۰
plusresetminus
شنبه ۲۵ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۰۵:۰۷
به دلیل نقض مقررات مرتبط با اطلاعات کودکان

جریمه ۳۴۵ میلیون یورویی تیک‌تاک در اتحادیه اروپا

ایتنا - در بیانیه کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند آمده است که ثبت نام کودکان در پلت‌فرم تیک‌تاک به گونه‌ای‌ صورت گرفته که حساب‌های کاربری آنها به طور پیش فرض عمومی تعریف شده است.
جریمه ۳۴۵ میلیون یورویی تیک‌تاک  در اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا روز جمعه شبکه اجتماعی تیک‌تاک را به دلیل «نقض مقررات عمومی حفاظت از داده» در پردازش اطلاعات افراد زیر سن قانونی ۳۴۵ میلیون یور جریمه کرد.

به گزارش ایتنا و به نقل از یورونیوز، کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند در اقدامی به نمایندگی از اتحادیه اروپا این مجازات را اعمال کرده و در بیانیه‌ای مطبوعاتی یادآور شده است که شبکه اجتماعی تیک‌تاک ضمن پرداخت ۳۴۵ میلیون یورو جریمه، باید فعالیت‌ها و عملیات خود را ظرف سه ماه با مقرارت اروپایی منطبق کند.

این کمیسیون سپتامبر سال ۲۰۲۱ تحقیقات خود را در خصوص نحوه فعالیت شبکه اجتماعی تیک‌تاک که نزد جوانان از محبوبیت بالایی برخوردار است، آغاز کرده بود.

پلتفرم تیک‌تاک که تحت مالکیت شرکت غول‌آسای فناوری چینی موسوم به «بایت دانس» قرار دارد در حال حاضر دست کم ۱۵۰ میلیون کاربر در ایالات متحده و ۱۳۴ میلیون کاربر نیز در اتحادیه اروپا دارد.

این تحقیقات که در نهایت منجر به اعمال جریمه و تعیین ضرب‌الاحل برای منطبق شدن فعالیت تیک‌تاک با مقرارت اتحادیه اروپا شده است دوره زمانی بین ۳۱ ژوئیه تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ را تحت نظر و مطالعه قرار داده است.

در بیانیه کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند به ویژه به این نکته اشاره شده است که ثبت نام کودکان در این پلت‌فرم به گونه‌ای‌ صورت گرفته که حساب‌های کاربری آنها به طور پیش فرض عمومی تعریف شده است.

تنظیمات مربوط به گزینه «اتصال خانواده» که امکان مرتبط ساختن حساب کاربری والدین با حساب نوجوانان را فراهم می‌کند از دیگر مواردی است که ایراد بر آن وارد شده است.

به موجب این بیانیه، شرکت اداره کننده فعالیت شبکه اجتماعی تیک‌تاک اقدام به تایید هویت کاربر متصل به حساب خانوادگی نکرده تا از این طریق مشخص شود آیا صاحب حساب به واقع یکی از والدین یا قیم نوجوان بوده است؟ یا خیر.

از سوی دیگر، اگر چه این پلت‌فرم به ظاهر برای کاربران ۱۳ سال به بالا طراحی شده اما به اعتقاد کمیسیون حفاظت از داده‌های ایرلند، تیک‌تاک به درستی خطرات پیش‌روی افراد کوچکتر از سنین یاد شده را که به هر روی موفق به ایجاد حساب کاربری شده‌اند، در نظر نگرفته است.

سخنگوی شرکت تیک‌تاک در بیانیه‌ای که نسخه‌ای از آن به خبرگزاری فرانسه ارسال شد، به این تصمیم مقامات اروپایی واکنش نشان داد و اعلام کرد ضمن احترام، با آن بویژه با جریمه تعیین شده مخالف است و «مراحل بعدی» را مد نظر قرار می‌دهد.

این شرکت ادعا می کند که سن کاربران خود را به دقت رصد می کند و به طور مشخص اعلام کرده است که تنها در سه ماه نخست سال جاری نزدیک به ۱۷ میلیون حساب کاربری را در سراسر جهان به دلیل آنکه گمان می‌رفت متعلق به افراد زیر ۱۳ سال بوده‌، حذف کرده است.

سازمان حفاظت از داده‌های ایرلند در این خصوص صلاحیت دارد که از طرف اتحادیه اروپا اقدام کند زیرا دفتر اصلی شرکت تیک‌تاک در اروپا در ایرلند واقع شده است.
کد مطلب: 74677
برچسب ها: تیک‌تاک
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام