۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۹ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۲:۳۵

هوش مصنوعی مولد، روند اصلی جهان می‌شود

ایتنا - در سال ۲۰۲۴ بزرگ‌ترین بهره‌برداران این عرصه، شرکت‌هایی خارج از صنعت تکنولوژی خواهند بود؛ چون آنها هوش مصنوعی را بیش از هر چیز با هدف کاهش هزینه‌های جاری و افزایش خلاقیت و بهره‌وری‌شان به‌کار خواهند گرفت.
هوش مصنوعی مولد، روند اصلی جهان می‌شود

زمانی که تکنولوژی‌های جدید ظهور می‌کنند، گروه‌های مختلف به میزان متفاوت از آنها نفع می‌برند. هوش مصنوعی مولد قبل از همه به کمک توسعه‌دهندگان نرم‌افزار آمد و آنها از سال ۲۰۲۱ توانستند از GitHub Copilot استفاده کنند که یک دستیار هوش مصنوعی کدنویس است.

سال بعد از آن، یعنی سال ۲۰۲۲، ابزارهای دیگری از جمله چت جی‌پی‌تی و DALL-E‌۲ ظهور کردند که به کاربرانشان این امکان را می‌دهند که در کمترین زمان ممکن با تمام رفتارهایشان، واژه‌ها و تصاویر را تولید کنند.

در سال ۲۰۲۳ که سرمایه‌گذاران هیجان بیشتری درباره چشم‌انداز هوش مصنوعی و کاربردهایش پیدا کردند، غول‌های تکنولوژی هم منتفع شدند. شاخص قیمت سهام با وزن برابر در شرکت‌های آلفابت، آمازون، اپل، متا، مایکروسافت و انویدیا تا حدود ۸۰ درصد رشد کرده است. به این ترتیب شرکت‌های تکنولوژی هم از پیشرفت هوش مصنوعی سود بردند، چون آنها هم الگوهای هوش مصنوعی خود‌ را تامین کردند و هم زیرساختی را که به این الگوها قدرت می‌بخشد و باعث رشدشان می‌شود.

در سال ۲۰۲۴ بزرگ‌ترین بهره‌برداران این عرصه، شرکت‌هایی خارج از صنعت تکنولوژی خواهند بود؛ چون آنها هوش مصنوعی را بیش از هر چیز با هدف کاهش هزینه‌های جاری و افزایش خلاقیت و بهره‌وری‌شان به‌کار خواهند گرفت. سه دلیل وجود دارد که بر اساس آنها انتظار می‌رود پذیرش هوش مصنوعی در میان شرکت‌ها و کسب‌وکارهای متفرقه اوج بگیرد.

دلیل اول این است که شرکت‌های بزرگ بیشتر روزهای سال ۲۰۲۳ را به آزمون و خطا با هوش مصنوعی مولد گذرانده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها
شرکت‌های بزرگ بیشتر روزهای سال ۲۰۲۳ را به آزمون و خطا با هوش مصنوعی مولد گذرانده‌اند. بسیاری از شرکت‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند تا نخستین پیش‌نویس‌های اسنادشان از قراردادهای قانونی گرفته تا اصول بازاریابی را بنویسند.
از این ابزار استفاده می‌کنند تا نخستین پیش‌نویس‌های اسنادشان از قراردادهای قانونی گرفته تا اصول بازاریابی را بنویسند.

بانک بزرگ JPMorgan Chase از تکنولوژی هوش مصنوعی مولد برای تحلیل جلسات بانک مرکزی دولت فدرال استفاده می‌کنند تا دیدگاه‌های مربوط به میز مبادلات تجاری آن را گردآوری کنند. با کمرنگ‌تر شدن این فاز آزمایشی، شرکت‌ها برای به‌کارگیری هوش مصنوعی مولد در مقیاس بزرگ برنامه‌ریزی می‌کنند.

این می‌تواند به معنای آن باشد که از هوش مصنوعی مولد برای خلاصه‌سازی فایل‌های صوتی جلسات یا تغذیه کردن بخش تحقیق و توسعه، استفاده شود. یک بررسی انجام شده توسط شرکت حسابرسی kpmg نشان می‌دهد که چهارپنجم شرکت‌ها از برنامه خود برای افزایش بیش از ۵۰درصدی سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی تا نیمه سال ۲۰۲۴ خبر داده‌اند.

دومین دلیل برای رشد چشمگیر پذیرش هوش مصنوعی در میان شرکت‌ها آن است که محصولات بیشتری با تکیه بر این تکنولوژی به بازار خواهند آمد. در اواخر سال 2023 مایکروسافت از ارائه یک چت‌بات هوش مصنوعی برای کمک به کاربران نرم‌افزارهای بهره‌وری خود از قبیل ورد و اکسل خبر داده است.

این شرکت محصول مشابهی را برای سیستم‌عامل ویندوز خود هم معرفی کرده است. این در حالی است که شرکت گوگل هم با دنبال کردن همین مسیر، می‌خواهد هوش مصنوعی را به بعضی محصولات خود مانند گوگل داکز و گوگل شیتز تزریق کند. علاوه بر این‌ها، هر روز به استارت‌آپ‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی هم افزوده می‌شود.

در سال 2023 سرمایه‌گذاران خطرپذیر بیش از 36 میلیارد دلار در زمینه هوش مصنوعی مولد سرمایه‌گذاری کرده‌اند که این میزان بیش از دو برابر میزان مشابهش در سال 2022 است.سومین دلیل رشد چشمگیر پذیرش هوش مصنوعی در میان کسب‌و‌کارها، استعداد و خلاقیت است. رهبران و فعالان برجسته هوش مصنوعی همچنان طرفداران زیادی دارند. شرکت تحقیقاتی PredictLeads اعلام کرده است که دو‌سوم شرکت‌های حاضر در شاخص اس‌اندپی آگهی‌های استخدام با تاکید بر مهارت‌های هوش مصنوعی را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کرده‌اند.

منبع: دنیای اقتصاد
کد مطلب: 75624
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام