۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۴:۵۰

مایکروسافت در حال آزمایش ذخیره داده‌های عظیم بر روی ورق‌های کوچک شیشه است

ایتنا - مایکروسافت امروز امکان ذخیره چندین ترابایت داده یا حدود 1.75 میلیون آهنگ معادل حدود 13 سال موسیقی را روی یک دیسک شیشه‌ای کوچک فراهم می‌آورد.
مایکروسافت 3500 فیلم را روی شیشه ذخیره می‌کند

مایکروسافت از طریق ابتکاری به نام "پروژه سیلیکا" در حال آزمایش ذخیره حجم عظیمی از داده‌ها بر روی صفحات شیشه‌ای است که می‌تواند 3500 فیلم یا 1.75 میلیون آهنگ را روی یک دیسک شیشه‌ای کوچک ذخیره کند.

روش ذخیره سازی
ایده این شرکت ذخیره‌سازی داده‌ها در شیشه با استفاده از پیکسل‌های سه‌بُعدی به نام "وکسل" است.

داده‌ها از طریق یک فرآیند چهار مرحله‌ای در شیشه ذخیره می‌شوند: مرحله اول نوشتن با استفاده از لیزر پرسرعت، مرحله دوم خواندن از طریق یک میکروسکوپ کنترل شده توسط کامپیوتر، قدم سوم رمزگشایی و آخرین مرحله ذخیره آن در یک کتابخانه است.
 

ذخیره‌سازی مغناطیسی، اگرچه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به دلیل طول عمر محدود آن، مشکلاتی را ایجاد می‌کند، زیرا باید هر پنج سال یکبار دوباره کپی شود. این امر باعث افزایش مصرف انرژی و هزینه‌های عملیاتی در طول زمان می‌شود.

مفهومی قدیمی
مفهوم ذخیره‌سازی داده‌ها روی شیشه به قرن نوزدهم برمی‌گردد، زمانی که مردم نگاتیوهای عکاسی جداگانه را روی صفحات شیشه‌ای ذخیره می‌کردند.

اما مایکروسافت امروز امکان ذخیره چندین ترابایت داده یا حدود 1.75 میلیون آهنگ معادل حدود 13 سال موسیقی را روی یک دیسک شیشه‌ای کوچک فراهم می‌آورد.
 

این شرکت تأیید کرد که تیم‌هایش می‌توانند بسیاری از داده‌ها را در یک صفحه شیشه‌ای ذخیره کنند که می‌تواند 10000 سال دوام بیاورد، زیرا هر پانل می‌تواند حدود 3500 فیلم بدون وقفه بیش از نیم سال بدون تکرار را ذخیره کند.

به گفته مایکروسافت، ذخیره سازی شیشه‌ای هنوز در مراحل اولیه خود است و کارشناسان معتقدند قبل از استفاده تجاری، به 3 تا 4 مرحله توسعه اضافی نیاز دارد، اما مزایای آن از نظر دوام، پایداری و اثربخشی واضح است.
کد مطلب: 79405
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام