۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۵۷

شرایط پر نوسان بازار رمزارز و بیت‌کوین؛ سقوط و رشدهای ناگهانی

ایتنا - بازار کریپتو روزهایی پرنوسان را سپری می‌کند. به گفته کارشناسان رمزارز، این شرایط نتیجه سقوط ارزش بازار به زیر یک تریلیون دلار است.
شرایط پر نوسان بازار رمزارز و بیت‌کوین؛ سقوط و رشدهای ناگهانی

رسیدن ارزش بازار رمزارز به پایین‌ترین نقطه نسبت به شش ماه اخیر، موجب نوسان قیمت در بازار بیت‌کوین نیز شده است. روز سه‌شنبه ابتدا با ریزش ۲.۱۶ درصدی، قیمت هر بیت‌کوین به آستانه قیمتی ۲۵ هزار و ۱۸۷ دلار رسید، اما ساعتی بعد مجددا قیمت این رمزارز در کانال صعودی قرار گرفت و از ۲۶ هزار دلار عبور کرد.

به‌این‌ترتیب، فعالان بازار رمزارز و ارز دیجیتالی بیت‌کوین، سناریوهای پرنوسانی را برای روزهای پیش روی این بازار در نظر دارند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، ضمن آنکه سپرده‌گذاری بیش از ۳۰ میلیون دلار بیت‌کوین، اتریوم و آربیتروم در صرافی‌ها از طرف برخی شرکت‌ها مانند «جامپ تریدینگ» و «وینترمیوت تریدینگ»، هم جزو عوامل موثر دیگر بر ایجاد نوسان در بازار خریدوفروش معرفی شده‌اند.

دیگر متغیر موثر از نظر تحلیلگران بازار رمزارز بر سقوط بیت‌کوین در روز دوشنبه ۲۰ شهریور، ادعای «کوین تلگراف» در مورد فروش دارایی‌های دیجیتال شرکت «اف تی ایکس» است.

از دیگر عوامل موثر بر سقوط بیت‌کوین به محدوده ۲۴ هزار دلار در روز دوشنبه و نوسان بازار که در فاصله کمتر از یک روز جبران شد، افزایش ارزش دلار طی ۸ هفته گذشته است. به گفته کارشناسان، رشد قیمت دلار در بازارهای جهانی به‌صورت معمول رابطه معناداری با کاهش ارزش در بازار بیت‌کوین دارد.

حجم معاملات بیت‌کوین طی ۲۴ ساعت گذشته در حدود ۱۹ میلیارد و ۳۶ میلیون دلار بوده است. معاملاتی که طبق تحلیل‌ها بیشتر با ایده سرمایه‌گذاری بلندمدت صورت می‌گیرد چرا که فعالان بازار همچنان به رشد ارزش بیت‌کوین طی ماه‌های آینده باور دارند.

بر اساس داده‌های «گلس‌نود»، مجموع موجودی سرمایه‌گذاران بلندمدت به حدود ۲.۹ میلیون بیت‌کوین افزایش‌ یافته است که نشان‌دهنده اعتماد به حفظ و افزایش ارزش بیت‌کوین در بلندمدت است.
 

از دلایلی که فعالان بازار را به دورنمای رشد قیمت بیت‌کوین امیدوار کرده، تحلیل منتشرشده از طرف شرکت تحقیقاتی «کی ۳۳» است که پیش‌بینی می‌کند در صورت اعطای مجوز به «صندوق‌های نقطه‌ای قابل‌ معامله بیت‌کوین» (ETF) از طرف دولت آمریکا، این صندوق‌ها بیش از ۳۰ هزار بیت‌کوین را تنها در ۱۰ روز اول معاملات خود به ارزش نزدیک به یک میلیارد دلار جذب خواهند کرد که این مسئله قیمت بیت‌کوین را در ۱۰۰ روز نخست پس از تایید به بیش از ۴۲۰۰۰ دلار می‌رساند.

این پیش‌بینی یادآور ادعای «آدام بک» مدیرعامل شرکت «بلاک استریم» است که در ماه آگوست مدعی شده بود تا مارس سال ۲۰۲۴ قیمت بیت‌کوین به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید. ادعایی که اگرچه باقی تحلیلگران بازار رمزارز به آن با دیده تردید می‌نگرند، اما تنها از طرف آدام‌ بک مطرح نشده و چندچهره شاخص این بازار نیز بر آن اصرار می‌ورزند.

جف کندریک، تحلیل‌گر سرشناس بازار رمزارز، نیز در مورد وضع بازار تاکید کرد: «ما پتانسیلی برای بیت‌کوین می‌بینیم که تا پایان سال ۲۰۲۴ به سطح ۱۰۰ هزار دلار برسد چرا که معتقدیم زمستان ارزهای دیجیتال که بسیار تبلیغ شده بود، سرانجام به پایان رسیده است.»

هرچند حال و هوای این روزهای بیت‌کوین بیشتر به هوای پرنوسانی شباهت دارد که ساعت‌به‌ساعت رنگ تازه به خود می‌گیرد و هیچ‌کس نمی‌تواند دستکم برای کوتاه‌مدت پیش‌بینی قطعی رشد یا سقوط قیمت داشته باشد.

اما تحلیلگران محتاط بازار معتقدند هفته آینده برای شناسایی آنچه بازار پیشروی خود خواهد دید حیاتی است.

فروش بیت‌کوین‌های مصادره‌شده از پرونده‌ ام‌تی‌ گاکس و جادهٔ ابریشم از طرف دولت آمریکا و صدور حکم احتمالی دادگاه در مورد مجوز فروش دارایی‌های دیجیتال قفل‌‌شده صرافی ورشکسته‌ اف‌تی‌ایکس از عواملی‌اند که در یک هفته آینده نقش مهمی در جهت‌گیری قیمت بیت‌کوین بازی خواهند کرد.

آنچه سبب می‌شود قیمت بیت‌کوین در روزهای آینده اهمیت پیدا کند تأثیر آن بر روند کلی بازار رمزارز است. چرا که باقی رمز‌ارزها نیز در شرایط نوسان و نامشخص بودن وضعیت بیت‌کوین دچار وضعیتی می‌شوند که حاصل تردید فعالان بازار است.

شرایط فعلی بازار رمزارز و بیت‌کوین تاثیر زیادی بر کسب‌وکار فعالان اقتصادی در ایران دارد که طی چند سال گذشته برای حفظ ارزش دارائی‌های خود به سمت این بازار روانه شده‌اند.
کد مطلب: 74631
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام