۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۷:۵۳

دردسر مسدودكننده‌هاي موبايل؛ آرامش به قيمت آزار همسايه

دردسر مسدودكننده‌هاي موبايل؛ آرامش به قيمت آزار همسايه
چندی است برخی سازمان‌های دولتی و خصوصی با هدف مدیریت بهتر کار و جلوگیری از بروز برخی اختلالات اقدام به استفاده از ابزاری به نام «مسدودکننده موبایل» در محیط کار می‌کنند که بعضاً الطاف و تبعات آن، دامنگیر همسایگان نیز می‌شود.

به گزارش ایتنا به نقل از فارس، از گذشته تاکنون، همیشه ایام امتحانات مدارس و دانشگاه‌ها دغدغه‌ها و حال و هوای خاص خود را داشته و دارد.

علاوه بر این، از زمان همه گیر شدن تلفن همراه، مردم آرام آرام به کارکردهای مختلف این وسیله ارتباطی مثلاً استفاده در جلسه امتحان، پی بردند و از اینجا بود که دغدغه به روز شده دیگری نیز تمام دغدغه‌های ایام امتحانات اضافه شد.

یکی از مقتضیات روز که به شرایط این دوره خاص اضافه شده، مشکلاتی است که در نتیجه استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه در جلسه امتحان، ناشی می‌شود.

اگرچه هم‌اکنون برخی از مدارس از مسدود کننده‌های تلفن همراه در جلسه امتحانات بهره‌می‌گیرند؛ اما در مجموع در حال حاضر استفاده از این امکانات در دانشگاه‌‌ها رواج بیشتری دارد.

در اغلب موارد نیز مسئولان دانشگاه، برای حصول اطمینان از عدم امکان استفاده از تلفن همراه در جلسه امتحان، قدرت مسدود کننده را به قدری زیاد می‌کنند که نه تنها در خارج از سالن امتحانات، بلکه در خیابان‌های اطراف نیز باعث اختلال در شبکه تلفن همراه می‌شود که این عمل قطعاً مجاز نیست.

البته که همه شهروندان در خیابان‌های اطراف دانشگاه‌ها سکونت ندارد؛ اما این‌‌ همان دغدغه‌ به روز شده ایام امتحانات در سال ۹۰ است که برخی از شهروندان در ۲ ماه ایام امتحانات، با آن دست‌به گریبان هستند.

 استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه در کشور قانونمند است

به گزارش ایتنا به نقل از فارس، آیین ‌نامه استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه، با هدف نظم دادن به استفاده از این فناوری و محدود کردن ارتباط گوشی‌های تلفن‌همراه در امکان خاص در اردیبهشت ماه سال ۸۸ به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی رسید.

بر اساس این آیین نامه، فروش و تولید تجهیزات مسدود کننده تلفن همراه منوط به اخذ پروانه از سازمان تنظیم مقررات است و واردکنندگان، تولیدکنندگان و فروشندگان این تجهیزات باید مطابق با دستور العمل‌های اجرایی صدور پروانه مذکور عمل کنند.
بر اساس این آیین نامه، استفاده از مسدود کننده‌های ثابت برای تلفن همراه تنها با مجوز رگولاتوری در مکان و بازه زمانی تعیین شده و تحت شرایط مندرج دراین مصوبه مجاز است.

غیر مجاز بودن نصب مسدودکننده در اکثر اماکن عمومی

همچنین از حقوق کاربران است که از نصب دستگاه‌های مربوطه در محل اطلاع داشته باشند و مجتمع‌های مسکونی، فروشگاهی، اماکن تجاری، غذا خوری‌ها، بیمارستان، درمانگاه‌ها، فضاهای ورزشی، فضاهای تفریحی و فرهنگی، هتل‌ها، نمایشگاه‌‌ها، سالن‌های اجتماعات و کنفرانس، مساجد، اماکن زیارتی و مذهبی، تونل‌ها، مدارس، بانک‌ها، شرکت‌ها، کارگاه‌ها و کارخانجات تحت هیچ شرایطی مجوز نصب و استفاده از یک مسدود کننده ثابت را ندارند.

استفاده دلخواه، حق هر دارنده تلفن همراه است

در این رابطه لطف الله سبوحی، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با تاکید بر رعایت حقوق کاربران در این قانون، گفت: کاربری که اقدام به تهیه تلفن همراه کرده است این حق را دارد که از تلفن خود به دلخواه استفاده کند و نباید با مسدود کردن‌های نا‌به جا و بدون مقررات موجبات نارضایتی کاربران را فراهم کرد.

سبوحی همچنین به الزام نصب علامت در محل استفاده از دستگاه‌های مسدود کننده طبق این قانون اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه این فرستنده‌ها مختل کننده هستند و در فاصله نزدیک قرار می‌گیرند این احتمال وجود دارد که برای سلامتی انسان مضر باشند، بنابراین از حقوق کاربران است که از نصب دستگاه‌های مربوطه در محل اطلاع داشته باشد.

اخذ مجوز برای نصب مسدودکننده ضروری است

معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، از دیگر مزایای تصویب این قانون را کاهش تداخل در سرویس دهی اپراتور‌های تلفن همراه عنوان کرد و افزود: نباید استفاده نادرست و غیر اصولی از دستگاه‌های مسدود کننده باعث فرا‌تر رفتن محدوده تداخل از محدوده پیش بینی شده و در نتیجه اختلال در سرویس دهی اپراتور‌های تلفن همراه شود.

سبوحی تاکید کرد: طبق این قانون از این پس شرکت‌ها و سازمان‌های متقاضی این سرویس باید برای اخذ مجوز و هماهنگی‌های لازم به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کنند.

وی خاطر نشان کرد: با تصویب این قانون و فعال شدن بخش نظارت و بازرسی سازمان از هرگونه قصور و ایجاد اختلال جلوگیری خواهد شد.

نظر رگولاتوری، استفاده از مسدود‌کننده‌ در موقع امتحان است نه به صورت مداوم
همچنین حسن رضوانی، معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز  در پاسخ به گلایه عدم نظارت کامل و دقیق رگولاتوری بر استفاده زیاد از مسدود کننده‌های تلفن‌ همراه در اماکن مختلف و موارد متعدد ایجاد تداخل در محیط‌های اطراف، تاکید کرد: استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه، باید تنها طبق آیین‌نامه مصوب کمیسیون تنظیم مقررات انجام شود.

معاون رگولاتوری تأکید کرد: دارندگان مسدود‌کننده مطابق آیین‌نامه مجاز به نصب مسدود‌کننده‌ها هستند؛ غیر از این، اگر امواج مسدود کننده در خارج از محدوده مجاز مشکل ایجاد کند، حکم تداخل را پیدا می‌کند و برخورد رگولاتوری با تداخل نیز جمع‌آوری است یا باید قدرت مسدود‌کننده‌ها را کاهش دهند تا فقط در محدوده مجاز تشعشع کند.

رضوانی گفت: چنانچه سازمان تنظیم مقررات نتواند نسبت به جمع‌آوری مسدود‌کننده غیر مجازی اقدام کند، از طریق قوه قضائیه اقدام می‌شود.

رضوانی تصریح کرد: بیشترین مشکل استفاده‌ نادرست از مسدود‌کننده‌ها، ایجاد اختلال در شبکه اپراتورهای تلفن همراه است.

وی تصریح کرد: هر چند که تداخل‌ توسط اپراتور‌ها اطلاع‌داده می‌شود؛ اما چنانچه شهروندان در مناطق محل زندگی خود با چنین موارد مواجه هستند می‌توانند موضوع را به سازمان تنظیم مقررات گزارش دهند تا مورد بررسی شود.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تأکید کرد: البته نظر ما این است مسدود‌کننده‌ها بیشتر موقع امتحانات استفاده شوند و مسدود‌کننده‌ها را هر روز و به صورت مداوم روشن نکنند.

 و آخر اینکه...
شرایط استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه در شهرستان‌ها بسیار بسیار آسان‌تر از تهران است و اگر بگوئیم تنها ملاک و الزام استفاده از مسدود کننده در شهرستان‌ها، بودجه خرید است، بی‌راه نگفته‌ایم.

همچنین علاوه بر اینکه در موارد متعدد، شاهد استفاده مداوم، با توان بالا، در فاصله نزدیک و البته در برخی اماکن غیر مجاز هستیم، صرف نظر از احتمال خطر برای سلامتی شهروندان، اختلالات ناشی از این اقدام، از جمله نبود آنتن و خارج از سرویس بودن تلفن‌همراه در خیابان‌های اطراف، مخلل اعصاب شهروندان می‌شود.

در ‌‌نهایت در حالی که حدود ۲ سال از تصویب آیین نامه استفاده از مسدود کننده‌های تلفن همراه در کشور می‌گذرد، به جا نیست که در اماکن ‌مختلف و با توجیه‌های مختلف مانند سالن‌های کنفرانس، اتاق ریاست و مدیرعامل، پرت‌شدن حواس کارکنان بانک از صبحت مشتریان و جلوگیری از حواس پرتی دانشجویان در کلاس‌های دانشگاه از این مسدود کننده‌ها استفاده شود.

همچنین با توجه به اینکه، استفاده از مسدود کننده تلفن همراه در برخی برهه‌های زمانی اجتناب نا‌پذیر است، به جا است که مسئولان امر و مسئولان مرتبط سازمان تنظیم مقررات نیز در این زمان‌ها، اهتمام و توجه بیشتری برای احقاق حقوق مشتریان به خرج دهند.

مسدود کننده موبایل دستگاهی است که با ارتعاش سیگنال رادیویی ضعیف باعث قطع ارتباط بین تلفن همراه و فرستنده امواج تلفن همراه می‌شود.

بر اساس این گزارش، به محض روشن شدن دستگاه آنتن دهی تمامی تلفن‌های همراه در محدوده تحت پوشش دستگاه به صفر می‌رسد و صفحه نمایش موبایل پیغام «شبکه در دسترس نیست» را نمایش می‌دهد.

همچنین با خاموش کردن این دستگاه مجددا آنتن دهی تلفن همراه به حالت قبل برگشته و ارتباط بین موبایل و فرستنده امواج تلفن همراه بار دیگر برقرار می‌شود.
کد مطلب: 18436
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام