۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۱۷

رد ادعای گوگل درباره باز بودن محصولاتش

تعدادی از منتقدان شرکت بزرگ گوگل معتقدند ادعای این شرکت مبنی بر باز بودن نرم‌افزارهایش ادعایی نادرست است و این شرکت تنها زمانی که شرایط به نفعش باشد به کاربران امکان استفاده آزادانه از نرم‌افزارهایش را می‌دهد.
رد ادعای گوگل درباره باز بودن محصولاتش


شرکت گوگل به اینکه اعلام کند تمامی نرم‌افزارهایش در دسته نرم‌افزارهای باز قرار دارند، علاقه بسیاری دارد، اما حقیقت این است که این نرم‌افزارها همیشه باز نیستند، بلکه تنها زمانی که شرایط به نفع گوگل باشد، به صورت باز قابل استفاده خواهند بود. البته بهتر است بدانید بازبودن نرم‌افزارها لزوما به معنی بهتر بودن آنها نیست.

برای مثال گوگل به شکلی ویژه تمایل دارد در "باز" بودن نرم افزار آندروید اغراق کند. شاید فکر کنید باز بودن آندروید به این معنی است که هر فردی می تواند با استفاده از آن هر نرم افزار جانبی را که بخواهند بر روی گوشی‌ها نصب کرده و ظاهر آندروید را تغییر دهند، اما ادعای گوگل قطعا به این معنی نیست.

ادعای "باز" بودن نرم افزار آندروید به آن معنی است که شرکای نزدیک گوگل، اپراتورهاو تولید کنندگان تلفن همراه و نه مصرف کنندگان، می‌توانند آندروید را طبق خواسته‌های خود تغییر دهند.

به همین دلیل است که بسیاری از گوشی های آندروید به همراه نرم‌افزارهای بیهوده و بی مصرف از پیش نصب شده به فروش می‌رسند و به همین دلیل است که در گوشی‌های اندروید گاه نقص‌هایی از قبیل عدم امکان نصب نرم‌افزارهایی به جز نرم‌افزار شرکت گوگل دیده می‌شود. همچنین به همین دلیل است که کاربران آندروید برای دریافت به روزرسانی‌های نرم‌افزاری باید مدت طولانی صبر کنند.

از دیگر نکاتی که بر "باز" بودن نرم‌افزار آندروید وارد می‌شود این است که برای مثال زمانی که شرکت موتورلا بخواهد یکی از نرم‌افزارهای آندروید را در گوشی‌های خود تغییر داده یا توسط نرم‌افزار دیگری جایگزین کند، گوگل با قدرتی بالا آنها را منع می‌کند. در واقع گوگل در حالی که ادعا می‌کند اندروید نرم افزاری "باز" است، اما در جای خود کاربرانش را مجبور می‌کند همانطور که می‌خواهد از نرم‌افزار استفاده کنند.

بر اساس گزارش سی ان ان، از سویی دیگر در صورتی که گوگل تا این اندازه به "باز" بودن محصولاتش تاکید دارد باید الگوریتم‌های جستجو و تبلیغاتی خود را نیز در اختیار جهان قرار دهد، در این صورت است که می‌توان این شرکت را شرکتی باز خطاب کرد.

کد مطلب: 17183
نام شما
آدرس ايميل شما


بهروز
feedback
احمقانه ترین مقاله‌ای بود که خوندم. اگه یه نگاه به صفحه ویکیپدیا می‌کردید متوجه می‌شدید که android با مجوز apache منتشر می‌شه که یه مجوز متن‌باز حساب می‌شه و البته copyleft نیست
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام