۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۶:۰۳

اگر گوگل برای 5 دقیقه از کار بیفتد چه می‌شود؟

ایتنا - گوگل، از آسان‌تر کردن یافتن شغل در ایالات متحده گرفته تا کمک به کوک کردن یک ساز، در جهت ارجحیت یافتن بیشتر موتور جستجوی خود بر رقبایش گام برداشت. در واقع، گوگل حتی به حدی تکامل یافته است که کاربران دیگر نیازی به تایپ کلمات برای جستجو در گوگل ندارند زیرا می‌توانند آهنگ‌ها را با زمزمه کردن هم پیدا کنند.
اگر گوگل برای 5 دقیقه از کار بیفتد چه می‌شود؟
گوگل مدتهاست گزینه معمول مورد استفاده برای کاربران اینترنت بوده است، با این توصیف، اگر برای دو دقیقه از دسترس خارج شود واقعا چه تاثیری خواهد داشت؟
 
به گزارش ایتنا و به نقل از اسلش‌گیر، می‌توان گفت که موتور جستجوی مشهور گوگل، که استارت آن به عنوان پروژه‌ای در خوابگاه یک کالج در سال 1995 زده شد، آن چیزی نیست که قرار بود باشد. ابتدا لازم به ذکر است که قبل از تاسیس این شرکت در سال 1998، نام آن Backrub بود. اما بعدها به نامی تغییر یافت که هم یک بازی با کلمات ریاضی و هم نشانگر دیدگاه سازندگان آن - لری پیج و سرگئی برین - بود. اما سرانجام گوگل با مأموریت «سازماندهی اطلاعات جهان» به چیزی بیش از جستجوگر ساده وب تبدیل شد.
 
گوگل، از آسان‌تر کردن یافتن شغل در ایالات متحده گرفته تا کمک به کوک کردن یک ساز، در جهت ارجحیت یافتن بیشتر موتور جستجوی خود بر رقبایش گام برداشت. در واقع، گوگل حتی به حدی تکامل یافته است که کاربران دیگر نیازی به تایپ کلمات برای جستجو در گوگل ندارند زیرا می‌توانند آهنگ‌ها را با زمزمه کردن هم پیدا کنند. اگرچه پایگاه رو به رشد کاربران جهانی این شرکت را می‌توان به پیشرفت‌ها و خدمات جدید آن در طول سال‌ها نسبت داد، اما به نظر می‌رسد که این غول فناوری حتی پیش از ارائه چنین سرویس‌هایی نفوذ زیادی بر وب و کاربرانش داشته است.
 

اگر گوگل قطع شود آیا کل اینترنت قطع شده است؟

مطمئناً، گوگل نمی‌تواند کل اینترنت به شمار رود، اما پس از گذشت بیش از یک دهه از شروع به کار آن، به طور تصادفی نشان داد که بسیار به چنین جایگاهی نزدیک است. در سال 2013، گوگل تنها برای 5 دقیقه از کار افتاد و 40 درصد از کل ترافیک وب اینترنت را با خود برد. شایان ذکر است که جستجوگر وب گوگل تنها بخشی نبود که تحت تأثیر قرار گرفت، زیرا از کار افتادن آن باعث غیر قابل استفاده شدن Google Drive و یوتیوب نیز شد. خوش‌شانسی کاربرانی که در آن زمان متاثر شده بودند این بود که خدمات آن تنها در چهار دقیقه به حالت آنلاین بازگشت. به محض اینکه گوگل بالاخره خود را بازیابی کرد ترافیک اینترنت ناگهان 50 درصد افزایش یافت، که بیشتر نشان داد که بخش عمده فعالیت‌های اینترنتی به نحوی دربرگیرنده گوگل می‌شود.
 
در مورد اینکه آیا این حادثه چیزی بیش از یک ترفند تبلیغاتی بوده یا نه اختلاف نظر وجود دارد، اما خسارات ناشی از آن چیز دیگری را نشان می دهد. بنا به گزارش Cnet، قطع برق برای گوگل 371000 دلار هزینه داشت، در حالی که یک مورد مشابه در سال 2009 منجر به واکنش شدید کاربران خشمگین اینترنت شد. اگرچه گوگل توانست به سرعت همه چیز را اصلاح کند، طبق گزارش ها، این شرکت از افشای علت واقعی خاموشی بدنام خودداری کرد. با این حال، یک چیز مسلم است، سابقه خرابی گوگل قطعاً به حضور و تأثیر عظیم این غول فناوری در اینترنت اعتبار می دهد.
 

گوگل به سمت سلطه جهانی بر اینترنت در حال حرکت است
نباید چندان تعجب‌آور باشد که هر بار که گوگل مدتی از کار افتاده است تعداد زیادی از کاربران متاثر شده‌اند. به هر حال، تعداد کاربران جستجوی وب گوگل به تنهایی از موتورهای جستجوی رقیب پیشی گرفته است. آمارهای Global Stats نشان می دهد که گوگل 87 درصد از جستجوهای کاربران را در ایالات متحده در کنار 7 درصد ناچیز بینگ مایکروسافت در کنترل دارد. با این حال، گوگل نه تنها در رتبه اول قرار دارد، بلکه در دنیای مرورگرهای وب نیز با اختلاف زیادی میداندار است. این موضوع در سال 2021 منعکس شد، زمانی که گوگل کروم مدعی برخورداری از 3.3 میلیارد کاربر یا 41 درصد از کل کاربران اینترنت شد.
 
مرورگر سافاری اپل با فاصله زیادی از آن عقب مانده است، و وضع بقیه هم کم و بیش همین است. این روند در سال بعد ادامه یافت، زیرا گوگل کروم بار دیگر در سال 2022 به محبوب‌ترین مرورگر وب تبدیل شد. اگر خاموشی سریع پنج دقیقه‌ای در گذشته باعث سر و صداهای زیادی شده بود، چنین اتفاقی اکنون که کاربران گوگل که میلیاردها نفر افزایش یافته‌اند چه پیامدی خواهد داشت؟
 
با این تفاصیل، آیا اگر گوگل دوباره از کار بیفتد، پایان اینترنت است؟ واقعاً نه، اما احتمالاً بخش قابل توجهی از کل ترافیک وب را به همراه خواهد برد، شاید حتی بیشتر از قبل.
 
کد مطلب: 70202
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام