۰
plusresetminus
يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۵۰
در آستانه 26 سالگی سیم‌کارت در ایران

شاخص‌های بورسی همراه اول رکوردهای بی‌نظیر ثبت کرد

ایتنا -ارزش سهام همراه اول در روزهایی که بازار اقتصاد ایران در تلاطم است و مردم، سرمایه‌گذاری در بورس را ترجیح می‌دهند توانسته علیرغم ریزش و تزلزل سهام برخی شرکت‌های بزرگ، از اواخر تیرماه تا کنون، روند صعودی خود را حفظ کند و نرخ شاخص خود را از هر سهم، از حدود چهارهزار تومن به هفت هزار تومان ( بر طبق آمار روز یکشنبه دوازدهم مردادماه) رسیده است؛ که البته نشان از پایداری و ثبات، و نیز جلب اعتماد عمومی است.
شاخص‌های بورسی همراه اول رکوردهای بی‌نظیر ثبت کرد
همه چیز از بیست و شش سال قبل، یعنی سال 1373 و واگذاری اولین‌ سیم‌کارت در کشور آغاز شد. 

شاید برایتان جالب باشد بدانید که اولین تماس تلفنی موبایلی در جهان،‌توسط شخصی به نام مارتین کوپر ، و در شرکت AT&T در سال 1973 برقرار شد.
این تماس، سرآغاز تحولاتی نوین در حوزه ارتباطات سراسر جهان بود. 
اما بیست سال بعد، در ۱۹ مرداد 1373 و  با واگذاری ۴ سیم کارت به نهاد ریاست جمهوری، در ایران نیز این تحول جدید آغاز شد. شاید در ابتدا کمتر کسی فکر می‌کرد که این پدیده نوظهور، به زودی حتی در دورترین نقاط کشور نیز نفوذ کند و روزی برسد که تعداد سیم‌کارت‌ها، حتی از جمعیت کشور نیز بیشتر باشد!

اما درواقع نقطه شروع این تحول عظیم، توسط نخستین اپراتور موبایلی کشور(با نام اولیه شرکت ارتباطات سیار ایران) کلید خورد.
بدین ترتیب، بهره برداری از اولین فاز شبكه تلفن همراه كشور ، در مرداد ماه سال 1373 در شهر تهران با استفاده از 176 فرستنده و گیرنده در 24 ایستگاه رادیویی و با ظرفیت 9200 شماره آغاز شد.

نکته قابل توجه  اینکه استقبال مردم از عرضه سیم‌کارت، شرکت مخابرات را واداشت تا شبکه موبایلی کشور را به سرعت از تهران به کل کشور توسعه دهد، و می‌توان به جرات گفت اپراتور نخست کشورمان، در حقیقت نقش پیشقراولی توسعه شبکه موبایلی در کشور را بر عهده گرفت.

اکنون و با گذشت بیست و شش سال از ورود اولین سیم‌کارت به کشور و برقراری تماس موبایلی توسط بزرگ‌ترین اپراتور کشور، مطابق آمار رسمی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، همراه اول با حدود نود و دو و نیم میلیون مشترک(بیش از بیست میلیون سیم‌کارت دائمی و هفتاد و دو میلیون سیم‌کارت اعتباری) را از آن خود کرده و نیز، در دوره زمانی منتهی به پایان خرداد 1399 ، ضریب نفوذی حدود 77.5 در سطح کشور دارد.

و فراهم آوردن زیرساخت‌های برای تحت پوش قرار دادن  1321 شهر و 44918 روستای کشور، توانسته تقریبا تمامی کشور ( حدود96.9 جمعیت کشور) را تحت پوشش خدمات خود قرار دهد که فراتر از دیگر اپراتورهاست. همچنین  بیش از ۷4 هزار کیلومتر از جاده‌های کشور تحت پوشش هستند که حدود 87 درصد مسیرهای کشور را شامل می‌شود.

همچنین در بحث رومینگ نیز این اپراتور بیشترین تقاضای میزبانی را از سوی مشترکان دیگر اپراتورها داشته و دارد.
بدین ترتیب می‌توان می‌توان همراه اول را به عنوان تحول آفرین‌ترین در توسعه ارتباطات کشور دانست. 
در مجموع، این اپراتور به عنوان اپراتور مسلط، بزرگترین سهم از بازار را به خود اختصاص داده، به گونه‌ای که بیش از نیمی از سهم بازار(به طور دقیق 53 درصد) را از آن خود نموده است.

از سوی دیگر و اکنون با گذشت چند سال، آمارهای منتشر شده از خرید سیم کارت در کشور، نشان می‌دهد بالاترین تعداد خطوط واگذار شده و درصد پوشش شبکه در بحث جاده‌ای و ریلی متعلق به اپراتور اول کشور – همراه اول - بوده است.
همراه اول، پس از ورود رقبا نیز با ارائه خدمات متفاوتی نظیر طرح‌های تشویقی که به صورت دوره‌ای به مشترکان ارائه می‌شود و آنتن‌دهی مناسب، جایگاه خود را مستحکمتر کرد. شایان ذکر است که طرح‌های تشویقی بسیار مورد توجه کاربران بزرگ‌ترین اپراتور کشور قرار گرفته است.

از دیگر امتیازات مشترکین بزرگ‌ترین اپراتور کشور، پشتیبانی بیست و چهار ساعته در خصوص پاسخگویی و پشتیبانی از کاربران است و البته همراه اول، بیشترین خطوط واگذاری شده سیم‌کارت‌های دائمی را نیز در میان سایر اپراتورها دارا می‌باشد.
اما مهم‌ترین دلیلی که مشترکین، همراه اول را به عنوان اپراتور خود انتخاب می‌کنند، همان پشتیبانی 24 ساعته و البته پایداری شبکه اینترنت و پوشش آن در سراسر کشور است.

 


همانطور که در آمارهای اخیر سازمان تنظیم مقررات به عنوان رگولاتور قانونی عرصه ارتباطات کشور نیز آمده است، همراه اول از نظر تعداد مشترکین و البته از نظر تعداد شهرهای تحت پوشش خدمات 3G  و 4G بهترین عملکرد را در بین اپراتورهای مختلف داشته است و در مقایسه با آمار سال گذشته نیز بیشترین رشد را به نام خود ثبت کرده است.

لازم به ذکر است که بر طبق آمارها، همراه اول بیشترین میزان ضریب نفوذ را میان اپراتورهای کشور داراست و بالاترین تعداد خطوط واگذار شده و خطوط فعال را در اختیار دارد. کل خطوط دائمی این اپراتور در حدود 5 برابر تعداد خطوط دائمی سایر اپراتورها می باشد.

همراه اول برای حفظ و افزایش رضایت مشترکین و جایگاه خود، طور مستمر زیرساخت‌های خود را بهبود بخشیده و تعداد آنتن‌های BTS خود را در سطح کشور افزایش داده است. این اپراتور، پیشرفته‌ترین زیرساخت‌های اپراتوری کشورا را در اختیار دارد و به همین علت بیشترین تعداد  میزبانی رومینگ ملی بر دوش همراه اول است. به طوری که بر اساس گزارش سازمان تنظیم مقررات 11 میلیون مشترک از دیرگ اپراتورها، در سال گذشته میهمان همراه اول بوده‌اند و مکالمات خود را بر بستر این اپراتور انجام داده‌اند.

و اما نکته قابل توجه درباره بزرگ‌ترین اپراتور کشور، ارزش سهام این شرکت است. این اپراتور که در زمره نخستین ورودی‌های حوزه تکنولوژی به بازار بورس ایران است، اکنون و در روزهایی که بازار اقتصاد ایران در تلاطم است و مردم، سرمایه‌گذاری در بورس را ترجیح می‌دهند و بورس، انتخاب مناسبی برای روانه کردن نقدینگی‌ها به نظر می‌رسد، همراه اول در این عرصه نیز توانسته علیرغم ریزش و تزلزل سهام برخی شرکت‌های بزرگ، از اواخر تیرماه تا کنون، توانسته روند صعودی خود را حفظ کند و نرخ شاخص خود را از هر سهم، از حدود چهارهزار تومن به هفت هزار تومان ( بر طبق آمار روز یکشنبه دوازدهم مردادماه) رسیده است؛ که البته نشان از پایداری و ثبات، و نیز جلب اعتماد عمومی است.
کد مطلب: 61926
برچسب ها: همراه اول بورس
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام