۱
۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۲ بهمن ۱۴۰۲ ساعت ۰۶:۵۸

چرا ایمپلنت مغزی نورالینک جهان را خطرناک‌تر می‌کند؟

ایتنا - نورالینک شرکت تازه‌تاسیس ماسک دستگاهی مغزی تولید کرده که از طریق جراحی درون جمجمه قرار می‌گیرد و از طریق اتصال مستقیم به مغز، با ذهن ارتباط برقرار می‌کند.
چرا ایمپلنت مغزی نورالینک جهان را خطرناک‌تر می‌کند؟

اخیرا ایلان ماسک اعلام کرد که نخستین ایمپلنت مغزی ساخت شرکت نورالینک را در بدن یک انسان کاشته است. بسیاری از این خبر ابراز خوشحالی کردند اما به نظر می‌رسد رابط مغز – ذهن ماسک دنیایی خطرناک‌تر را رقم خواهد زد.

نورالینک شرکت تازه‌تاسیس ماسک دستگاهی مغزی تولید کرده که از طریق جراحی درون جمجمه قرار می‌گیرد و از طریق اتصال مستقیم به مغز، با ذهن ارتباط برقرار می‌کند.

آزمایش موفقیت‌آمیز این تراشه با واکنش‌های منفی فیلسوفان و کارشناسان اخلاقی مواجه شده است. آنها معتقدند این دستگاه می‌تواند منجر به نقض شدید حریم خصوصی و کنترل افکار افراد توسط دیگران شود.

برخی نگرانند که با این دستگاه، افکار و تجربیات افراد بدون اطلاع آنها در اختیار دیگران قرار گیرد. در حالی که ماسک مدعی است این دستگاه با رضایت کامل افراد کار می‌کند، اما منتقدان معتقدند چنین کنترلی عملا غیرممکن است.

 

همچنین نگرانی‌هایی درباره احتمال دستکاری رفتار و تصمیم‌گیری افراد از طریق القای افکار خاص به آنها وجود دارد. برخی معتقدند این دستگاه می‌تواند منجر به ظهور جوامعی شود که در آن افراد تحت کنترل کامل حکومت‌ها یا شرکت‌های بزرگ قرار گیرند.

در مجموع، به نظر می‌رسد ماسک با این اقدام، مرزهای اخلاقی مجاز را درنوردیده و وارد حوزه‌ای شده است که می‌تواند آینده بشریت را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. حال باید منتظر ماند و دید جوامع و نهادهای ناظر چه واکنشی به این اختراع نشان خواهند داد.
کد مطلب: 77240
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
خطر اصلی توانایی ربات سازی انسان و امکان کنترل کامل او در مسیرهای مشخص است ، به عبارتی استفاده از بدن و مغز انسانی برای اعمال نیت ها ، مانند تولید سرباز با کنترل مطلق و یا یک تروریست
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام