۰
plusresetminus
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۵

چرا باید سیم کارت خود را 4G کنیم؟

ایتنا- در سال های اخیر عباراتی مانند سیم کارت 4G، اینترنت نسل چهارم و یوسیم را به کرات شنیده ایم. این فناوری های نوین به کمک ما آمده اند تا تجربه های متفاوت و جدیدی را داشته باشیم.
چرا باید سیم کارت خود را 4G کنیم؟
 

4G چیست؟


نسل چهارم شبکه اینترنت یا 4G، یکی از تازه ترین فناوری های ارتباطی در جهان محسوب می شود. نسل چهارم شبکه‌های تلفن ‌همراه مانند نسل سوم از IP استفاده می کند. بنابراین، در این شبکه، داده‌ها با استفاده از یک پروتکل استاندارد ارتباطی در قالب یک سری بسته رد و بدل می‌شوند. نکته مهم این است که در نسل جدید اینترنت یا همان 4G، حتی مکالمات صوتی هم در قالب بسته‌های دیجیتال و با استفاده از IP جا به جا می‌شود.
 
  

کارشناسان مخابراتی تلاش کرده اند که در طراحی 4G حجم بیشتری از داده‌های دیجیتال را در سیگنال‌های رادیویی جای دهند و بر سرعت و کارآیی شبکه بیافزایند. به این ترتیب، افزایش حجم داده تبادلی و نیز افزایش توان ارائه خدمات به کاربران، از اصلی‌ترین ویژگی‌های نسل چهارم شبکه اینترنت به شمار می رود. برای فهم بهتر موضوع به این مثال ساده توجه کنید که یک دکل 3G در هر لحظه فقط می‌تواند به 60 تا صد کاربر خدمات بدهد، در صورتی که  یک دکل 4GLTE توانایی ارائه خدمات به 300 تا 400 کاربر را به صورت همزمان دارد.


چرا باید سیم کارت خود را 4G کنیم؟


در حال حاضر، چیزی که برای کاربران اهمیت دارد، کیفیت خدمات است. اکنون کاربران  به طرق مختلف از اینترنت استفاده می کنند امّا موضوع مهم برایشان این است که سرعت اینترنت چقدر است. همچنین کاربران به طرق مختلف و با استفاده از سیم کارت های متفاوت تماس صوتی برقرار می کنند، امّا نکته مهم برایشان این است که کیفیت صدا در این مکالمات چطور است. بنابراین امروزه بحث کیفیت خدمات اهمیت زیادی دارد.
در همین ارتباط باید گفت که بر اساس جدیدترین گزارش تحلیلی از وضعیت بازار ارتباطی کشور، تا پایان شهریور ماه سال جاری (97)، مجموعا 71 میلیون و 249 هزار و 601 مشترک اینترنت پهن ‌باند در کشور داشته ایم که از این تعداد، 10 میلیون و 35 هزار و 272 مشترک مربوط به «اینترنت پهن‌باند ثابت» و 61 میلیون و 214 هزار و 329 مشترک مربوط به بخش «اینترنت پهن‌باند سیار» بوده است. مقایسه این آمار با فصل بهار نشان می‌دهد که تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند ثابت در پایان تابستان یک میلیون و 692 هزار و 276 کاهش یافته است. در حال حاضر و با گذشت سه ماه از نتایج وضعیت ارتباطات تا پایان خرداد ماه، شاهد هستیم که ضریب نفوذ اینترنت پهن‌باند ثابت از 15.70 به 12.23 درصد تا پایان شهریور ماه رسیده است. این در حالی است که مشترکان بخش اینترنت پهن‌باند سیار، همچنان در حال رشد است.
دلیل افزایش مشترکان پهن باند سیار و کاهش مشترکان پهن باند ثابت را می توان به کیفیت خدمات آن دو ربط داد. سرعت اینترنت، وضوح مکالمات، امنیت و... مسائلی هستند که برای کاربران اهمیت دارند. بنابراین، یکی از دلایلی که شما را قانع می کند تا سیم کارت خود را 4G کنید، همین کیفیت خدمات است.
 
سیم کارت یوسیم

موضوع بعدی این است که ما مجبوریم پا به پای تکنولوژی پیش برویم، در غیر این صورت از گردونه پیشرفت و به روز بودن عقب می مانیم. در شرایطی که گوشی های هوشمند جدید وارد بازار شده اند و از اینترنت نسل 4G پشتیبانی می کنند، ما نمی توانیم به استفاده از نسل های قبلی اینترنت اصرار داشته باشیم. از سوی دیگر، در شرایط فعلی به دلایل مختلف افراد مجبورند از فیلترشکن استفاده کنند و در این شرایط باید  از اینترنت پرسرعت استفاده کنیم تا با مشکلی مواجه نشویم. با توجه به تمامی آنچه در اینجا گفته شد، بهتر است هر چه سریع تر نسبت به تبدیل سیم کارت خود به 4G اقدام کنید.
 


مزایای 4G


سرعتیکی از مزایای مهم نسل چهارم اینترنت یا 4G کاهش تأخیر و در نتیجه سرعت بالای آن است. سرعت اینترنت برای کاربران اهمیت زیادی دارد، حتماً این موضوع برای شما هم مهم است. به ویژه وقتی از رایانه استفاده می کنید یا در تلفن‌ همراهتان مشغول بازی‌های آنلاین هستید، حتماً به اهمیت این موضوع بیشتر پی می برید. از سوی دیگر، کاهش تاخیر باعث می شود که صدا در مکالمات تلفنی طبیعی تر جلوه کند و از انعکاس آن جلوگیری گردد. خوب است بدانیم تاخیر در شبکه‌های 4GLTE بین 20 تا 40 هزارم ثانیه است.
 

هوشمندی


نسل چهارم اینترنت یا 4G بسیار هوشمند است. حال آنکه این درجه از هوشمندی را در نسل های قبلی شاهد نبودیم. 4G به راحتی می‌تواند افزایش ناگهانی حجم ترافیک دریافتی را مدیریت نماید و ترافیک اضافه را به دکل‌های مجاور منتقل کند. اما یکی از جذاب ‌ترین ویژگی های درونی 4G، توانایی خود ترمیمی آن است. این امکان برای سیستم‌های مخابراتی 4G به وجود آمده است که با استفاده از حسگرهای خود متوجه از کار افتادن بخش‌های اصلی خودشان شوند. در ادامه آن ها می توانند به انتقال ترافیک کاربران خود به دکل‌های مجاور اقدام کنند و به ترمیم خودشان بپردازند. جالب اینکه این روند بدون دخالت عامل انسانی انجام می شود!
 

امنیت


خوب است بدانید که یوسیم 4G به لحاظ امنیتی از الگوریتم جدیدی که از تحقیقات نوین در رمزنگاری مشتق گرفته شده به منظور بالا بردن امنیتش استفاده کرده است. با استفاده از این الگوریتم، کاربر می تواند خود را در مقابل دسترسی بدون ‌اجازه به خط همراهش محافظت کند و از ایجاد هزینه اضافی ناخواسته توسط افراد نفوذگر جلوگیری نماید. تبادل اطلاعات و همچنین تماس‌های ورودی و خروجی کاربر نیز با استفاده از کلیدهای رایانه‌ای در USIM رمز‌گذاری می‌شوند. گفتنی است، این کلیدها از نمونه‌های استفاده شده در سیم ‌کارت‌های معمولی قوی‌تر هستند.
 

حافظه


حافظه یوسیم 4G برای ذخیره کردن لیست مخاطبین نسبت به دیگر سیم کارت ها،  ظرفیت بیشتری دارد. به این ترتیب، امکان ذخیره هزاران مخاطب را در این سیم کارت ها خواهید داشت. در حالیکه در سیم‌کارت‌های معمولی امکان ذخیره 255 مخاطب برایتان وجود دارد. به علاوه در فهرست مخاطبین می توانید اطلاعاتی همچون آدرس ایمیل، شماره تماس دوم، سوم و... را نیز ثبت کنید. از سوی دیگر، مخاطبین ذخیره‌ شده در یوسیم با امنیت بیشتری نسبت به حافظه گوشی نگهداری می شوند.
 

کیفیت مکالمات

 
4G چطور کار می کند؟


همانطور که در بالا اشاره کردیم، در سیم کارت های 4G حتی مکالمات صوتی هم در قالب بسته‌های دیجیتال و با استفاده از IP جا به جا می‌شود. بنابراین، کاهش کیفیت صدا در مکالمات معنایی ندارد و وضوح مکالمات را شاهد خواهید بود.


مزایای سیم کارت های 4G همراه اول


در بالا به مزایای 4G اشاره کردیم. امّا اپراتورهای مختلف نسبت به ارائه این سرویس اقدام کرده اند و امّا کاربران تمایل دارند از خدمات اپراتوری استفاده کنند که کیفیت بهتری را ارائه می دهد. در ادامه به برخی از مزایای سیم کارت های 4G همراه اول اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.
 

سرعت


در تاریخ 25 اردیبهشت ماه سال جاری (97)، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: مأموریت جدی ای را بر عهده همراه اول می گذارم که سرآغاز تحول بزرگی است. وی ادامه داد: همراه اول باید عزم خود را جزم کند تا در راستای ماده ۶۹ برنامه ششم توسعه کشور که بحث هوشمندسازی مدارس را برعهده وزارت ارتباطات و وزارت آموزش و پرورش گذاشته است، گام بردارد. در این راستا باید ظرف یک سال همه ۱۰۸ هزار مدرسه کشور به شبکه ملی اطلاعات متصل شود تا در سال آینده یکی از برنامه ها اعلام اتصال این مدارس به شبکه ملی اطلاعات باشد. در مراسمی که طی آن جهرمی این اظهارات را مطرح کرد، برای اولین بار در کشور در بستر فناوری MIMO، رکورد سرعت اینترنت همراه شکسته شد. در حضور وزیر ارتباطات سرعت یک گیگابیت بر ثانیه در شبکه همراه اول به ثبت رسید که بیشترین سرعت ارائه شده در نسل ۴.۵ تلفن همراه کشور است. به این ترتیب، شاهد هستیم که سرعت یکی از ویژگی های منحصر به فرد سیم کارت های 4G همراه اول به شمار می رود.
 

پوشش دهی گسترده


یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه داشت این است که اپراتورها چه گستره ای را می توانند تحت پوشش خدمات خود قرار دهند. ناگفته پیداست که فناوری های جدیدی مانند 4G نیاز به زیرساخت هایی دارند و پوشش دهی گسترده نیاز به این دارد که امکاناتش برای اپراتورها فراهم باشد. همراه اول یکی از اپراتورهای معتبر در زمینه ارتباطات در ایران به شمار می رود و یکی از افتخاراتش این است که در حال حاضر تمامی شهرهای ایران را تحت پوشش شبکه 4G قرار داده است.
 

4G
 
چگونه می توان یوسیم رایگان همراه اول دریافت کرد؟
برای دریافت یوسیم رایگان همراه اول می توان به طرق زیر اقدام کرد:
ارسال کد پستی تان به سر شماره 8962؛
ارسال سیم کارت توسط شرکت پست؛
مراجعه حضوری به دفاتر منتخب همراه اول؛


جمع‌بندی
با توجه به تمامی آنچه در بالا گفته شد، توصیه ما به شما کاربران عزیز این است که هر چه سریع تر نسبت به تبدیل سیم کارت خود به 4G اقدام نمایید و از مزایای بی نظیر آن بهره مند شوید. با مطالعه مطلب پیش رو حتماً شما هم به این نتیجه رسیده اید که استفاده از سیم کارت های یوسیم به نفعتان خواهد بود و شما را با دنیای نوین در عرصه فناوری آشنا خواهد کرد.
 
کد مطلب: 55055
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام