۹
۱
plusresetminus
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۵

دبیر شورای عالی فضای مجازی: استفاده از گوگل درست نیست

ایتنا - فیروزآبادی: الان برای پیداکردن اطلاعات از گوگل استفاده می‌کنیم که این درست نیست. اطلاعات ما از طریق آمریکا بیاید، این نقطه اختلاف ماست.
دبیر شورای عالی فضای مجازی: استفاده از گوگل درست نیست


ابوالحسن فیروز آبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی اخیرا در گفتگویی به نکات روز در حوزه فناوری اطلاعات کشورمان اشاره داشته و نظرات صریح خویش را بیان کرده است.

به گزارش ایتنا او که از سال 94 و با آغاز دوره دوم فعالیت شورای عالی فضای مجازی  به عنوان دبیر شورای عالی فضای مجازی مشغول خدمت است در گفتگو با خراسان مطالبی بیان کرده که نکات مهم آن را در ادامه می‌خوانید:

- متأسفانه شورایعالی فضای مجازی نظارت کامل و بودجه مناسبی برای اجرای مصوباتش ندارد تا مصوبات ضمانت اجرایی داشته باشند. 

- شاهد یک عقب‌ماندگی ساختاری و نهادی هستیم. در بسیاری از حوزه‌ها به جای سازمان‌های متولی، ما در مرکز بحث را آغاز می‌کنیم و مصوبه می‌گیریم و آن مصوبه، چون از درون ساختار بیرون نیامده، ساختار احساس مسئولیت ندارد یا دچار اجتهاد‌های آن سازمان می‌شود.

- به‌رغم اینکه معمولا مصوبات با تایید ذی‌ربطان تهیه و در شورایعالی پیشنهاد می‌شود  مثلا درخصوص مصوبه پیام‌رسان با برخی اجتهادات در اجرا مواجه هستیم که مجموع اینها باعث می‌شود مصوبات شورایعالی فضای مجازی به استحکام مصوبات قانونی کشور نباشد. 

- درباره شبکه ملی اطلاعات، ما مصوبات را داریم، ولی انسجام اجرایی یا زنجیره اجرایی ما کامل نیست. ما روی کاغذ، ناظر شبکه ملی اطلاعات هستیم و وزارت ارتباطات مجری است.

- ناظر شرایطی دارد، بودجه و ساختار می‌خواهد که بودجه، ساختار تعریف شده و حوزه مداخله نظارتی ما مشخص نیست. مجری هم تعریفی که از شبکه ملی اطلاعات دارد، برداشت‌های خودش است.

- حتی در خود شورایعالی فضای مجازی هم برداشت‌های متفاوتی دارند. یعنی یک مصوبه داریم و یک فرامصوبه که برآمده از مصوبه در ذهن‌هاست.

- دوستان وزارت ارتباطات حداقلی فکر می‌کنند و علاقه دارند شبکه ارتباطات و اطلاعات را به‌صورت کلاسیک در کشور توسعه دهند. البته نکات مصوبه را هم مورد توجه قرار می‌دهند و دیگرانی که حداکثری فکر می‌کنند، خیلی عمیق‌تر این را می‌بینند.

- شبکه ملی اطلاعاتی در الزامات باید استقلال داشته باشد؛ برای همین الزام کردیم که خدمات پایه، ملی باشند.

- مثلا الان برای پیداکردن اطلاعات از گوگل استفاده می‌کنیم که این درست نیست. اطلاعات ما از طریق آمریکا بیاید، این نقطه اختلاف ماست.

- یا در حوزه پیام‌رسان بدون اغراق بالای ۹۰درصد محتوای پیام‌رسان‌ها در کشور روی پلت‌فرم‌های خارجی است.

- تعداد کاربران پیام‌رسان‌های داخلی از ۱۰درصد بیشتر است، اما از لحاظ حجم کارکرد بیش از ۹۰درصد روی پیام‌رسان‌های خارجی هستیم که دلیلی ندارد.

- این، یعنی ما استقلال در فضای مجازی نداریم و نمی‌توانیم اعمال حاکمیت کنیم.

- وقتی من یک داروخانه را جست‌وجو می‌کنم؛ گوگل داروخانه‌ای را به من نشان می‌دهد که پول آگهی گرفته است. امنیت هم نداریم، چون ممکن است ما را به جا‌های بدی ببرد که به صلاح کشور نیست.

- این نکات مورد اختلاف ماست که متأسفانه در پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات دوستان وزارت به‌صورت شکلی زحمات زیاد و خوبی را کشیدند؛ به همین دلیل هم آمار‌های عجیب و غریب می‌دهند، ولی در عمل مردم به‌طور عام به ارسال پیام، خبرخوانی یا جست‌وجو نیاز دارند که این کار‌ها در شبکه‌ها و مسیر‌های خارجی است و الزاماتی مثل استقلال، حاکمیت، امنیت و صیانت رعایت نشده و تا رسیدن به الزامات راه درازی باقی مانده و بیش از ۲۰درصدی است که آقایان می‌گویند.

- ما اعتقاد داریم همان‌طور که وزارت ارتباطات خود را موظف می‌داند که مدیریت ارتباطات زیرساختی را داشته باشد و موظف می‌داند اینترنت جهانی را به کشور بیاورد و توزیع کند، همانطور باید خودش را موظف بداند که پیام‌رسان و موتور جست‌وجو ایرانی باشد و مردم از نامه‌رسان‌هایی که آمریکایی هستند، خارج شوند.
 
کد مطلب: 57302
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Slovakia
تو و امثال تو می‌خواین اینترنت کلا بردارین و ایران بدتر از کره شمالی کنین، آخه شماها کی هستین؟ آمریکا شما ... به هیچ چی حساب نمی کنه! فیروزآبادی تو کی هستی جای مردم تصمیم میگیری؟
feedback
Iran, Islamic Republic of
نکنه خودتومردم میدونی ؟ :))
feedback
Slovakia
نه من قطره ای از این دریا هستم و مثل بعضی ها وقیحانه مردم منع نمی کنم!
پاینده ایران
feedback
Iran, Islamic Republic of
ایشان نظر شخصی خود را گفت ولی اقای فیروز ابادی نظر تحمیلی گفت پس ایه ولاتجسسو کجا حکم میکنه؟ یعنی چی که ملت بیاید توی جتسجوگر ایرانی که ما بتونیم بفهمیم و تجسس کنیم تا حاکمیت کنیم این مسخره نیست؟
feedback
Slovakia
آخه شما ... چی از علم میدونین؟ از 1400سال پیشتون هم عقب مانده تر هستین! آمریکا غول و موتور اقتصاد جهان هست که تو ورزش و اقتصاد و همه چی داره مقام میاره شما چی رکوردداران اختلاس؟! کشوری مثل چین،روسیه میتونه مقابل آمریکا حرف بزنه نه شما که گوشی دست خودتون و آقازاده های کثیفتون آیفون هست! تو این چهل سال از کدوم تولید ملی حمایت کردید؟؟؟؟؟ همش واردات کردید! کل کارخانه های ایران ورشکست کردید! ارج کجاست؟ پارس خودرویی که کادیلاک مونتاژ میکرد کجاست؟
هر چی مغز و نخبه ایرانی فراری دادین چهارتا پشمک کردید سکاندار مملکت!
feedback
Slovakia
اتفاقاً ما تو پارسی جو و سروش کوفتی شما امنیت نداریم! گوگل امن نیست؟؟؟ خب باشه دوک داک استفاده می کنیم، جیمیل امن نیست؟ Protonmail استفاده می کنیم یا Criptext استفاده می کنیم اما موتور جستجوی میلی شماها رو نه!!! به زودی دوران فیلترینگ و زور تمام خواهد شد💀⁦✌️⁩
بلاک چین، اینترنت ماهواره ای همه در راه هستن جناب فیروزآبادی
feedback
Iran, Islamic Republic of
واقعا فکری بکنید. تمام کشورهای بدر بخور از سیستم خودشون استفاده میکنند. کره،ترکیه،ژاپن،آلمان چرا ما باید از سیسام امریکایی استفاه کنیم
feedback
Slovakia
اطلاع کافی نداری حرف مفت میزنی!بین این کشورهایی که گفتی دو تاشون موتور جستجوبومی دارن ولی در کنارش اینترنت جهانی و بدون سانسور گوگل رو هم دارن! مثل کشور ویران همه چی فیلتر نیست!
feedback
Slovakia
از بس زورگو و دیکتاتور هستن بعضی ها تحمل انتقاد ندارن! دقت کردم یه چندتایی تو این ایتنا هستن معلوم نیست از کدوم ارگان حقوق میگیرن که به خاطر منافع شخصی خودشون و چاپلوسی حاضر هستن بقیه هموطناش تو خفقان و معیشت بد زندگی کنن!! تا یک انتقاد می کنی سریع زیرش میان چرت میگن! دوست عزیز هر چرت و پرتی که رائفی پور و عباسی میگن واسه ما تلاوت نکن!
بهترین امکانات و خودروهای روز دنیا خود این فیروزآبادی و همشون دارن اونوقت یه گوگل واسه مردم روا نیست!
استفاده از گوگل صحیح نیست!!!!!!!!!!
چی میزنی بابا😂
مهمترين اقدام برای پيشگیری از تکرار امثال کوروش کمپانی؟
اصلاح قوانين
برخورد قاطع
اصلاح گمرکات
آزاد کردن بازار
آگاه سازی مردم
هيچکدام