۱
۰
plusresetminus
دوشنبه ۳ مهر ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۰۹

سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران؛ من در کشور خود شهروند درجه دو هستم  

ایتنا -  طرح ارائه سیم‌کارت بدون محدودیت به گردشگران به تصویب کارگروه رفع مصادیق مجرمانه دادستانی کل کشور رسید تا «محل تولد» هم به معیارهای برخورداری از اینترنت طبقاتی اضافه شود.
سیم‌کارت بدون فیلتر برای گردشگران؛ من در کشور خود شهروند درجه دو هستم  


 اعمال محدودیت‌ها و مسدودیت‌های مختلف باعث شده اینترنت، که یک نیاز ضروری و یکی از حقوق شهروندی در جهان امروز است، به یک «امتیاز ویژه» یا «آپشن» تبدیل شود تا مثل یکی از آپشن‌های تبلیغات تورهای گردشگری و هتل‌ها امکان «اقامت راحت» را فراهم کند.
 
به گزارش ایتنا، اینترنت آزاد نه کالای لوکس است، نه یک امتیاز ویژه و نه یک «آپشن اضافه»؛ اینترنت یک نیاز ضروری است. این حرف مردم است در پاسخ به تبعیضی که در ارائه سیم‌کارت آزاد و اینترنت طبقاتی احساس می‌کنند.
 
البته انتقاد از ارائه سیم‌کارت آزاد و بدون محدودیت به خارجی‌ها به این معنی نیست که آن‌ها هم باید اینترنتی شبیه به آن‌چه مردم ایران دارند، داشته باشند. مطالبه عمومی این است که محدودیتی وجود نداشته باشد تا ایرانی و خارجی، کارمند و کارگر و استاد و تاجر و خبرنگار و... همه از یک نوع سیم‌کارت و اینترنت استفاده کنند.
 
 مردم در اعتراض به ایده ارائه چنین سیم‌کارت‌هایی به خارجی‌ها، در شرایطی که مردم ساکن ایران یک سال است با انواع محدودیت‌های اینترنتی مواجه هستند، کارزاری به راه انداختند و خواستار سیم‌کارت بدون فیلتر شدند.

حالا کاربرانی که برای اتصال به بسیاری از پلتفرم‌های بین‌المللی مجبور به استفاده از VPNها هستند در همین شبکه‌های اجتماعی فیلترشده موضوع ارائه سیم‌کارت آزاد به گردشگران را نوعی کاپیتولاسیون دیجیتال و آن را مصداق تحقیر مردم ایران می‌دانند. 

شهروندان ساکن یک کشور حالا در کشور خودشان از امتیازی که یک گردشگر خارجی برخوردار است، نمی‌توانند استفاده کنند؛ حالا انگار یک ایرانی در کشور خودش شهروند درجه دوم محسوب می‌شود، یک «در وطن خویش غریب».
 
کد مطلب: 74808
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
United States
کسانی که این قوانین را تصویب میکنند همانهایی هستند که شبانه روز مخالفان خودشان را دشمنان ایران و غرب زده معرفی میکنند. خودشان از غرب زده هم پائین تر آمده اند و هر نژاد غیر ایرانی را بالاتر از ایرانی میبینند چه آمریکایی باشد و چه از قبایل جنگلی آمازون.
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام