۰
plusresetminus
سه شنبه ۲۰ دی ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۱۸

آیفون ۱۶ ساله شد

ایتنا - تصور دنیایی بدون آیفون سخت است – حتی برای کسانی که زندگی قبل از گوشی های هوشمند را به یاد می‌آورند. امروزه، غیرقابل تصور به نظر می رسد که نتوانید فوراً به پیام ها و ایمیل ها دسترسی داشته باشید، عکس‌ها و ویدیوهای خود به خودی بگیرید، چیزی را در گوگل جستجو کنید، یا کاری غیر از برقراری تماس واقعی با آیفون خود انجام دهید.
آیفون ۱۶ ساله شد

شانزده سال پیش در چنین روزهایی اولین آیفون معرفی شد.

بیایید نگاهی به موضوع اصلی و میزان تغییرات آیفون از آن زمان داشته باشیم.

به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، در حالی که موبایل‌های اولیه عمدتاً برای شبیه‌سازی عملکرد تلفن ثابت با تأکید بر تحرک و قابل حمل بودن طراحی شده بودند، برخی از ویژگی‌های جدید مانند اس‌ام‌اس و بازی‌های اولیه با پیشرفت فناوری اضافه شدند. چه کسی می تواند بازی "Snake" را در نوکیا 3310 فراموش کند؟ 

اولین نسخه آیفون در 9 ژانویه 2007 در رویداد Macworld همان‌سال معرفی شد. این دستگاه سرانجام در ژوئن 2007 در ایالات متحده عرضه شد، پس از آن در اروپا و در نهایت  در آسیا در سال 2008 عرضه شد. اما جالب است بدانید که بسیاری از بدبینان از عرضه آیفون با تردید استقبال کردند.

استیو بالمر، مدیرعامل آن زمان مایکروسافت در مصاحبه ای با یو.اس.ای تودی اظهار داشت که "هیچ شانسی وجود ندارد که آیفون سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورد. هیچ شانسی وجود ندارد."
با این حال، او اظهارات خود را در مصاحبه با بلومبرگ در سال 2016 تغییر داد و اعتراف کرد که مایکروسافت خیلی دیر وارد گوشی های هوشمند شده است!

امروز شانزدهمین سالگرد معرفی اولین گوشی آیفون توسط استیو جابز است. در یک سخنرانی در 9 ژانویه 2007، در سانفرانسیسکو، مدیر عامل فقید اپل، گوشی هوشمند نوآورانه‌ای را معرفی کرد که تا امروز هم به رشد خود ادامه داده است. اختراع آیفون لحظه‌ای تعیین کننده در تاریخ گوشی‌های هوشمند و تلفن همراه بود.

استیو جابز در آن سخنرانی مشهور گفت: «هر چند وقت یک بار، یک محصول انقلابی از راه می‌رسد که همه چیز را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروز سه محصول انقلابی را معرفی می کنیم.»
جابز به توصیف دستگاه ها ادامه داد. او در مورد «آیپاد صفحه عریض با کنترل‌های لمسی»، «تلفن همراه انقلابی» و «دستگاه ارتباط اینترنتی موفق» هم صحبت کرد. این موضوع باعث شد تا مخاطبان باور کنند که اپل سه گجت مختلف را عرضه می‌کند، اما همه اینها فقط یک دستگاه بودند: آیفون!

جابز  ادامه داد: «امروز، اپل قرار است گوشی را دوباره اختراع کند»
وی تفاوت اصلی بین آیفون و رقبای آن زمان را که شامل برندهای موتو کیو، بلک بری، پالم ترئو و نوکیا E62 می‌شد، برجسته کرد – آیفون از صفحه‌کلید فیزیکی بهره نمی‌برد و در نتیجه، صفحه کلید با سایر گوشی‌ها فرق داشت. و صفحه نمایش بزرگ‌تر!

 
 

نقطه‌ای که آینده گوشی‌های هوشمند تغییر کرد!


فقدان صفحه کلید فیزیکی اتفاق جدیدی نبود، دستگاه‌های مشابه (و ناموفق) پیشتر عرضه شده بودند، اما تفاوت آیفون با سایر گوشی‌های مشابه این بود که دارای یک صفحه نمایش لمسی بزرگ بود. اتفاقی که واقعا بازی را در زمین گوشی ها تغییر داد!
 در این سخنرانی، استیو جابز صفحه نمایش 3.5 اینچی آیفون را اینگونه توصیف کرد: «واقعاً بزرگ است»
وقتی جابز به دوربین 2 مگاپیکسلی پشت گوشی اشاره کرد، تماشاگران هیجان‌زده تشویق کردند. البته حالا دیگر دوربین مگاپیکسلی جذاب نیست اما آن سالها؛اتفاق مهمی بود.


از روزی که نسخه اولیه آیفون چنین سر و صدایی در بازار دستگاه های تلفن همراهبه پا کرد، 16 سال می‌گذرد و حالا دیگر ما میزبان چهاردهمین نسخه آیفون هستیم. آیفون 14 بسیار بزرگ‌تر، باریک‌تر و سریع‌تر از همتای نسل اول خود است، با صفحه‌نمایش 6 اینچی و قطعات داخلی که قادر به اجرای کارهای بسیار پیچیده‌تر از آنچه آیفون اولیه می‌توانست رویایش را داشته باشد، دارد. با این حال، جالب است که عملکرد گوشی هوشمند بدون تغییر نسبت به دیدگاه اصلی اپل باقی مانده است.

آیفون 1 و آیفون 14 از تماس‌های تلفنی، پیامک، iTunes، دسترسی به اینترنت و گرفتن عکس پشتیبانی می‌کنند. البته، گوشی‌های جدیدتر می‌توانند کارهای بیشتری انجام دهند، بنابراین شباهت‌ها به همین جا ختم می‌شوند، اما فکر کردن به این موضوع که با اختراع آیفون چقدر پتانسیل ارائه شد، باورنکردنی است.


 
کد مطلب: 71351
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام