۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ساعت ۰۴:۰۹

چرا ایلان ماسک «لایک‌‌ها» را در ایکس مخفی کرد؟

ایتنا - ایلان ماسک مالک پلتفرم ایکس (توئیتر)، در یک تصمیم جنجالی اعلام کرد که تب «لایک‌» برای تمامی کاربران این شبکه به صورت پیش‌فرض پنهان شده است و کسی به جز لایک‌شونده نمی‌تواند هویت لایک‌کننده را ببیند.
چرا ایلان ماسک «لایک‌‌ها» را در ایکس مخفی کرد؟

بر اساس این تغییر جدید که پیشتر فقط برای مشترکان پریمیوم در دسترس بود، دیگر کاربران نمی‌توانند ببینند شما چه پست‌هایی را لایک کرده‌اید. انگیزه اصلی این تصمیم، حمایت از حریم خصوصی افراد است.

ماسک در توجیه این اقدام گفت: مهم است که به مردم اجازه دهیم پست‌ها را لایک کنند، بدون آنکه به آنها حمله شود.

هاوفی وانگ از مدیران ارشد ایکس نیز پیشتر اعلام کرده بود که دیدن لایک‌های دیگران می‌تواند منجر به رفتارهای اشتباه از سوی کاربران شود، چراکه برخی احساس می کنند اگر پست خاصی را لایک کنند، واکنش منفی می‌بینند.

برخی کارشناسان معتقدند که این تصمیم می تواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد. از جمله اینکه لایک‌های یک کاربر، معیار مناسبی برای فهم علایق و سلایق او بود که به دیگران در تصمیم گیری برای دنبال کردن یا نکردن آن فرد کمک می‌کرد.

از سوی دیگر، کاربران زیادی در همین شبکه اعتراض خود را بیان کرده اند و خواهان ارائه یک گزینه اختیاری برای پنهان‌سازی لایک‌ها هستند. برخی نیز درباره احتمال افزایش استفاده از بات‌ها برای بالا بردن تعامل هشدار داده‌اند.

ماسک پیشتر قصد داشت دکمه های لایک و ریتویت را از این پلتفرم حذف کند و تمرکز بیشتری بر بازدید و تعامل با پست‌ها بگذارد. تصمیم اخیر او نیز در همین راستا قلمداد می‌شود.

در نهایت باید دید که پنهان کردن لایک‌ها چه تاثیری بر حریم خصوصی و آزادی بیان کاربران و نیز اعتبار این شبکه اجتماعی در آینده خواهد گذاشت.
کد مطلب: 79392
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام