابراتوار سرّی طراحی می‌شود.

مجل یکی از همین برنامه‌ها است که گوگل قصد دارد با آن برتری جست‌وجوگر صوتی اپل یعنی Siri را از بین ببرد.
مدیر عامل گوگل چندی قبل از موفقیت Siri اظهار نگرانی کرده بود و برخی از تحلیلگران نیز پیش‌بینی کرده بودند جست‌وجوگرهای صوتی این قابلیت را دارند که انحصار گوگل بر بازار جست‌وجوگر‌ها را از بین ببرند.

این در حالی است که گوگل چند روز قبل شرکت نرم‌افزاری CleverSense را نیز خریده است.
این شرکت نرم‌افزار جست‌وجوگری با نام آلفرد را طراحی کرده بود که کاربران به کمک آن می‌توانستند پاسخ سوالات تخصصی خود را بیابند.
آلفرد طوری طراحی شده بود که برای یافتن پاسخ سوالات کاربران از چند موتور جست‌وجوگر استفاده می‌کرد اما جست‌وجوی صوتی برای آن پیش‌بینی نشده بود.
احتمال می‌رود گوگل با ایجاد تغییراتی در آن سعی دارد فناوری تشخیص صدا را هم به آن اضافه کند و در طراحی Majel از آن استفاده کند.

بنا بر اظهارت این منبع آگاه، نام مجل از نام هنرپیشه معروف «مجل بارت رودنبِری»، بازیگر مجموعه فیلم‌های معروف «اختر نورد» یا Star Trek گرفته شده است که در یکی از این فیلم‌ها با صدای خود نقش یک رایانه سخنگو را ایفا می‌کرد.
وی همچنین پیش‌بینی کرده است که مجل در ماه‌های ژانویه یا فوریه عرضه شود.
 
کد مطلب: 20480
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای