۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۷ تير ۱۴۰۲ ساعت ۲۳:۵۰

وزیر ارتباطات خبر داد: گوگل پلی رفع فیلتر نمی‌شود

ایتنا - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: روز گذشته در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه ما و سازمان نظام صنفی رایانه ای درخواست بازگشایی گوگل پلی را دادیم که متاسفانه موافقت نکردند. ‌
وزیر ارتباطات خبر داد: گوگل پلی رفع فیلتر نمی‌شود


وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه اختتامیه نهمین جشنواره فاوا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال ایسنا درباره آخرین وضعیت ارایه فرکانس های ۷۰۰ و ۸۰۰ برای توسعه نسل پنحم اینترنت اظهار کرد: این موضوعی است که بین ما و صدا و سیما پیش می رود و امیدواریم که به نتیجه برسد. یک مدل همکاری تعریف شده، ولی چون هنوز نهایی نشده باید مذاکرات پیش رود.

به گزارش ایتنا از ایسنا، وی درباره آخرین  وضعیت شرایط پروانه شرکت مخابرات ایران و میزان برآورده شدن توقعات و انتظارات از این شرکت گفت: ما با مشاهده آمار ۱۹۵ غالب شکایت هایی که مردم دارند نسبت به خدمات دهی، سرویس‌هایی است که شرکت مخابرات می دهد مخصوصا در حوزه تلفن ثابت که این موضوع نشان می دهد این اپراتور باید وضعیت خود را اصلاح کند.

به گفته وی آنچه که ما از این اپراتور خواستیم اگر برای افزایش شبکه، کیفیت خدماتی که ارایه می دهد در قالب جدیدی که وزارت ارتباطات برای خدمات رسانی به مردم در حوزه ارتباطات ثابت پیش بینی کرده تضمینی ندهد دلیلی برای تمدید پروانه آن نداریم. خوشبختانه هفته گذشته جلسات کارشناسی خوبی انجام شد و امروز کارهای آن را انجام دادند و امیدواریم که مخابرات هم به جرگه خدمات رسانی فناورانه نوین به مردم  بپیوند.

توضیحی درباره سیم کارت های خارجی بدون فیلتر
وی درباره ماجرای سیم کارت های خارجی بدون فیلتر با قیمت های بالا تصریح کرد: این چیزی است که از گذشته هم بوده و در واقع سیم کارت خارجی تهیه می شود و سیم کارت های ما هم در کشورهای دیگر به دلیل اینتر کانکشن و رومینگی که وجود دارد کاملا قابلیت استفاده دارد اما چون هزینه رومینگ مخصوصا رومینگ دیتا زیاد است به صرفه نیست. بنابراین این موضوعی نیست که برای دیروز و امروز باشد و از سالهای قبل بوده و معمولا بعضی اوقات درخواست برای این نوع سیم کارت ها در ایام انتخابات و غیر انتخابات زیاد می شود. در عین حال من هم گزارشی به سازمان تنظیم مقررات دادم که آیا اتفاق جدیدی رخ داده یا همین مسئله است. اما به صورت کلی طبیعی است که سیم کارت اپراتور دیگر از کشورهایی که با اپراتورهای ما برای رومینگ دارند مورد استفاده قرار بگیرد.

زارع پور تشریح کرد: ولی ما سیم کارتی نداریم که بدون فیلتر باشد در واقع اپراتور چنین چیزی ندارد که بخواهد قیمت گذاری کند. ‌ما چنین چیزی نداشتیم و آن هم برای خبرنگاران بود. همانگونه که قبلاً توضیح دادم ما چیزی به اسم اینترنت طبقاتی نداریم و به دنبال این هستیم که خدمات مورد نیاز اقشار مختلف را تامین کنیم. سایت ۴۰۳.onlin را فراهم کردیم، بنابراین در این مسیر حرکت می کنیم، اما سیاست گذار ما نیستیم.

هزینه دسترسی کاربران  به سرویس فیبر نوری
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره هزینه دسترسی کاربران  به سرویس فیبر نوری مانند مودم و غیره اظهار کرد: اگر در بعضی از شهر ها مانند تهران  بخواهید سرویسی از شرکت هایی مثل مخابرات دریافت کنید باید هزینه سنگینی پرداخت کنید. در حال حاضر دولت بخش قابل توجهی از این هزینه را پرداخت کرده است و در همه کشور از جمله  کلان شهر ها هر خانه ای اپراتور متصل کند سالی دو میلیون تومان دولت به آن یارانه پرداخت می کند که ارزیابی استان تقریبا هزینه هایی غیر از مودم را پوشش می دهد. ما کاری که انجام داده ایم این است که پروژه را شدنی کنیم و برای مردم و اپراتور به صرفه باشد.

میانگین سرعت اینترنت همراه در دو اپراتور تقریباً ۱۵ مگابیت بر ثانیه
وی درباره سایت اسپیدتست گفت: آن چیزی که سایت اسپیدتست نشان می دهد عدد مطلق آن شاید قابل استناد نباشد. میانگین سرعت اینترنت همراه در دو اپراتور تقریباً ۱۵ مگابیت بر ثانیه است ولی آنچه که اسپیدتست میانه را نشان می دهد حدود ۳۵ مگابیت بر ثانیه است اما جهت گیری و ترند آن همان ترند است. از ابتدای دولت میانگین اپراتورها ۹ یا ۱۰ بود الان این عدد ۱۵ شده است. ماهانه میانگین را اعلام می کند و برای یک نقطه هم نیست.

وزیر اراتباطاعات با اشاره به اینکه دنیا به سمت ارتباطات  ثابت مبتنی بر فیبر نوری حرکت کرده است تا بتواند در نقاط مختلف چترهای وای فای و سرویس های وای فای را ارایه دهد گفت: ما منکر اشکال در شبکه نیستیم اگر اشکالی وجود نداشت ما شبانه روز تلاش نمی کردیم. عقب ماندگی های حوزه ارتباطات ثابت و غیره نشان دهنده مشکل است و ما شبانه روز تلاش می کنیم تا روز به روز مشکلات کم شود، اما نسبت به گذشته از نظر سرعت عقب گردی وجود نداشته و  روز به روز سرعت بهتر می شود و  تلاشمان این است که تجربه کاربری هم بهبود پیدا کند.

درباره بعضی سایت ها نظرمان تجدیدنظر در رفع فیلتر است
زارع پور با بیان اینکه  درباره بعضی سایت ها نظرمان این است که باید در مورد رفع فیلتر آنها تجدید نظر شود، تصریح کرد: روز گذشته در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای محرمانه ما و سازمان نظام صنفی رایانه ای درخواست باز گشایی گوگل پلی را دادیم که متاسفانه موافقت نکردند. ‌این موضوعی است که در حیطه اختیارات وزارت ارتباطات نیست ما نظر تخصصی را ارایه می کنیم و این موضوعات نیاز مند پیگیری و مطالبه  از سایر اعضای کارگروه است و می توان در آن تجدید نظر کرد. در حکم رییس جمهوری به رییس مرکز ملی فضای مجازی هم این مسئله ذکر شده که باید در بعضی سیاست ها بازنگری شود. ‌

وزیر ارتباطات در ادامه گفت: روز گذشته یکی از اپراتورها مکاتبه کرده که تعرفه پشت بام یکی از بیمارستان های تهران ۵۰۰ درصد افزایش یافته و چون یکی آن را پرداخت نکرده برق را قطع کرده است. بخشی از این مباحث اقتصادی و همکاری دستگاه های مختلف است که ما برای آن راهکار قانونی در نظر گرفته‌ایم. بر اساس بند د تبصره ۷ قانون بودجه امسال تمام دستگاه های اجرایی مکلفند زیرساخت هایی که دارند و می توان برای توسعه شبکه استفاده شود آن را با تعرفه ای که کمیسیون سازمان تنظیم مقررات مشخص می کند در اختیار اپراتور ها قرار دهند ما حتما این بند قانونی را دنبال می کنیم.

وی ادامه داد:  نگرانی بخشی از مردم هم احتمال خطر بی تی اس ها برای سلامتی است که بارها اعلام کرده ایم سازمان انرژی اتمی دایم رصد کرده  و اندازه گیری می کنند و بسیار پایین تر از حد استاندارد جهانی است و مردم خیالشان راحت باشد. اگر کسی نسبت به این موضوع نگرانی داشت همکاران ما در تنظیم مقررات آمادگی دارند که تیمی را جهت بررسی ارسال کنند و می توانند با شماره ۱۹۵  تماس بگیرند.
کد مطلب: 73837
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام