۰
plusresetminus
جمعه ۲۶ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۰۴:۰۰

پیشگیری از ابتلا به آلزایمر با این سه کار ساده

ایتنا - آلزایمر یکی از بیماری‌های مغزی پیشرفته است که تأثیر جدی بر عملکرد روزمره و کیفیت زندگی افراد دارد.
پیشگیری از ابتلا به آلزایمر با این سه کار ساده

پس از شنیدن نام ستارگان بزرگ در عالم هنر مانند بروس ویلیس که درگیر بیماری زوال عقل هستند، محققان به جوانان دهه ۲۰ و ۳۰ سالگی پیشنهاد داده‌اند تا با انجام سه کار، احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند.

دکتر گابریل لیون، پژوهشگر در زمینه بیماری‌های مغزی، تأکید دارد که گاهی‌اوقات علایم اولیه آلزایمر در دوران ۲۰ و ۳۰ سالگی ظاهر می‌شوند و عواملی مانند سبک زندگی نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارند.

دکتر گابریل در ویدئویی در صفحه شخصی خود در تیک‌تاک توضیح می‌دهد که حدود ۲۵ عامل خطر برای آلزایمر وجود دارد. اگرچه ژن‌ها همیشه عامل اصلی هستند، سه عامل دیگر مهم شامل خواب، ورزش، و تغذیه نیز وجود دارند که از سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی باید به آنها توجه شود.

درباره خواب، دکتر گابریل توضیح می‌دهد که خواب چهار مرحله دارد: در مرحله اول آماده خواب می‌شویم، سپس در مرحله بعدی به خواب سبکی می‌رویم، به‌طوری‌که کوچکترین صدایی ما را بیدار می‌کند. در مرحله سوم کم‌کم وارد خواب عمیق می‌شویم و در مرحله آخر، خوابی عمیق با موج آهسته شما را می‌گیرد.
 

او افزود که مرحله اخیر از خواب خیلی مهم است و فرایندهای بسیار متفاوتی دارد. در این مرحله از خواب،‌ نوعی هورمون رشد به نام (IGF1) ترشح می‌شود که در بدن تولید ماهیچه می‌کند و برای تقویت و انعطاف‌پذیری مغز مهم است.

تحقیقات نشان می‌دهد که ورزش در جوانی تأثیرات بزرگی بر حافظه و فکر در میانسالی دارد و می‌تواند حداقل ۳۰ درصد از خطر آلزایمر را کاهش دهد.

در مورد تغذیه هم بنابر تحقیقات دریافت مقدار بالایی از آنتی‌اکسیدان‌های موجود در میوه‌ها و سبزی‌ها جلوی صدمات مغزی و ایجاد بیماری‌هایی چون آلزایمر را می‌گیرد. درضمن تغذیه متعادل و مناسب، مقدار پروتئین موجود در مغز را افزایش داده و از صدمه به سلول‌های مغزی پیشگیری می‌کند.

محققان می‌گویند اگر جوانان به این عوامل خواب و ورزش و تغذیه اهمیت دهند، نه‌تنها از ابتلا به بسیاری از بیماری‌های ناشی از سن پیشگیری می‌کنند، بلکه جلوی ابتلا به زوال عقل را می‌گیرند.
کد مطلب: 75583
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام