۰
plusresetminus
سه شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۵۵

بعد از اين چه كسي كارهاي استيو جابز را انجام مي‌دهد؟

ايتنا - هنوز اين پرسش باقي است كه آيا هيچ يك از اين مديران ارشد يا همه آنها با هم مي‌توانند نقشي را كه جابز داشت ايفا كنند؟


استيو جابز چنان نيرويي بود كه جاي خالي او بايد به كمك تيمي از افراد پر شود.
اپل اميدوار است يك تيم چهار نفره بتواند جايگزين او شود.
استفان فولي در مقاله‌اي در روزنامه اينديپندنت از جانشينان استيو جابز مي‌گويد.


به گزارش ایتنا از همكاران سيستم مردي كه به عنوان مدير عامل اپل جانشين استيو جابز شده است در نخستين نامه رسمي خود خطاب به كارمندان و حاميان اپل پيش از هر چيز قول داده است كه «اپل تغيير نخواهد كرد.»

اين گفته موكد تيم كوك هرچند اساسا درست است ولي درعين حال غيرممكن است، زيرا بازنشستگي استيو جابز اپل را از حضور مردي محروم كرد كه نقش‌هايي را در همين يك سمت خود جاي داده بود كه بسياري از مديران اجرايي در طول دوره كاري خود انجام مي‌دهند.

جابز رهبر اسطوره اي اپل بود، به قول خودش نيروي جاذبه‌اي كه شركت را يكپارچه نگه مي‌داشت. و نيز استاد طراحي آن.
او ادامه نشان تجاري اپل و مدير بازاريابي ارشد آن بود. او مديري بود كه دوست داشت در همه سطوح شركت همچون بازي فرود آيد و با ارعاب، كاركنانش را تا سر حد كمال برساند.

كوك در نامه خود به كاركنان اپل نوشته است: «استيو يك رهبر و يك مربي فوق‌العاده براي من، تمام تيم مديران ارشد و كارمندان خوب‌مان بود. من از شما مي‌خواهم مطمئن باشيد كه اپل تغيير نخواهد كرد. من اصول و ارزش‌هاي يگانه اپل را گرامي داشته و حفظ خواهم كرد. استيو يك شركت و يك فرهنگ را پايه‌گذاري كرده است كه در دنيا منحصربه فرد است و ما به آن وفادار خواهيم ماند. اين چيزي است كه در دل و جان ما جاي گرفته است. ما همچنان بهترين محصولات جهان را خواهيم ساخت كه مشتريان‌مان را بر سر شوق مي‌آورد و كاركنان‌مان را به آنچه انجام مي‌دهند، مفتخر مي‌كند.»

تيم كوك جانشين دستچين شده خود استيو جابز بود.
او كه متولد آلاباما و فرزند يك ملوان است، از سال ۱۹۹۸ كه به شركت پيوسته است سرمايه‌گذاران اپل و كارشناسان صنعت فناوري را با ايجاد انقلابي در شيوه توليد محصولات اپل شگفت زده كرده است.
او يك فارغ‌التحصيل مدرسه تجارت و مردي عاشق كارش است كه شخصيت و منشش از اين بيشتر نمي‌توانست با استيو جابز متفاوت باشد.

او فردي آرام ولي محكم و ثابت قدم است.
در حالي كه استيو جابز خيلي حسي و شهودي تصميم مي‌گرفت، تيم كوك را قبل از تصميم‌گيري در حال بررسي صفحاتي پر از اطلاعات بسيار پيچيده خواهيد يافت.
به قول يكي از مديران سابق اپل: «او كسي است كه باعث مي‌شود قطار به موقع برسد.»

در حالي كه استيو جابز با تكيه بر شخصيت كاريزماتيك خود بسياري از كارها را شخصا پيش مي‌برد، به احتمال زياد تيم كوك بيش از او با ديگر مديران اجرايي اپل تعامل داشته و در حوزه محصولات و طراحي به آنها تكيه خواهد كرد.

اين گروه چهار نفره علاوه بر تيم كوك شامل اين افراد است:

جاناتان ايو
طراح محصولات و معاون رييس بخش طراحي صنعتي اپل.
مردي كه يكي از بزرگ‌ترين طراحان نسل خود به شمار مي‌رود و طراحي آب نباتي شكل او برايiMac نقش موثري در قراردادن اپل در مسير بهبودي پس از بازگشت جابز به اپل در سال ۱۹۹۶ داشت.
طراحي هاي ساده او قلب ميليون‌ها نفر را در جهان تسخير كرده است.
او و استيو جابز درباره اينكه محصولات اپل بايد ساده و آسان براي استفاده باشند، هم نظر بودند.

فيليپ شيلر
مدير بازاريابي بين‌المللي اپل كه پيش از اين در جلسات معرفي محصول نقشي حاشيه‌اي در كنار استيو جابز داشت، اكنون نقش پررنگ‌تري خواهد يافت و خواهد توانست از زير سايه‌ي رييس قدرتمندش بيرون بيايد.

اسكات فورستال
عضو فني اين تيم است كه سيستم عامل لئوپارد را براي مكينتاش طراحي كرده و بزرگ‌ترين دستاوردش سيستم عامل آي‌فون بوده است.
از اين پس بخش نرم افزار اپل تكيه جدي‌تري بر او خواهد داشت.


اما هنوز اين پرسش باقي است كه آيا هيچ يك از اين مديران ارشد يا همه آنها با هم مي‌توانند نقشي را كه جابز داشت ايفا كنند؟ توانايي اين‌كه كل شركت را براي فناوري‌هاي جديدي كه جهان را متحول مي‌كند به خطر بيندازند؟ كاري كه جابز نه يك بار كه چندين بار انجام داده است.

شلي پالمر، مشاور فناوري و بنيانگذار Advanced Media Ventures مي گويد: «اپل يك مكتب است نه يك شركت و ما مي دانيم كه مكتب‌ها و فرقه‌ها پس از بنيانگذاران‌شان هم باقي مي‌مانند.»

استيو جابز تاثيري عميق و ماندگار بر فرهنگ سازماني اپل داشته و صندلي رياست براي مدتي طولاني در اختيار او بوده است. در نتيجه اين فرهنگ در تمام سطوح سازمان نفوذ كرده است.

او طرح‌ها را طراحي نمي‌كرد او كسي بود كه آنها را تاييد مي‌كرد، او نمونه محصولات را نمي‌ساخت، تاييدشان مي‌كرد.
پياده كردن اين فرهنگ سازماني هم فقط وابسته به يك فرد نبود بلكه نتيجه تلاش تيم‌هايي از افراد و هزاران كارمند اپل بود.
کد مطلب: 19373
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر