۰
plusresetminus
چهارشنبه ۸ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۲۰

کودکان را از بازی‌های موبایل دور نگه داریم؟ یا راه حلی وجود دارد؟

ایتنا- امروزه وجود کامپیوتر در زندگی کودکان بخشی اجتناب‌ناپذیر از زندگی می باشد که نمی توان به سادگی از آن چشم پوشید.
کودکان را از بازی‌های موبایل دور نگه داریم؟  یا راه حلی وجود دارد؟اگر تصمیم بگیرید که فرزندان را با اعمال تحریم‌های سخت در جهت سرگرم نشدن با بازی‌ها قرار دهید باعث می‌شوید که احساس کند پیشرفتی نمی‌تواند داشته باشد یا حتی دچار حقارت در برابر همسالان خود شود.


در آینده هم ممکن است به علت نداشتن رابطه با کامپیوتر دچار سطح جدیدی از مشکلات شود. ما اطمینان داریم که این تحریم ها نتیجه درستی در بر نخواهد داشت و بلکه تفکرات هولناکی را برایش به‌وجود می آورد.

به گزارش ایتنا از ایدکو، ما در هیچ زمان و هیچ جایگاهی نمی‌توانیم رابطه فزاینده انسان و کامپیوتر را منکر شویم اما می‌توانیم به فرزندانمان نشان دهیم که کاربرد کامپیوتر در چه جهاتی می‌باشد.

ما نباید اجازه دهیم که کامپیوترها اساتید ما شوند اما می‌توانیم در جهت زندگی بهتر و برقراری ارتباط در زندگی واقعی از آن بهره بگیریم.
در هر صورت اگر نتوانید یک فرآیند را کنترل کنید می توانید آن را حداقل به مسیر درست هدایت کنید. همه چیز در دستان ما است.

حال بیایید اطلاعاتمان در خصوص کامپیوتر را با تمام معانی چند بعدی اش دسته بندی کنیم. امروزه سخت می توان خانواده‌ای یافت که تبلت نداشته باشند. کودکان به تبلت خیلی علاقه‌مند هستند و با کمال میل در مطالب سرگرم کننده آن با دستان کوچک خود کندوکاو می کنند.

قابل درک است که محتوی ممکن است متفاوت باشد. بسیاری از والدین نگران مواجه شدن با برخی از بازی‌هایی هستند که اضطراب، بی‌تفاوتی، تجاوز، خشونت، هراس، بی خوابی شبانه و انواع دیگر اختلالات روانی را به ارمغان بیاورد (این امر هم با تجربه های منظم شان صورت می‌گیرد که در نهایت اعتیادآور می‌شود).

بچه‌های شما نمی‌توانند بدون راهنما در این محیط خطرناک تنها بمانند. ما می‌توانیم با فیلتر کردن و بررسی محتوی این محیط، توسعه همه جانبه‌ای را در روند شکوفایی کودکان داشته باشیم.

ما فهرستی از ۱۰ بازی تبلت داریم و می دانم که برای فرزندان خودمان نیز مفید است. البته اینها توصیه یک روانشناس نوجوانان نیست. (بازی‌هایی هم که توصیه می شود برای این سنین مناسب نیستند در بالای آنها عبارت IMHOed درج شده است).

تجربه به ما ثابت کرده است که مصرف متعادل بازی (۳۰ دقیقه در روز و مطابق برنامه روزانه) می تواند در جهت رشد فکری کودک مفید باشد و او را همسطح همسالانش قرار دهد.

۱. In Quest For A Treasure (جستجو برای گنج)
علاقه من به این بازی به دهه ۸۰ برمیگردد که در آن زمان با دوستانم مشغول بازی‌های Space Quest، Kings Quest و عناوین دیگر مانند Sierra Online بودیم. به هر حال این بازی‌ها باعث شدند که زبان انگلیسی‌ام پیشرفت کند و دایره لغاتم وسیع شود.

متاسفانه الان دیگر Sierra وجود ندارد و طبیعت کنجکاو انسان هم تغییر نمی‌کند: در این بازی همیشه انگیزه‌ای برای موفقیت وجود داشت و ماموریت‌های متنوعی هم به وفور در آن یافت می شد.

کنجکاویه ("در مرحله بعد چه اتفاقی می افتد؟") مصرانه مغز را به کار کردن در جهت جست‌وجو در یافتن راه حل و توسعه دادن مهارت‌های جدید وا می‌داشت.

به قول شخصیت مایکل داگلاس در فیلم Wall Street : "حس کنجکاوی خیلی خوبه چون آخرش یه کاری برات می‌کنه". کنجکاوی مانند راننده‌ای است که در جهت رشد فکری کودک رانندگی می‌کند.

تعداد بسیار زیادی از بازیهای اینچنینی برای موبایل وجود دارد. کشف اخیر من بازی Machinarium (h/t Serge Malenkovich) است. دلیل خوب بودن این بازی به داشتن طراحی زیبایی از جهان، داشتن شخصیت‌های خنده دار، ماموریت‌های سرگرم کننده و یک الگوی ساده برای خیر و شر می باشد.

فرزندان من بسیار با این بازی سرگرم شدند اما بدون اینکه عواقب منفی متوجه شان شود. انگشتانشان از بازی زیاد خونریزی نکرد. هرگز هنگام بازی کردن دچار اضطراب نشدند. من حتی می‌توانستم کلماتی را که از مغزشان عبور می کرد را بشنوم. آنها کاملا شاد و فعال بودند.

بازی‌هایی که از این دسته می‌توانم معرفی کنم: بازی Botanicula و Jack and the beanstalk است.

۲. Tactile and visual perception (لمس و ادراک بصری)
چیز دیگری که غیر از بازی باید در نظر داشته باشیم شرکت تولید کننده آن است. Toca Boca یک شرکت بزرگ است که بیش از ده‌ها بازی فقط برای کودکان با توجه به شناخت و بررسی توانایی آنان ساخته است.

کاملا بیاد دارم زمانیکه پسر ۲ ساله‌ام وقتی Toca Hair Salon را بازی می کرد به من نشان داد که این بازی چه ویژگی‌هایی دارد که خود من متوجه آنها نشده بودم.

او موهای شخصیت‌ها را کوتاه و با آنها گفتگو می‌کرد و پس از اینکه به آنها ژست‌های خاص می داد براحتی به Home Screen می رفت.

صبر کن، می‌توانی یکبار دیگر این کار را نشان بدهی؟ من واقعا متوجه نشدم که او این کار را چگونه انجام داد و هیچکس هم به او آموزش نداده بود و من هنوز هم نمی دانم که او چگونه زیروبم بازی را بلد بود. شاید یک معجزه رخ داده بود یا شاید بدلیل فعال بودن ارتباط بصری اش شکل گرفته بود.

یکی از آخرین بازی‌های بدست آمده از این دست، بازی Toca Nature است. کودانقادر خواهند بود در این بازی جهان کوچک خود را، گیاهان جنگلی، ساخت دریاچه و حوضچه، کوه‌ها، سکونت در محیط زیست در کنار حیوانات، تعامل با جهان کوچک و جهان بزرگشان، خلق قارچ‌ها و توت‌ها، تغذیه حیوانات و حتی گرفتن عکس از این لحظات هیجان انگیز و همه اینها کمتر از ۴ دلار است.

۳. What‘s there inside? )در داخلش چه چیزی وجود دارد؟( کنجکاوی باعث می شود به سمت مشاغل سخت بروند. هزاران برنامه برای موبایل با محتوی رشته های علوم طبیعی وجود دارد.
چند برنامه را انتخاب کنید البته با پیش زمینه ذهنی تان از دروس دبیرستان. شاید اینها به فرزندانتان کمک کنند تا درک کنند که هدفشان از زندگی کردن چه باید باشد.

به عنوان مثال می توانید با بازی The Human Body شروع کنید. یک برنامه فوق‌العاده که با عرض معذرت در مورد تمام نقاط بدن توضیح می دهد. این برنامه دارای بخش کنترل والدین هم هست که ما هرگز از آن استفاده نمی‌کنیم چون در این بازی بهتر است همه چیز را در مورد بدن خود بدانیم.

چرا من به محصولات این شرکت استناد کردم؟ چون این شرکت بازی‌های مناسبی برای کودکان ارائه می کند.

۴. Art House (خانه طراحی)
مغز مانند یک ماهیچه است. زمانیکه بدون گرم کردن ورزش می کنید بدن بیش از حد اسید لاکتیک تولید می کند و احساس کاملا ناخوشایندی پیدا خواهید کرد.
زمانی هم که تمرین بیش از حد باشد روان خود را زخم خواهید کرد. پس مغز هم باید در زمان‌هایی استراحت داشته باشد و این تعادلی است که ما باید بین تبلت و فرزندانمان برقرار کنیم.

ما با انجام برخی از حرکات ساده می توانیم تاثیرات مثبت روانی بگیریم و این امر می‌تواند در جهت توسعه زیباشناسی در ذهن کودکان مفید باشد.

نشانگرها انواع مختلفی دارند که شما بر حسب سلیقه می‌توانید آنها را انتخاب کنید. با این انتخاب‌ها شما در پایان روز حس هنرمندی را در خود می بینید. بنابراین جلو روید و یک بازی مناسب برای فرزندتان انتخاب کنید.

من از بازی Limbo و مشابهاتش مانند OddPlanet یا Leo\'s Fortune لذت می‌برم. انتخاب من فقط به دلیل اینکه این بازی تفصیل دارد و خوب طراحی شده نیست.

به این دلیل است که تعادلی خاص بین بازی و آموزش واکنش، داشتن معما و دیگر وسایل آموزشی مهارت‌های حرکتی ظریف را دارا می باشد و تصاویر فوق‌العاده دلپذیری برای چشم دارد. در این بازی موفق باشید.

۵. Esher\'s Rubik
کمی استراحت کردید؟ حال به تمرین باز گردیم.
چرخاننده بعدی ذهن یک برنامه کوچک است که در جهت درمان بیماری به عنوان "ناامیدی" مفید است. من شما را به منبعی معرفی می کنم که انبوهی از مشابهات این برنامه را دارا می باشد.

این یک بازی شگفت انگیز است که هم کودکان هم بزرگسالان را درگیر خود می‌کند. سنت اگزوپری "شازده کوچولو"، Prince of Persia بازی‌هایی هستند که معماهایی را در جهت زیباتر چرخاندن ذهن کاربرد دارند.

زمانیکه چرخ روی تصویر را می چرخانید تصاویر تغییر می کنند و شما نمی دانید که شخصیت Ida شانس خود را در کدام راه باید محک بزند. اما یکبار دیگر که چرخ را بچرخانید و یک دکمه را فشار دهید کل تصویر تغییر می کند و شما به یک مرحله بالاتر می روید.

منبع انبوهی که از آن نام بردم آرامش معما گونه ای را برای کودکان به ارمغان می آورد. اما نباید بگذارید که کودک در این بازی بخاطر باخت‌های پی در پی‌اش دچار ترس شود یا فکر کند همه چیز را از دست داده است و اینجا شما باید برای روحیه دادن وارد شوید.

۶. Per aspera ad astra
هنگامیکه شب از راه می رسد کودکا بدنبال زندگی عادی خود می روند: آنها به حمام می روند، سپس دندانشان را مسواک می‌زنند، یک لیوان شیر می‌خورند، یک تخم مرغ می خورند و سپس دوباره مسواک می زنند.

سپس در بستر گرم و نرم خود قرار می‌گیرند و چراغ‌ها خاموش می‌شوند و تخیلات دوباره شکل می گیرد و آسمان پر ستاره می شود.

برنامه Sky Guide (با نسخه مخصوص کودکان بنام Star Walks kids) می تواند کمک بسیاری برای شما باشد.

دوستان این باور نکردنی است.
نقشه آسمان، همراه با موسیقی آرامش بخش، به معنای بزرگی خوابی آرام را برایتان خواهد داشت و حتی والدین هم ممکن است تسلیم شده و تخیلاتشان را آغاز کنند:
"در روزگارانی دور، بر روی یک ستاره، جایی در پایان پنهان کهکشان راه شیری که ۱.۵ میلیون سال نوری با زمین فاصله دارد..."
"پدر، یک سال نوری چقدر است؟"
"خب، این..." همه پاسخ‌ها در برنامه وجود دارد.

۷. Cowlick
آیا کسی هست که تا بحال بازی Cut the Rope را انجام نداده باشد؟ خب این بازی کشش ذهنی را تحریک و تقویت می کند و واقعا هم نمی دانم چرا اسم شخصیت اصلی "Cowlick" است.

آیا از شما کسی می داند معنی اسمش چیست؟ به‌هرحال این یک بازی خوب است و می‌تواند در روند جهت گیری‌های ذهن، تفکر منطقی، واکنش پذیری و مهارت‌های ظریف حرکتی را داشته باشد.
من دقیقا نمی دانم که این تولید کننده چند نسخه منتشر کرده است اما می دانم با همین نسخه‌ها تا چند سال سرگرم خواهیم شد.

۸. Kung Fu Panda یک توصیه منحصر بفرد برای بچه های کوچک: یک سری برنامه با نام Dr.Panda وجود دارد. این بازی ویژگی خاصی ندارد اما هم برای کودکان هم والدین سرگرم کننده خواهد بود.
بعنوان مثال با بخش رستورانش شروع کنم: بچه ها سخت مشغول پخت و پز خواهند شد و در کارهای خانه هم مهارت کسب می کنند.

۹. When there‘s a wit, there‘s a way (وقتی هوش باشد راه پیدا می شود) در اینجا یک توسعه برای نوابغ و بچه هایی که به مدرسه می روند تا خواندن و ریاضی یاد بگیرند دارم.
در واقع چنین برنامه‌های توسعه یافته ای برای هرگونه سلیقه وجود دارد. آنهایی که بیشتر محیط بازی دارند و پسر محور یا دختر محور هستند یا کسانی که دوست دارند با گربه‌ها یا پنگوئن‌ها بازی کنند یا کسانی که با انتگرال کم و زیاد سر و کار دارند.

من برای تقویت دروس فرزندانم ۲ برنامه دانلود کردم: Match Academy و Word Academy که کاملا ذهن فرزندان را به چالش می‌کشاند. پسر من اصول اولیه را در چند روز اول یاد گرفت و در آن بسیار ماهر شد.

من نمی‌گویم که این برنامه بسیار برایش سرگرم کننده بوده است اما تضادهایی که در آن قرار داشت باعث شد مطالب برایش لذت بخش‌تر شوند.
۱۰. Minecraft هیچ شرحی برای این بازی وجود ندارد. هر کسی باید آن را امتحان کند.
کد مطلب: 38436
نام شما
آدرس ايميل شما

لپ تاپ شما چه برندی است ؟
Acer
Apple
Asus
Dell
HP
Lenovo
Microsoft
MSI
Sony
سایر