۱
plusresetminus
شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۴۴
بازداشت دلال؛ زلزله در زیرساخت

فساد در مناقصات فاوا افشا شد

ایتنا- پس از دستگیری امیرمنصور آریا ک و بابک زنجانی دلال بزرگ نفتی، سریال کشف فساد و دستگیری ها به حوزه ICT هم رسید!
فساد در مناقصات فاوا افشا شد


روز چهارشنبه اعلام شد یک دلال معروف مخابراتی که با تطمیع مدیران دولتی، مناقصات مختلفی را برنده شده بود، بازداشت شد. گزارش فناوران از فعالیت‌های این دلال را می‌خوانید.


بازداشت دلال بزرگ
خبرگزاری فارس روز چهارشنبه در خبری کوتاه از قول یک مقام آگاه در وزارت ارتباطات اعلام کرد که «ف.د» دلال معروف تجهیزات مخابراتی کشور هفته پیش به اتهام پرداخت رشوه به برخی مدیران با حکم بازپرس دادسرای کارکنان دولت بازداشت شده است.

به گفته این مقام آگاه، ف. د به عنوان یک دلال بین المللی پر نفوذ طی سالیان متمادی توانسته بود، با تبانی و آلوده کردن برخی از دست اندرکاران و ایجاد شبکه‌ای فاسد اقدام به تحمیل قراردادهای خاص با مبالغی به مراتب بالاتر از میزان رقم واقعی به بیت‌المال کند.

این مقام گفت: مطرح است اعطای سفرهای خارجی، ویزا و اقامت کشورهای اروپایی، منزل مسکونی، خودرو و غیره از جمله مواردی است که این دلال پرنفوذ برای تطمیع مدیران و طراحی فساد سیستمی برای تعریف پروژه های بزرگ خرید تجهیزات مخابراتی، ترک تشریفات مناقصات و برآوردهای فنی و قیمتی غیرواقعی استفاده کرده است.

«ف.د» کیست؟
«ف.د» از قدیمی‌ترین فعالان حوزه ارتباطات و واردکنندگان تجهیزات مخابراتی در ایران است و این نخستین بار نیست که عملکرد او با حاشیه همراه می شود.

نام او نخستین بار در اردیبهشت ماه سال ۸۲ و در جریان مناقصه اجراي پروژه تلفن همراه اعتباري با ظرفيت ۲ ميليون مشترك بر سر زبان‌ها افتاد. در آن زمان روزنامه همشهری ادعا کرد که «ف.د» دلال ايراني شركت آلكاتل فرانسه پس از شكست در مناقصه پر سروصداي خريد تجهيزات شبكه تلفن همراه، فشار روي وزارت پست و تلگراف و تلفن سابق را آغاز كرده و این فشارها در نتیجه مناقصه پروژه تلفن همراه اعتباری موثر بوده است. همشهری در پایان این گزارش از قوه قضاییه خواست که فعالیت های «ف.د» را زیر نظر بگیرد.

در آن زمان این گزارش با پاسخ تند مخابرات روبه رو و همشهری به دلیل نداشتن مدارک کافی، ناچار به عقب نشینی و عذرخواهی شد.
گفته می‌شود که «ف.د» در حوزه های مختلفی چون تجهیزات مخابراتی و همچنین بخش معدن فعال است. او ریاست هیئت مدیره یک شرکت صنایع برق و الکترونیک، ریاست هیئت مدیره شرکت پ و مدیرعاملی یک گروه صنعتی بازرگانی را در کارنامه دارد.

زلزله در زیرساخت
در همین رابطه یک مقام آگاه در وزارت ارتباطات در گفت وگو با خبرنگار فناوران مدعی شد که تغییرات در شرکت ارتباطات زیرساخت با دستگیری «ف.د» مرتبط است.

۲۶ دی ماه بود که طی احکامی از سوی محمود خسروی معاون وزیر ارتباطات و رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، معاون طرح و توسعه و فناوری های نوین و مدیران کل طرح و توسعه شبکه انتقال و ماهواره این شرکت تغییر کردند.

براساس اعلام شرکت زیرساخت، مسعودرضا سلطانی مدیرکل پشتیبانی فنی و راه اندازی این شرکت با حفظ سمت به عنوان سرپرست معاونت طرح و توسعه و فناوری‌های نوین و جایگزین مهدی کریمی نیسیانی شد.

مجید حقی مدیرکل سابق طرح و توسعه شبکه دیتا و سوییچ به عنوان مدیرکل جدید طرح و توسعه شبکه انتقال و ماهواره و جایگزین هاشم محمدخانی
شد.

محمد گودرزی معاون مدیرکل طرح و توسعه شبکه دیتا و سوییچ هم به عنوان سرپرست اداره کل طرح و توسعه شبکه دیتا و سوییچ جایگزین مجید حقی شد.
همچنین شنیده شده که ممکن است شاهد ادامه تغییرات گسترده تر در شرکت زیرساخت باشیم.
کد مطلب: 40945
نام شما
آدرس ايميل شما

مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام