۰
plusresetminus
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۳:۰۶

جدید ترین ترند های اتوماسیون صنعتی در 2023

اتوماسیون صنعتی به صورت روز افزون در حال گسترش و توسعه است. این حیطه از مهندسی که توانسته خروجی بسیار خوبی در سیستم های تولیدی و غیر تولیدی ایجاد کند در سال 2023 نیز به پیشرفت شتاب زده خود ادامه خواهد داد. در این مقاله ده روند اصلی در اتوماسیون صنعتی که در سال 2023 شاهد آن هستیم را معرفی می کنیم.
جدید ترین ترند های اتوماسیون صنعتی در 2023
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------اتوماسیون صنعتی به صورت روز افزون در حال گسترش و توسعه است. این حیطه از مهندسی که توانسته خروجی بسیار خوبی در سیستم های تولیدی و غیر تولیدی ایجاد کند در سال 2023 نیز به پیشرفت شتاب زده خود ادامه خواهد داد. در این مقاله ده روند اصلی در اتوماسیون صنعتی که در سال 2023 شاهد آن هستیم را معرفی می کنیم. 
 

هوش مصنوعی


هوش مصنوعی ماشین ها را قادر به یادگیری و تطبیق کرده و امکان تصمیم گیری را برای ماشین فراهم می کند. تولید کنندگان از هوش مصنوعی برای شناسایی الگو ها استفاده می کنند. انحرافاتی که مانع از تولید بهینه می شوند عموماً از الگوهای خاصی پیروی می کنند که این الگو ها توسط هوش مصنوعی قابل شناسایی بوده و می توان آنها را رفع کرد. این کار میزان تولید را به حالت بهینه رسانده و زمان های خاموشی سیستم را به حداقل می رساند. استفاده از هوش مصنوعی در ماشین های تولیدی و ربات ها دقت تولید را افزایش داده و در کار های مثل بازرسی، نگهداری و تعمیرات و جابجایی مواد به سیستم کمک می کند. این کار حضور نیروی انسانی را کاهش داده و به همین نحو میزان آسیب های ناشی از کار کاهش می یابد. هوش مصنوعی در نهایت باعث افزایش بهره وری فرایند های تعمیرات و نگهداری می شود و طول عمر مفید دستگاه ها را تا حد مناسبی افزایش می دهد. برای استفاده از پدیده هوش مصنوعی در تولید صنعتی از تخصص هایی مانند یادگیری ماشین، یادگیری عمیق و تصاویر کامپیوتری استفاده می شود.
 

رباتیک پیشرفته


رباتیک می تواند جایگزین خوبی برای حضور نیروی انسانی در محیط های خطر ناک کاری که حضور انسان میسر نیست استفاده می شود. رباتیک میزان حوادث را کاهش داده و نیروی انسانی برای این بخش های کاری را تأمین می کند. ربات هایی که قابلیت تعامل دارند در کنار نیروی انسانی به خوبی فرایند های تولیدی را انجام می دهند. از طریق ربات ها می توان دامنه گسترده ای از فعالیت ها را انجام داد از جمله: مونتاژ، بسته بندی و ماشین کاری. این ربات ها باعث افزایش میزان تولید و اثربخشی خط تولید شده و هزینه نیروی انسانی را کاهش می دهد. استارتاپ ها روی گونه دیگری از ربات ها کار می کنند که قابل جابجایی بوده  و با داشتن بازو های انجام کار و دقت بالا کمک بسیار مناسبی در پروژه های سنگین هستند. کار هایی مثل جوشکاری، سوراخکاری، جایگذاری و چاپ سه بعدی توسط این ربات ها به خوبی انجام می شود. افزون بر این ربات هایی که می توانند نگهداری و تعمیرات خود را نیز رسیدگی کنند هزینه نگهداری و تعمیرات کلی سیستم تولیدی را کاهش خواهد داد.
از شرکت های بسیار مطرحی که در زمینه رباتیک و اتوماسیون صنعتی همواره پیشرو بودجه شرکت آلمانی زیمنس است. این شرکت محصولات با کیفیت و بسیار اثربخشی را در زمینه اتوماسیون صنعتی تولید می کند که در بسیاری از نقاط جهان از این تجهیزات در ساخت سیستم های اتوماتیک صنعتی استفاده می شود.
 
 

اینترنت صنعتی اشیا


در اتوماسیون صنعتی اتصال همه دستگاه ها و گزارش های لحظه ای از کل سیستم و اجزای آن اهمیت بالایی در روند فرایند تولیدی دارد. این کار مدیریت را قادر به پردازش و تصمیم گیری های مهم می سازد. اینترنت اشـیا باعث بهینگی تولید، کاهش زمان توقف و افزایش ایمنی خط تولید می شود. افزون بر این اینترنت اشـیا مدیران تولید را قادر می سازد تا در هر لحظه محیط و شرایط کاری را بسنجند. این سیستم های پیشرفته به جهت رصد کلی سیستم می توانند در مواقع خطرناک از محل و سلامت نیروی انسانی محافظت کنند. در کل سیستم اینترنت اشیا اثربخشی موقعیت ی اورژانسی را بهبود می دهد. 
 

تکنولوژی های فوق مدرن


ابزار های واقعیـت مجـازی مانند VR و AR ایمنی و اثر بخشی کارکنان شرکت ها را افزایش داده اند. برای مثال VR سناریو های واقعی را برای آموزش کارکنان شبیه سازی می کند. این کار باعث می شود افراد در محیطی یمن تجربه لازم را به دست آورند. این تکنولوژی اطلاعات لحظه ای از عملکرد واحد های تولیدی را جمع آوری و پردازش کرده و اشکالات فرایند های دستی را تا حد امکان کاهش می دهد. 
 

تولید با روش چاپ سه بعدی


نیاز برای مکان یابی و نقطه زنی دقیق و صحیح، سرعت جریان کار را کاهش داده و البته نیازمند ماشین آلات گران قیمتی است. از سویی دیگر امکانات افزودنی تولیدی تولیدی بخشی را افزایش داده و زمان کلی تولید را برای تولید محصول و نمونه اولیه کاهش می دهد. ین تکنولوژی که نوع خاصی از آن چاپ سه بعدی است باعث می شود تا تولید کنندگان بتوانند محصولات متنوع و خاصی را تولید کنند. این روش میزان هدر رفت مواد تولیدی را به حداقل رسانده و هزینه ماشینکاری را کاهش می دهد. استـارت آپ های مختلف بر روی تکنولوژی های جدید چاپ سه بعدی کار می کنند تا بتوان سرعت و دقت این روش تولیدی را افزایش داد. 
 

امنیت در شبکه های تولیدی


دیجیتال سازی اتوماسیون صنعتی ضرورتی اجتناب ناپذیر است که می توان به خوبی اثربخشی سیستم اتوماتیک را افزایش دهد. در عوض این تکنولوژی مجموعه را در مقابل ریسک های امنیتی سایبری قرار داده که می توانند باعث توقف خط تولید، به سرقت رفتن اطلاعات و افشای داده های ارزشمند می شود. این اتفاق برای اعتبار و امنیت تولید یک سازمان هزینه های اقتصادی و اعتباری بسیار بالایی دارد. رفع این مشکل بر دوش تکنولوژی امنیت سایبری است. این متد از لو رفتن داده ها جلوگیری کرده و از اطلاعات با ارزش شرکت حفاظت می کنند. بخشی از این اطلاعات ارزش زیادی داشته و انتشار آنها ممکن است باعث لکه دار شدن اعتبار هر شرکتی شود. 
 
 

بلاک چین

از طریق بلاک چین می توان ارتباطات غیر متمرکز ایجاد کرد. این ارتباطات می تواند امنیت تعاملات بین سازمان ها، ماشین آلات و افراد را به صورت کاملاً ایمن تأمین کند. از طریق بلاک چین محصولات مختلف را در زنجیره تامین قابل ردیابی هستند. این مسئله از طریق دسترسی و به اشتراک گذاری اطلاعات هماهنگی بین اجزای مختلف زنجیره تأمین را افزایش می دهد. از طریق بلاک چین می توان یک اکوسیستم تولید خود مدیریتی ایجاد کرد  که شفاف بوده و امنیت بالایی دارد.
 
کد مطلب: 73175
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام