۰
plusresetminus
دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۸

آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل

ایتنا- فبلت‌ها رشد عجیبی داشتند مثلا ۵۰ درصد از کل دستگاه‌های اندرویدی که از کریسمس تا به حال فعال شده‌اند فبلت بوده‌اند.
آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل


مؤسسه Flurry اکنون هفت سالی است که گزارش‌های جامعی در مورد دنیای موبایل و اپلیکیشن‌ها منتشر می‌کند و طی این سال‌ها، آنچه تماما مشهود است، رشد بی‌وقفه این حوزه است. در سال ۲۰۱۵ نیز این رشد همچنان ادامه داشته و آمارهای جالب توجهی در آخرین گزارش Flurry در این رابطه وجود دارد.

به گزارش ایتنا از تابناک، در سال ۲۰۱۵ متوسط میزان استفاده از اپلیکیشن‌ها، برابر با ۵۸ درصد رشد را نشان می دهد. منظور از استفاده از اپلیکیشن، باز کردن یک App و در نتیجه تعامل کاربر با آن است که Flurry نام Session را برای آن انتخاب کرده است. این آمار نشان می‌دهد که همه طبقه‌بندی‌های اپلیکیشن در سال ۲۰۱۵ شاهد رشد بوده‌اند، البته به جز طبقه‌بندی‌بازی‌ها که خود موضوعی جالب توجه است.

صنعت موبایل سریع در حال بلوغ است. طی هفت سال گذشته، مؤسسه Flurry بیش از ۲.۱ میلیارد دستگاه هوشمند را در سطح جهانی و ماهیانه رصد کرده است. در حالی که نرخ رشد در سال ۲۰۱۵ حاکی از نوعی تنزل است (۵۸ درصد در مقایسه با رشد ۷۶ درصدی سال ۲۰۱۴ و رشد ۱۰۳ درصدی در سال ۲۰۱۳) همچنان از سرعت پیشرفت فزاینده در این صنعت حکایت دارد، زیرا در سایر صنایع، شتاب و رشد این‌چنینی دیده نشده است.

اما آنچه بیش از همه جالب توجه است، مقایسه ضریب رشد حوزه موبایل در سال ۲۰۱۵ برای کاربران قدیمی و کاربران جدید است. این مقایسه نشان می‌دهد، ۴۰ درصد رشد ۵۸ درصدی Session ها در سال ۲۰۱۵ از سوی کاربران قدیمی بوده که این ضریب در سال ۲۰۱۴ برابر با ۲۰ درصد و در سال ۲۰۱۳ برابر با ۱۰ درصد بوده است.

نگاه به طبقه بندی Sessionها، نشان می‌دهد که چهار حوزه بیش از حد میانگین رشد داشته‌اند؛

اپلیکیشن‌های مربوط به حوزه Personalization:
نرم‌افزارهای شخصی سازی رشدی فوق العاده و در حد ۳۳۲ درصد در سال ۲۰۱۵ داشته‌اند. این ابزارها از صفحه Lock Screen اندروید تا صفحه کلیدهای emoji را شامل می‌شود که البته بیشترین نقش را در این زمینه همین صفحه کلیدهای emoji در نرم‌افزارهای پیام رسان داشته‌اند.

حوزه نرم‌افزارهای خبری و اطلاع‌رسانی: این حوزه نیز برابر با ۱۳۵ درصد در سال ۲۰۱۵ رشد داشته و نشان دهنده یک ضریب فزاینده در جایگزینی نرم‌افزارهای هوشمند موبایل به جای ابزارهایی نظیر تلویزیون و رایانه‌ها به عنوان منابع اول خبرگیری و اطلاع رسانی است.

نرم‌افزارهای حوزه Productivity: ابزارها و نرم‌افزارهایی که معطوف به کارایی و بهره‌وری بالاتر هستند، در سال ۲۰۱۵ رشدی ۱۲۵ درصدی را تجربه نموده‌اند و اکنون موبایل‌ها و فبلت‌ها به ابزار اولیه به خصوص برای بسیاری از نوجوانان و دانشجویان برای کارهای محاسباتی و انجام امور مربوطه تبدیل شده است. اکنون این ابزارها به عنوان برترین ابزارهای دسترسی به ایمیل و سایر ابزارهای مشابه دیگر مد نظر هستند.

حوزه سبک زندگی و خرید آنلاین: این حوزه با رشد ۸۱ درصدی در سال ۲۰۱۵ البته نوعی کاهش رشد ـ نسبت به رقم ۱۷۴ درصدی سال ۲۰۱۴ ـ را نشان می‌دهد؛ اما همچنان به عنوان یکی از چهار حوزه با رشد سریع در دنیای موبایل خودنمایی می‌کند. این آمار نشان دهنده رشد سریع حوزه تجارت موبایل است و اکنون بیش از ۴۰ درصد تجارت کل دنیا و بیش از ۳۳ درصد تجارت در ایالات متحده را شامل می‌شود.

رشد سریع فبلت‌ها در دنیای موبایل
در حالی که این آمار نشان دهنده تصویر جالبی از تحولات در حوزه موبایل است،تحلیل دقیق‌تر نشان می‌دهد، استفاده از فبلت‌ها در سال ۲۰۱۵ رشدی قابل توجه داشته است.

نمودار زیر به خوبی نشان دهنده میزان استفاده از فبلت‌ها در مقایسه با سایر ابزارها در حوزه‌هایی نظیر اخبار و مجلات، ورزش و موسیقی، رسانه و سرگرمی است.این نمودار نشان می‌دهد، حوزه فبلت‌ها به تنهایی رشدی فزاینده را در استفاده کاربران طی سال ۲۰۱۵ در مقایسه با سایر ابزارها در مجموع تجربه کرده است. رشد استفاده از ابزارهای خبری بر روی فبلت ها ۴.۸ برابر، رشد حوزه نرم‌افزارهای ورزشی برابر با ۴.۶ برابر و حوزه موسیقی، رسانه و سرگرمی نیز رشدی ۴ برابری را به خود دیده است.

رشد سریع نفوذ فبلت‌ها در میان کاربران را زمانی می‌توان بهتر درک کرد که در مقایسه زمان صرف شده بر روی دستگاه‌های مختلف، نگاهی به این موضوع داشته باشیم. زمان صرف شده بر روی فبلت‌ها در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل رشدی برابر با ۳۳۴ درصد داشته است که ۲.۹ برابر حد میانگین است، حال آنکه رشد مجموع سایر دستگاه‌های دیگر برابر با ۱۱۷ درصد بوده.فبلت‌ها غیر قابل توقف هستند
اما برتری های فبلت در سال میلادی ۲۰۱۵ به همین جا ختم نمی شود و آن گونه که از آمار مشخص است، فبلت‌ها تبدیل به یک حوزه غیر قابل توقف در دنیای موبایل می‌شوند، به گونه‌ای که ۲۷ درصد از مجموع کل دستگاه‌های جدیدی که طی کریسمس فعال شده و همچنین ۵۰ درصد از کل دستگاه‌های اندرویدی که طی همین زمان فعال شده‌اند نیز فبلت بوده‌اند.به این جهت به فبلت‌ها لقب غیر قابل توقف داده شده که اگر این نرخ رشد به همین شکل بماند تا ماه اکتبر سال ۲۰۱۶ فبلت‌ها تبدیل به مهم‌ترین و پر استفاده‌ترین دستگاه‌های موبایل در دنیای ما می‌شوند. نمودار فوق بیانگر توزیع جهانی دستگاه‌ها بر اساس نوع و گونه آنهاست که تا سال ۲۰۱۷ نیز وضعیت آنها پیش بینی شده است.

نکته جالب اینکه احتمالا تا فصل دوم سال ۲۰۱۶ گوشی‌های کوچک اندازه منقرض خواهند شد و اقبال به سمت صفحه نمایش‌های بزرگ‌تر تداوم خواهد داشت.

رقم حیرت آور ۳.۲ تریلیون تعامل یا Session
در سال ۲۰۱۵ رقم حیرت آور ۳.۲ تریلیون تعامل با نرم‌افزارهای موبایل صورت گرفته است که شاید ۸ سال قبل در زمانی که سر و کله اولین گوشی‌های هوشمند پیدا شد، هیچ کس تصور یک چنین رقمی را نداشت. در ساعت صفر روز اول ژانویه سال ۲۰۱۶ مؤسسه Flurry شمارنده خود را صفر کرد و اکنون حدس و گمان‌ها برای سال میلادی جدید تبدیل به یک سرگرمی جالب توجه می‌شود.

منبع: تابناک
کد مطلب: 44926
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای