۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۸ دی ۱۴۰۱ ساعت ۲۳:۲۶

ویکی‌پدیا ادعای نفوذ عربستان در این شرکت را رد کرد

ایتنا - ​​​​​​​شرکت مادر سایت ویکی‌پدیا، ادعای نفوذ دولت عربستان سعودی به تیم آن در خاورمیانه را رد کرده است.
ویکی‌پدیا ادعای نفوذ عربستان در این شرکت را رد کرد

دو گروه بین‌المللی حقوق بشر اخیرا گفته بودند که مقامات عربستان محتوای موجود در ویکی‌پدیا را تغییر داده یا حذف کرده‌اند.

به گزارش ایتنا و به نقل از بی‌بی‌سی، این ادعاها پس از آن مطرح شد که «ویکی‌مدیا» دست به تحقیقات مستقلی در این خصوص زد و ۱۶ کاربر را به دلیل «تعارض منافع» در ویرایش مطالب در خاورمیانه تعلیق نمود.

ویکی‌مدیا می‌گوید که «مطالب نادرستی‌» منتشر شده، اما هیچ مدرکی دال بر نفوذ عربستان در این تحقیقات پیدا نشده است.

وب سایت ویکی‌پدیا برای محتوای خود به تیم‌هایی از مدیران و ویراستاران داوطلب متکی است.

در بیانیه‌ای که گروه «اسمکس (Smex)» و «دموکراسی برای جهان عرب(سپیده‌دم)» منتشر کرده‌اند، دولت عربستان را متهم به استفاده از عواملی برای ایفای نقش به عنوان ویراستار مستقل در ویکی‌پدیا برای «کنترل اطلاعات مربوط به کشور» متم کرده‌اند.

گروه «اسمکس» درکشور لبنان مستقر است و «سپیده‌دم» یک سازمان مستقر در ایالات متحده آمریکا است که توسط جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی، که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید، تأسیس شد.

این گروه‌ها همچنین مدعی هستند که دو «مدیران عالی رتبه در عربستان سعودی» در سپتامبر ۲۰۲۰ به اتهام «تحت تاثیر قراردادن افکار عمومی» و «نقض اخلاق عمومی» دستگیر شده‌اند.

به گفته این گروهها این دو مدیر عالی‌رتبه سعودی به پنج و هشت سال زندان محکوم شده‌اند.

سال گذشته میلادی، ویکی‌مدیا که شرکت مادر ویکی‌پدیا است، ۱۶ کاربر را در سطح جهانی تعلیق کرده بود. به گفته این شرکت این کاربران «ویرایش‌هایی در تضاد منافع با پروژه‌های ویکی‌پدیا» در خاورمیانه را انجام داده بودند.

در بیانیه ویکی‌مدیا آمده است: «ما تایید کنیم که تعدادی از کاربران بر اثر ارتباط نزدیک با نهادهایی در حال ویرایش پلتفرم به صورت هماهنگ برای پیشبرد اهداف آن نهادها» داشته‌اند.

ویکی‌مدیا با این حال نامی از این نهادها که ذینفع بوده‌اند، نبرده است.

اسمکس و سپیده‌دم با استناد به «منابع مطلع از عملیات ویکی‌مدیا» گفتند که حداقل یکی از این ۱۶ کاربر عربستانی بوده‌ که به عنوان عاملی برای دولت سعودی و در جهت «ترویج محتوای مثبت درباره دولت و حذف محتوای انتقادی از دولت» عمل می‌کرده است.

با این حال ویکی‌مدیا این ادعا را رد کرده و گفته که «بعید است چنین باشد» و افزود که برخی از کاربران «که احتمالا سعودی بوده‌اند» در میان کسانی هستند که تعلیق شده‌اند.

ویکی‌مدیا گفته است که این دو موسسه منابع خبری‌شان را با آنها «به اشتراک نگذاشته‌اند» و ممکن است اطلاعات‌شان اشتباه باشد.

تا کنون مقامات عربستان سعودی در خصوص این مسئله اظهار نظری نکرده‌اند.
کد مطلب: 71333
برچسب ها: ویکی‌پدیا
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام