۸
۴
plusresetminus
دوشنبه ۴ دی ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۰۶

بهترین پیانو برای شروع

مهمترین و اصلی‌ترین ابزار برای یادگیری پیانو خود ساز پیانو است. در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که می‌تواند به شما به عنوان یک فرد مبتدی برای خرید یک پیانوی مناسب کمک کند.
بهترین پیانو برای شروع
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------


مطلب امروز به ذکر نکاتی در مورد پیانو برای افراد مبتدی اختصاص دارد. این روزها تمایل به یادگیری یک ساز در بسیاری از افراد افزایش یافته است. یادگیری سازها مستلزم دانستن نکاتی است که رعایت آنها می‌تواند شما را در یک یادگیری دقیق و اصولی یاری کند. یکی از مهم‌ترین نکات برای شروع یادگیری هر موضوعی، داشتن ابزارهای لازم برای آن موضوع است. مهمترین و اصلی‌ترین ابزار برای یادگیری پیانو نیز، خود ساز پیانو است. در ادامه نکاتی را مطرح می‌کنیم که می‌تواند به شما به عنوان یک فرد مبتدی برای خرید یک پیانوی مناسب کمک کند.
 

بهترین پیانو برای شروع از لحاظ قیمت


به طور کلی پیانوهای آکوستیک نسبت به پیانوهای دیجیتال، کیفیت و عملکرد بالاتری دارند.‌ این کیفیت بالا هم از نظر تولید صدا و هم از نظر قدرت و کیفیت کلیدها بررسی می‌شود. اما پیانوهای آکوستیک در مقایسه با پیانوهای دیجیتال، قیمت بالاتری نیز دارند. شاید بتوان گفت از نظر قیمتی بهترین پیانوها برای شروع، پیانوهای دیجیتال باشند. اما اگر اندکی محدودیت قیمت داشته و در عین حال می‌خواهید پیانوهای آکوستیک را خریداری کنید، پیشنهاد می‌کنیم به فکر پیانوهای دست دوم بیفتید. بدیهی است که قیمت پیانو دست دوم در مقایسه با پیانو نو پایین‌تر است.
 

معرفی چند مدل پیانو برای افراد مبتدی


در این قسمت می‌خواهیم به معرفی چند مدل پیانو برای افراد مبتدی و نیمه حرفه‌ای بپردازیم.
   - پیانو دیجیتال Yamaha مدل P 125
   - پیانو دیجیتال Korg مدل B1SP
   - پیانو Yamaha مدل YDP-164
   - پیانو دیجیتال C1 Air
   - پیانو دیجیتال Kurzweil M90
   - پیانو دیجیتال Casio AP 270
   - پیانو دیجیتال یاماها مدل NP 32
   - پیانو دیجیتال یاماها مدل yamaha p45
   - پیانو دیجیتال رولند مدل F 140 R
   - پیانو دیجیتال کاسیو مدل PX-S1000
 
 

نکات لازم برای خرید پیانو آکوستیک


اولین قدم برای خرید پیانو برای شروع این است که بدانید پیانو آکوستیک می‌خواهید یا دیجیتال. نکته اول برای خرید پیانو آکوستیک توجه به صدای آن است. قبل از خرید باید پیانو را نواخته تا متوجه شوید صدای آن تند و تیز است یا آرام. بر اساس ترجیح خود می‌توانید پیانو را انتخاب کنید. البته بهتر است حتماً با یک استاد و یا کارشناس خبره در این موضوع مشورت کنید.
همچنین سعی کنید هنگام نواختن پیانو، به انحرافات احتمالی صدای آن دقت کنید. توجه داشته باشید که صدای تمام کلیدها در صورتی که آنها را با قدرت یکسان می‌نوازید، باید یکنواخت باشد. اگر کیفیت صدای برخی از نت‌ها با نت‌های دیگر متفاوت است، احتمالاً پیانو کیفیت چندان خوبی ندارد. نکته بعدی، توجه به کلیدها است. سطح کلیدهای پیانو باید کاملا صاف بوده و عاری از هرگونه آسیب یا ترک باشند.
هنگام فشردن کلیدها، میزان مقاومت آنها نباید به گونه‌ای باشد که با یک فشار خیلی کم نواخته شوند؛ زیرا در این صورت احتمالاً مقاومت موجود در کلیدها بسیار کم است. حال نباید آنقدرها هم سفت و سخت باشند که فشار زیادی به انگشتان شما وارد کنند. نکته دیگری که برای خرید پیانو برای افراد مبتدی باید در نظر داشته باشید، توجه به مکان قرار دادن پیانو است.
اگر مکان شما کوچک است، بهتر است از پیانوهای دیواری سنتی یا پیانوی اسپینت که سایز کوچک‌تری دارند استفاده کنید. این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که میزان مقاومت پیانو آکوستیک در مقابل رطوبت و تغییرات دما کم است؛ بنابراین مکانی که برای آن انتخاب می‌کنید، باید دور از رادیاتور یا نور مستقیم خورشید باشد. در غیر این صورت قسمت‌های مختلف آن دچار آسیب می‌شوند.
رطوبت نسبی مناسب برای نگهداری پیانو آکوستیک، بین ۴۵ تا ۷۰ درصد و دمای مناسب برای آن حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است. نکته دیگر توجه به برند و گارانتی پیانو است؛ اغلب پیانوها تقریباً ۵ سال ضمانت دارند. همچنین در مورد برند نیز اغلب برندهای قدیمی نظیر پیانو یاماها آکبند، تقریباً می‌توان گفت امتحان خود را پس داده‌اند و برندهایی معتبر و باکیفیت هستند.
 

نکات لازم برای خرید پیانو دیجیتال


دسته دیگری از پیانوهایی که می‌توان آنها را به عنوان پیانو برای شروع خریداری کرد، پیانوهای دیجیتال هستند. پیانوهای دیجیتال، خود به سه نوع گرند پیانو، پیانو دیواری و پیانوی قابل حمل تقسیم می‌شوند. همانند پیانو آکوستیک برای خرید پیانو دیجیتال نیز باید به نکاتی توجه کنید. اولین نکته، توجه به صدا است. در پیانو دیجیتال، صداهایی که از قبل در پیانوهای آکوستیک تولید شده‌اند، پخش می‌شوند.
مسئله مهم در پخش صدا، روش ضبط این صداها و تجهیزات مورد استفاده برای این کار است. وقتی که صدا در این پیانو پخش می‌شود، باید گرم و همانند پیانو آکوستیک باشد. حال ممکن است کیفیت صدا از نظر هر کس چیز متفاوتی باشد. همچنین باید شروع و پایان نت‌ها بسیار طبیعی و شبیه پیانو آکوستیک باشد؛ زیرا این نکته نشان می‌دهد که پیانو دیجیتال، کنترل خوبی بر روی نت‌ها دارد.
موضوع دیگر در مورد خرید پیانو برای افراد مبتدی، تعداد کلیدها است. پیانوهایی که اندازه کاملی داشته باشند، باید از ۸۸ کلید تشکیل شوند. اما برخی از پیانوهای دیجیتال ممکن است ۶۱ کلید و یا حتی کمتر نیز داشته باشند. بدیهی است که نوازندگان حرفه‌ای پیانو کامل با ۸۸ کلید را استفاده می‌کنند؛ پس اگر تصمیم شما برای یادگیری پیانو جدی است، حتی‌الامکان سعی کنید یک پیانوی کامل را خریداری نمایید. نکته دیگر هنگام خرید پیانو دیجیتال، توجه به چند صدایی بودن آن یا همان پلی فونی است.
هر پیانو می‌تواند حداکثر تعداد خاصی صدا را همزمان تولید کند. در واقع پیانویی که پلی فونی آن ۶۴ نت است، می‌تواند همزمان ۶۴ نت را تولید کند. پیانوهای سطح متوسط معمولاً پلی فونی ۶۴ نت و پیانوهای پیشرفته ۶۴ نت یا بیشتر دارند. حال ممکن است برای افرادی که به دنبال خرید پیانو برای شروع هستند، این سوال مطرح شود که یک پیانوی کامل که ۸۸ کلید دارد، چگونه می‌تواند دارای پلی فونی ۱۲۸ نوت باشد؟!
این موضوع به استفاده از پدال ثابت برمی‌گردد. استفاده از پدال ثابت هنگام نواختن نت‌های طولانی، این قابلیت را به پیانو خواهد داد. نکته دیگری که باید مد نظر قرار دهید، میزان پاسخگویی کلیدها به لمس است. در واقع وقتی که هر کلیدی را با میزان قدرت خاصی می‌نوازید، پیانو باید بتواند صدای متناسب با همان میزان قدرت را تولید کند. همچنین کلیدهای پیانو می‌توانند در سه حالت سنگین، نیمه سنگین و یا بدون وزن اضافه ساخته شوند.
پیانوهایی که کلیدهای سنگینی دارند، بهتر می‌توانند صداهایی شبیه به پیانو آکوستیک تولید کنند. نکته دیگر، نوع و تعداد قابلیت‌های اضافی پیانو است که هنگام خرید پیانو برای افراد مبتدی باید به آنها توجه کنید. یکی از این قابلیت‌های اضافی، تولید صدای انواع سازهای مختلف است. پیانوی دیجیتالی که کیفیت بالایی داشته باشد، می‌تواند صدای تمامی سازها را تولید کند. هر چند داشتن چنین قابلیتی برای یک پیانو، چندان ضروری نیست؛ اما داشتن صداهای زیاد در یک پیانو می‌تواند دست نوازنده را بازتر کند.
قابلیت دیگری که در برخی از پیانوها وجود دارد، نوع ابزارهای آموزشی است؛ به طور مثال یکی از ابزارهای آموزشی، حالت اسپلیت بوده که صفحه کلید را به دو بخش مجزا تقسیم می‌کند. این قابلیت این امکان را می‌دهد که دو نفر همزمان بتوانند پیانو را بنوازند؛ به طور مثال با دوست خود و یا استاد خود هنگام آموزش می‌توانید به طور همزمان نوازندگی کنید. موضوع آخر، توجه به برند سازنده پیانو است که می‌تواند به شما این اطمینان را بدهد که آیا پیانویی باکیفیت را خریداری می‌کنید یا خیر؟!
به طور مثال یکی از بهترین برندها، برند یاماها بوده که از زمان‌های قدیم جزء بهترین پیانوها محسوب می‌شود. برندهای دیگری مانند کاسیو، رولاند و یا کورگ نیز در زمره برندهای خوب قرار دارند. اما شاید بتوان پیانو یاماها را معروف‌ترین برند پیانو به شمار آورد. حال اگر از نظر هزینه‌ای خرید پیانوهای نو برایتان مشکل است، می‌توانید پیانوهای دست دوم را خریداری نمایید. لیست قیمت پیانو یاماها و یا برندهای دیگر را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلف دریافت کنید.
 

مزایای پیانوی دیجیتال جهت خرید پیانو برای شروع


ممکن است فکر کنید پیانوی آکوستیک نسبت به پیانوی دیجیتال از نظر قدرت صدا، کیفیت کلیدها و بسیاری از موارد دیگر ماندگاری بالاتری دارد. صد البته که این فکر کاملاً درست است؛ اما این موضوع باعث نمی‌شود که گمان کنیم پیانو دیجیتال گزینه خوبی برای خرید نیست؛ زیرا بسیاری از مدل‌های پیانو دیجیتال مانند پیانو یاماها CLP 645، از برخی لحاظ می‌توانند یک گزینه بسیار خوب برای خرید پیانو برای افراد مبتدی باشند.
یکی از ویژگی‌های مثبت این مدل پیانو، دارا بودن قابلیت تنظیم صدا است. اگر شما فقط در ساعت‌هایی از روز می‌توانید تمرین کنید که سایر افراد مشغول استراحت هستند، این قابلیت به شدت می‌تواند به شما کمک کند. در واقع به کمک این قابلیت شما در هر ساعت از شبانه روز که بخواهید می‌توانید به تمرین خود بپردازید، بدون اینکه مزاحم خانواده و یا همسایگان شوی. همچنین قابلیت‌های دیگری مانند ضبط قطعات و آموزش آنها و داشتن قابلیت اتصال هدفون به پیانو، از دیگر مزیت‌هایی هستند که در بسیاری از پیانوهای دیجیتال وجود دارند.
به طور مثال با قابلیت ضبط قطعات می‌توانید قطعات نواخته شده توسط خود را ضبط کنید. این موضوع کمک می‌کند وقتی که بعداً به موزیک‌های نواخته شده توسط خود گوش می‌کنید، بهتر بتوانید خطاهای خود را پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید. وصل هدفون نیز این امکان را به شما می‌دهد که صدا را از داخل آن شنیده و با آن تمرین کنید و در عین حال مزاحمتی برای خانواده ایجاد نکنید.
 
سوالاتی که باید از خودتان بپرسید

حال که در مورد خرید بهترین پیانو برای شروع اطلاعاتی را کسب کردید، بهتر است هنگام خرید سوالاتی را با خودتان مطرح کنید. پاسخی که برای این سوالات پیدا می‌کنید، می‌تواند تکلیف شما با خودتان را مشخص کند. در واقع شما با طرح این سوالات و پاسخ دادن به آنها، بهترین گزینه برای خرید را با توجه به شرایط خود پیدا خواهید کرد. شاید اولین سوالی که در ذهن شما مطرح می‌شود، قیمت پیانو است.
وقتی که بودجه خود را تعیین کردید، حال می‌توانید در مورد مسائل دیگر تصمیم بگیرید. شما باید در ذهن خود مسائلی مانند صدا و محدوده دینامیکی پیانو را بسنجید و ببینید انتظارات شما از این لحاظ از پیانوی خود چیست. همچنین اگر تصمیم دارید با پیانو خود صدای سازهای دیگر مانند گیتار، ساکسیفون و غیره را نیز اجرا کنید، باید این نکته را نیز برای خرید مد نظر قرار دهید.
نکته مهم دیگر، فضای نگهداری از پیانو است؛ شما باید با توجه به فضای منزل خود ابعاد پیانو را انتخاب نمایید. همچنین باید این موضوع را در نظر بگیرید که آیا نوع استفاده شما از پیانو به این گونه است که گاهی ممکن است بخواهید آن را به بیرون از منزل حمل کنید یا خیر؟ نکته دیگر، در نظر گرفتن هزینه‌های تعمیر و نگهداری ساز است. شما باید سالیانه مبالغی را برای نگهداری ساز خود هزینه کنید؛ بنابراین باید از خود بپرسید آیا می‌خواهید یا می‌توانید این هزینه‌ها را تقبل کنید یا نه؟
یکی دیگر از سوالات مهمی که باید از خودتان بپرسید، زمان استفاده از پیانو است. این موضوع که شما در چه ساعتی از شبانه روز می‌خواهید از پیانو استفاده کنید، بسیار مهم است. ممکن است شما فقط زمان‌هایی را برای تمرین بخواهید که همسایه‌های شما مشغول استراحت هستند و صدای پیانو ممکن است موجب آزار آنها شود؛ بنابراین تنظیم صدا در پیانو اهمیت زیادی در این موضوع خواهد داشت. پرسیدن تمام این سوالات می‌تواند انتظار شما از یک پیانوی خوب را سنجیده و یک خرید خوب و باکیفیت را برایتان رقم بزند.

سخن پایانی
این مطلب به ذکر نکاتی در مورد خرید پیانو برای افراد مبتدی اختصاص داشت. ممکن است هدف شما از یادگیری پیانو، یک هدف کاملاً جدی و حرفه‌ای بوده و یا فقط بخواهید گاهی اصطلاحا برای دل خود بنوازید. در هر دو صورت خرید ساز باکیفیت، امری لازم و اجتناب‌ناپذیر است. همانطور که می‌دانید یادگیری پیانو یکی از هنرهایی است که هزینه نسبتا بالایی دارد؛ بنابراین برای خرید لوازم مربوط به آن که اصلی‌ترین آنها خود ساز پیانو است، باید دقت و هوشمندی کافی را به خرج دهید.
به جز مواردی که در این مطلب به ذکر آنها پرداختیم، محل خرید پیانو نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن دقت کنید. شما باید پیانوی خود را از گالری‌ها و فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایید. گالری پیانو فروش یکی از فروشگاه‌هایی است که هم پیانوهای نو به هم پیانوهای دست دوم را می‌توانید با بهترین کیفیت از آنجا خریداری نمایید. این گالری علاوه بر خرید پیانو، مشاوره‌های کارشناسی لازم با توجه به شرایط شما را ارائه خواهد داد. این موضوع در خریدی باکیفیت‌تر به شما کمک خواهد کرد.
 
کد مطلب: 76242
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما


یزدانی
feedback
با بودجه اقتصادی کم، پیانوی دست دوم چه برندی توصیه می‌کنید؟
سامان
feedback
این نکات برای خرید یک پیانوی دیجیتال کافیه یا نیاز به مشاوره نیز داریم؟
طهماسبی
feedback
Iran, Islamic Republic of
ممنون از اطلاعات مفیدتون خیلی کارآمد و دقیق بود فقط پیشنهادتون برای فردی که مبتدی هست و می‌خواد شروع به یادگیری کنه چیه؟
سارا
feedback
کدوم مدل یاماها رو پیشنهاد میکنید؟
سعید
feedback
پیانو تو رنج 50-60 تومن چی میتونم پیدا کنم واسه شروع؟
ganji
feedback
برای یه فرد مبتدی چه پیانویی و با چه رنج قیمتی پیشنهاد می کنید؟
الهه
feedback
سلام من یه سوالی داشتم. برای شروع پیانوی دیجیتال بهتره یا آکوستیک؟
زهرا
feedback
میشه یک پیانو که کم جا باشه بهم معرفی کنید؟
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام