۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۲۳:۵۸
با اعلام كميسيون اجتماعي مجلس

ایرادات شورای نگهبان برطرف شد؛ وزارت ارتباطات ادغام می‌شود

ايتنا - کمیسیون اجتماعی مجلس با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و عضو شورای نگهبان، ايراد وارده به لایحه تصویب وزارت امور زیربنایی و ارتباطات را رفع کرد.


کمیسیون اجتماعی مجلس در جلسه خود که با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاونان دو وزارتخانه راه و ترابری و مسکن و شهرسازی و عضو شورای نگهبان برگزار شد ایراد وارده به لایحه تصویب وزارت امور زیربنایی و ارتباطات را رفع کرد.

به گزارش ایتنا از مهر، برابر قانون برنامه پنجم توسعه دولت مکلف به کاهش وزارتخانه ها از ۲۱ به ۱۷ وزارتخانه است که براین اساس مجلس لایحه تجمیع وظایف و اختیارات وزارتخانه‌های مسکن و شهرسازی، راه و ترابری و ارتباطات و فناوری اطلاعات را تصویب کرد تا از این پس این امور تحت نظر یک وزارتخانه و با یک وزیر اداره شود.

اما این لایحه از سوی شورای نگهبان مورد تایید قرار نگرفت و سخنگوی شورای نگهبان ادغام وزارتخانه ارتباطات و فناوری اطلاعات در وزارت امور زیربنایی را مغایر با قانون اساسی اعلام کرد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی بیان اینکه ایراد شورای نگهبان بر مصوبه تشکیل وزارت "امورزیربنایی و ارتباطات" ایرادی شکلی در زمینه شرح و تفکیک وظایف و اختیارات سه وزارتخانه راه و ترابری ، ارتباطات و فناوری اطلاعات و مسکن و شهرسازی بود اظهار داشت: این ایرادات وارده بعدازظهر امروز در جلسه کمیسیون اجتماعی و با حضور وزیر ارتباطات و نمایندگان وزارتخانه‌های مربوطه و یکی از اعضای شورای نگهبان مطرح و اصلاحات لازم بر روی آن انجام شد.

محمدرضا محسنی ثانی ادامه داد: لایحه اصلاح شده تشکیل وزارت امور زیربنایی و ارتباطات در اولین جلسه صحن علنی مجلس ارائه شده و پس از آن باردیگر برای تایید نهایی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.
نماینده مردم سبزوار ایراد شورای نگهبان در مورد لایحه تشکیل وزارت امور زیربنایی و ارتباطات را مربوط به مشخص نبودن شرح وظایف سه وزارتخانه و امور محوله به وزیر امور زیربنایی عنوان کرد و گفت: عدم تایید این مصوبه از سوی شورای نگهبان هیچ ارتباطی به ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در آن ندارد.

محسنی ثانی تاکید کرد که شرح وظایف سه وزارتخانه باید به صورت مجزا به این لایحه اضافه می‌شد تا برای معرفی وزیر جدید وظایف و اختیارات وی مشخص شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در صورتیکه این بار لایحه از سوی شورای نگهبان تایید شود ادغام وزارت ارتباطات در وزارتخانه های راه و مسکن قطعی است خاطرنشان کرد: وزارت امور زیربنایی و ارتباطات با همان شرح وظایف سه وزارتخانه ارتباطات، مسکن و راه فعلا تشکیل می‌شود اما کارگروهی تشکیل شده تا بتواند شرح وظایف این وزارتخانه را مطابق قانون اساسی به مجلس ارائه کند.

به گزارش مهر، با وجود اظهارات محسنی ثانی، ۲۰۰ تن از نمایندگان مجلس امروز طرحی را امضا کردند که بر اساس آن ادغام وزارتخانه‌ها در دولت دهم به تعویق خواهد افتاد.

محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جزئیات طرح دو فوریتی ممنوعیت ادغام وزارتخانه‌ها گفت: این طرح به امضای ۲۰۰ نفر از نمایندگان رسیده است تا بر اساس آن دولت پس از دو سال کار کارشناسی لایحه ادغام را در سال سوم برنامه به مجلس ارائه کند.

کد مطلب: 18437
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام