۴
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۵:۳۰

تشریح وضعیت اینترنت در ۱۰ روز اخیر

مدیرکل مهندسی عملیات و هماهنگی شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت بروز هرگونه اختلال، کندی و قطعی در شبکه اینترنت کشور در روزهای اخیر را تکذیب کرد و از افزایش ظرفیت پهنای باند اینترنت کشور به ۱۷۳ لینک STM۱ خبر داد.
حسن کریمی در گفت‌وگو با مهر با اشاره به افزایش میزان ترافیک وارده به شبکه اینترنت کشور گفت: کل پهنای باند شبکه اینترنت ۱۵۷ لینک STM۱ بود که با توسعه انجام شده و افزایش ۱۶ لینک STM۱ به این شبکه در حال حاضر ظرفیت اینترنت شبکه بین الملل کشور به ۱۷۳ لینک STM۱ رسیده است.

وی STM۱ را واحد سنجش ظرفیت پهنای باند اعلام کرد و با بیان اینکه هر STM۱ معادل ۱۵۵ مگابیت بر ثانیه است اضافه کرد: اگرچه افزایش ظرفیت پهنای باند به معنای افزایش سرعت شبکه اینترنت است اما این الزما به این معنی نیست که مشترکی که تاکنون از اینترنت استفاده می کرده سرعت بیشتری را احساس کند.

کریمی با بیان اینکه شرکت ارتباطات زیرساخت مستقیما با کاربران نهایی ارتباطی نداشته و کاربران با یک واسطه تحت عنوان شرکت‌های اینترنتی به زیرساخت وصل می‌شوند تاکید کرد: اینکه کاربران با چه سرعتی اینترنت دریافت می‌کنند باید از سوی توزیع کنندگان پهنای باند به آن پاسخ داده شود چرا که افزایش ظرفیت پهنای باند مستقیما به سرعت اشتراک کاربر مربوط نمی‌شود.

مدیرکل مهندسی عملیات و هماهنگی شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت افزایش ظرفیت ایجاد شده در کشور را به دلیل تامین درخواست افزایش پهنای باند از سوی متقاضیان و شرکت‌های توزیع کننده اعلام کرد و در مورد میزان استفاده از ظرفیت پهنای باند کشور گفت: ظرفیت ۱۵۷ لینک STM۱ به طور کامل استفاده شده بود به همین دلیل برای تامین درخواست های جدید شرکت های توزیع کننده ترافیک اینترنت افزایش ظرفیت پهنای باند در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول در شرکت ارتباطات زیرساخت در مورد کند شدن و اختلال سرعت اینترنت طی هفته‌های اخیر به مهر گفت: در این دو هفته اخیر یک هجمه‌ای انجام شده که سرعت اینترنت پایین آمده و شرکت ارتباطات زیرساخت باید پاسخگو باشد. اما باید گفت که اینترنت فقط به یک نقطه یا یک شرکت محدود نمی‌شود که بخواهیم همه مشکلات را از این سمت بدانیم.

وی با تاکید بر اینکه در دو سه هفته اخیر هیچگونه اتفاق غیرعادی در شبکه اینترنت کشور نداشتیم که بگوییم سرعت اینترنت به این دلیل کاهش پیدا کرده است اضافه کرد: این بحثی که مطرح شده باید از سوی شرکت‌های اینترنتی که از زیرساخت ترافیک می‌گیرند و به کاربران توزیع می‌کنند پاسخ داده شود.

کریمی با اشاره به ضریب توزیع پهنای باند - ضریب شرینگ - گفت: کندی سرعت اینترنت ممکن است مربوط به واگذاری‌های بیش از اندازه از مسیر یک پهنای باند باشد که شرکت‌ها در ارائه به کاربران انجام می‌دهند. به این ترتیب اگر مشترکان بخواهند به صورت همزمان به شبکه متصل شوند احتمال اینکه سرعت کاهش پیدا کند وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: میزان توزیع پهنای باند اگر از استاندارد ضریب شیرینگ بیشتر باشد ممکن است در برخی ساعات پیک ترافیک برای کاربرانی که به طور همزمان از آن پهنای باند استفاده می‌کنند کندی سرعت به وجود آورد که این موضوع مربوط به سرویس دهنده است و به شرکت ارتباطات زیرساخت مربوط نمی‌شود.

مدیرکل مهندسی عملیات و هماهنگی شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت این نحوه تقسیم پهنای باند از سوی شرکت‌های اینترنتی را عامل اصلی و تعیین کننده سرعت اینترنت دانست که از سوی رسانه‌ها مورد توجه قرار نمی‌گیرد و ادامه داد: باید در میزان سرعت اینترنت ضریب شرینگ شرکت‌هایی که به کاربر نهایی سرویس می‌دهند بررسی شود.

کریمی همچنین از برنامه توسعه‌ای برای افزایش ظرفیت پهنای باند کشور خبر داد و با بیان اینکه به زودی ۲۴ لینک STM۱ نیز به ظرفیت شبکه افزوده می‌شود به مهر گفت: با این میزان ظرفیت، شبکه اینترنت همیشه در حال کار است مگر اینکه دچار قطعی غیرمترقبه‌ای شویم که در آن صورت اطلاع‌رسانی می‌شود مانند قطعی اوایل امسال که کل دنیا را شامل شده بود.

وی تاکید کرد که استاندارد ضریب شرینگ به نوع سرویس‌هایی که اپراتورها ارائه می‌دهند بستگی دارد و در کشورهای اروپایی که سرویس‌های متنوعی را روی شبکه اینترنت ارائه می‌دهند به دلیل تفاوت در ارتباط این ضریب متفاوت است.

این مقام مسئول تصریح کرد: اگر توزیع پهنای باند شرکت‌های اینترنتی برای کاربران نهایی که همه به صورت همزمان از این سرویس استفاده می‌کنند درست صورت گیرد نسبت آن میزان استفاده از پهنای باند یک به هشت خواهد بود.

کریمی افزود: اینکه با چه نسبتی پهنای باند به کاربران تخصیص داده می‌شود و نظارت بر حقوق مشترکان در حیطه وظایف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است و به شرکت ارتباطات زیرساخت مربوط نمی‌شود.

وی از افزایش ظرفیت و تنوع تعداد سرویس‌های قابل ارائه روی شبکه اینترنت خبرداد و گفت: این سرویس‌ها به زودی اعلام می‌شود.
کد مطلب: 17093
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
تو گفتی و ما هم باور کردیم!!
یکی
feedback
Iran, Islamic Republic of
اینقدر از این حرفا زدین!!!!!!!!!!!! سرعت اینترنت 0.5 کیلوبایتم افزایش که پیدا نکرده که هیچ. اگه همین طوری پیش بریم تا چند سال آینده تو قعر جدول سرعت اینترنت باید پیدامون کنند.(که همین طورم هست)
مرتضی
feedback
Iran, Islamic Republic of
رتبه ایران در اینترنت در یکی از معروفترین سایتهای جهان 181 از 185 کشور هست .جالبه که این آمار در ماهای اخیر اینگونه نبود و هرچه که به جلوتر پیش میرویم اینترنت ایران در حال پس رفت است .این مقام مسئول میفرمایند^^نظارت بر حقوق مشترکان در حیطه وظایف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است ^^ پس چرا سازمان تنظیم مقررات و ارتباط رادیویی به وظایف خود عمل نکرده و نظارتی بر سازمانهای توزیع اینترنت پرسرعت ندارد.شاید اینترنتی که به خانه این مقام مسئول میرود از لحاظ کیفیتی و سرعت خیلی بهتر از مشترکین معمولی باشد که این مقام افت کیفیت و سرعت را متوجه نمیشود ولی بقیه مشترکین این افت فاحش را کاملا" احساس میکنند. خواهش میکنیم بجای صحبت کردن مظارت بیشتر به عمل آورید .
feedback
United Kingdom
بعضی اوقات یک مقدار واقع بین بودن بد نیست آقای مسٔول
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام