۰
plusresetminus
يکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۰
چند قدم در سرّی‌ترین مراکز کوپرتینو

پشت در ساختمان‌های محرمانه اپل چه می‌گذرد؟

ایتنا - اگر ساختمان Rhea را از دور مشاهده کنید آن را شبیه به یکی از خانه‌های ویلایی در آمریکا می‌بینید، ولی در واقع اپل در این مرکز یکی از محرمانه‌ترین پروژه‌های خود را پیش می‌برد.
پشت در ساختمان‌های محرمانه اپل چه می‌گذرد؟
«مت رازوف» یکی از خبرنگاران سرشناس خبرگزاری Business Insider که به صورت ویژه روی حوزه فناوری اطلاعات تمرکز دارد و علاقه زیادی به فعالیت‌های اپل نشان می‌دهد، به واسطه شغل خود با کارمندان شرکت مذکور ارتباط نزدیکی دارد و حتی به تازگی روی صفحه شخصی خود در توئیتر نوشته است: «اپل فقط به بخشی از کار من تبدیل نشده است،‌ اینکه ساعت‌های بیکاری خود را با کارمندان اپل بگذارنم بزرگترین لذت برای من محسوب می‌شود. آنها حرف‌های نگفته زیادی دارند که پشت دیوارهای بسته اپل باقی می‌ماند.»

به گزارش ایتنا، او طی هفته‌های اخیر به اسنادی در فرمانداری‌های شهرهای مختلف آمریکا دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد شرکت اپل بی‌سر و صدا در محله‌های معمولی از شهرهای آمریکا ساختمان‌هایی را اجاره کرده و البته در برخی موارد آنها را خریده است. اگرچه معلوم نیست در این ساختمان‌ها چه می‌گذرد، ولی «مت رازوف» بر اساس گپ و گفتی که خارج از فضای کاری با کارمندان اپل داشته است و البته تحت هیچ شرایط نام آنها را برملا نمی‌کند، توضیح داده است که در این ساختمان‌های دور از هم بخش‌های مختلف پروژه مخفیانه اپل برای توسعه اتومبیل برقی و خودران آن دنبال می‌شود.
او اخبار موثقی از یک ساختمان در شهر سانی‌وِیل در ایالت کالیفرنیا دارد که همسایگان آن بارها به خاطر صدای بلند موتور اتومبیل در هنگام شب به پلیس محلی شکایت کرده‌اند. این ساختمان در شرکت اپل با کد Rhea شناسایی می‌شود و یکی از چندین مرکزی است که پروژه بزرگ اپل برای ساخت خودرو خودران موسوم به Titan را دنبال می‌کند.

در یونان قدیم به خدایان خود Titan می‌گفتند که این خدایان در زمینه‌های مختلف فرمانروایی می‌کردند و یکی از آنها Rhea بود. این روزها اپل پروژه مخفیانه خود را با همین نام‌ها پیش می‌برد و مانند اسطوره‌های یونانی قدرت خارق‌العاده برای این محصول جدید در نظر گرفته است.
اگر ساختمان Rhea را از دور مشاهده کنید آن را شبیه به یکی از خانه‌های ویلایی در آمریکا می‌بینید. ولی خبرهایی که منابع موثق ناشناس در اختیا خبرنگار Business Insider قرار داده‌اند نشان می‌دهد که این ساختمان بخش‌های مختلف مربوط به تعمیر خودرو از جمله بالانس کردن چرخ‌ها و تنظیم شاسی را در خود جا داده است.

البته ماجرا به این مرکز ختم نمی‌شود و پروژه اپل در ساختمان‌های مخفی دیگری هم دنبال می‌شود. دیگر ساختمان‌های محرمانه اپل که هم اکنون اطلاعات اندکی از آنها به دست رسیده است شامل موارد زیر می‌شوند:
 • ساختمان Medusa: این مرکز در اصل یکی کارخانه قدیمی و از کارافتاده در شهر سانی‌وِیل در ایالت کالیفرنیا است. هر کدام از اتاق‌ها در این ساختمان با یک هدف ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرند و تاکنون مشخص شده است که در این مرکز «فناوری ردیابی حرکت چشم» و «آزمایشگاه بررسی وضعیت چشم انسان هنگام رانندگی» وجود دارد.
  ساختمان Magnolia: یکی از کارخانه‌های قدیمی وابسته به شرکت FedEx است که چندی پیش در یک مزایده فروخته شد. در این مرکز یک دستگاه بزرگ به نام «بازسازی کننده سیستم اکسیدکننده گرمایی» شناخته می‌شود و این ماشین می‌تواند آلودگی هوا که در کارخانه‌ها تولید می‌شود را به حداقل برساند.
  ساختمان Zeus: یک بنای بزرگ است که در گذشته به عنوان مرکز تحقیقاتی به کار می‌رفت و در شهر سَن‌جوز در ایالت کالیفرنیا واقع شده است. این مرکز به «آزمایشگاه موقت» شهرت یافته است و در آن تعدادی از محققان روی یک پروژه مخفیانه کار می‌کنند. اطراف این ساختمان یک حصار بسیار بزرگ کشیده شده است که مردم حتی نمی‌توانند از دور آن را تماشا کنند.
  ساختمان Athena: این مرکز تا چند سال پیش توسط شرکت Maxim به عنوان مرکز تراشه‌سازی مورد استفاده قرار می‌گرفت. هنوز به درستی مشخص نیست اپل در این ساختمان چه کاری انجام می دهد. زیرا تمام پنجره‌های این ساختمان هم مسدود شده است تا هیچ نشانه‌ای از فعالیت در آن وجود نداشته باشد.
  ساختمان Corvinus: یک بنای قدیمی در شهر سانتا کلارا در ایالت کالیفرنیا است. می‌گویند اپل نوعی فعالیت صنعتی را در این ساختمان دنبال می‌کند که هنوز به درستی نوع آن مشخص نیست.
   
 
توجه داشته باشید نام همه این ساختمان‌ها از اساطیر یونان گرفته شده است و همین مسئله هم جای سوال دارد. تمام این ساختمان‌ها به صورت مکمل برای راه‌اندازی دفترمرکزی جدید اپل که شبیه سفینه فضایی طراحی شده است کار می‌کنند که قرار است از سال آینده در منطقه کوپرتینو در کالیفرنیا کار خود را آغاز کند.

البته برنامه‌های مخفیانه اپل به این ساختمان‌ها ختم نمی‌شود و این طور که در بخش دیگری از گزارش مذکور آمده است، شرکت اپل با سرمایه‌گذاری 50 میلیون دلاری به صورت مخفیانه یک مرکز داده برای خود راه‌اندازی کرده ات تا کسب و کار مبتنی بر فضای پردازش ابری را روی آن مدیریت کند و تمام عکس‌ها، اسناد، موسیقی و اطلاعات مرتبط با این شرکت این مرکز داده انتقال یابد. این پروژه مخفیانه با نام Isabel دنبال می‌شود و اگرچه اپل چیزی در این مورد نگفته است، ولی «مت رازوف» می‌گوید که مرکز داده جدید در «پارک فناوری رنو» وابسته به شرکت اپل راه‌اندازی خواهد شد.
کد مطلب: 50526
نام شما
آدرس ايميل شما

شما از کدام مرورگر اینترنتی بیشتر استفاده می‌کنید؟
اینترنت اکسپلورر
فایرفاکس
کروم
سافاری
اج
مرورگرهای دیگر