d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - برسد به دست رییس‌جمهور آینده
۳
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۷

برسد به دست رییس‌جمهور آینده

ایتنا - اکثر فعالان حوزه فاوا بر این باورند که طی ۸ سال گذشته حوزه ارتباطات و مخصوصا فناوری اطلاعات به دلیل سیاست‌گذاری‌های اشتباه و عدم توجه به بخش خصوصی با بیشترین رکود همراه بوده است.


سونیتا سراب‌پور - کمتر از یک ماه به پایان دولت دهم زمان باقی مانده است. حالا صنف‌ها و گروه‌های مختلف فعال در کشور شروع به لیست‌کردن خواسته‌هایشان از رییس‌جمهوری و دولت آینده کرده‌اند و هر کدام با انتشار یک نقشه راه، از دولت آینده می‌خواهند به این مطالبات جامه عمل بپوشاند.
صنف ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از این قاعده مستثنا نیست.
اکثر فعالان حوزه فاوا بر این باورند که طی ۸ سال گذشته حوزه ارتباطات و مخصوصا فناوری اطلاعات به دلیل سیاست‌گذاری‌های اشتباه و عدم توجه به بخش خصوصی با بیشترین رکود همراه بوده است. حالا این فعالان با برگزاری جلسات و رایزنی‌های مختلف با نمایندگان رییس‌جمهوری آینده، در تلاشند کاری کنند که عقب‌ماندگی‌های سال‌های اخیر را جبران کنند.
در این گزارش خواسته‌ها و انتظارات برخی فعالان صنف فاوا از دولت آینده را جویا شدیم.

از بین بردن محدودیت‌های اینترنتی و توجه به تولید
سهیل ترکان، مدیراجرایی شرکت فراسو، مهم‌ترین خواسته‌اش از دولت آینده را توجه واقعی به تکنولوژی و حوزه فناوری اطلاعات اعلام می‌‌کند و بر این باور است که اگر به این بخش اهمیت لازم داده شود بسیاری از ضعف‌ها و کاستی‌های اخیر در حوزه‌های مختلف کشور برطرف می‌شود. به گفته وی، با استفاده از بستر اینترنت و استفاده از پتانسیل‌های این فضا دولت آینده می‌تواند به رشد کسب‌وکارهای مختلف و اقتصاد کشور کمک کند.
وی در خصوص انتظارات صنف بازار از دولت آینده نیز می‌گوید: «برای ساماندهي بازار کامپیوتر شاید منطقی‌ترین پیشنهاد این باشد که به تولید اهمیت داده شود، ولی در بخشی که این تولید برای ما مزیت داشته باشد و سعی کنیم جلوی تکرار تجربیات نه چندان مطلوب در بخش‌هایی مانند تولید تلفن‌همراه را بگیریم. در واقع باید فضا برای تولید کالایی که در بازار مزیت رقابتی دارد آماده شود و در کنار آن کالاهایی را وارد کنیم که وجود آن ضروری است.»

تعامل با انجمن‌ها و صنف‌های آی‌تی
مسعود ریاضیات، رییس انجمن شرکت‌های اینترنتی (ISP)، از کمرنگ شدن فعالیت انجمن‌ها و صنف‌های مختلف از جمله انجمن ISPها طی ۸ سال گذشته انتقاد می‌کند و می‌گوید: «طی این چند سال به دلیل تعامل کم دولت با ما عملا نمی‌توانستیم فعالیتی در این بخش داشته باشیم. همچنین بسیاری از طرح‌ها و پروژه‌های این انجمن مانند تعاونی شرکت‌های تلفن اینترنتی یعنی تفتان و تلفا با محدودیت‌هایی از سوی برخی مسوولان مواجه شد.» وی ابراز امیدواری می‌کند که با روی کار آمدن دولت جدید کمی تعاملات با انجمن‌هايي همچون انجمن ISPها بیشتر شود تا مجددا این انجمن به جایگاه اصلی خود در بخش آی‌تی کشور دست پیدا کند.
ریاضیات در خصوص انتظارات از دولت آینده می‌گوید: «انتظار داریم وزارت ارتباطات برنامه چشم انداز ۲۰ ساله را به اجرا بگذارد و همچنین با توجه به تحولات تکنولوژیکی طی چند سال در شاخص‌های این سند بازنگری صورت بگیرد.» اما انتظار اصلی ریاضیات و هم صنفي‌هایش این است که دولت بهای ویژه‌ای به بخش خصوصی، انجمن‌ها و صنف‌های فعال در حوزه آی‌تی کشور بدهد.

سپردن کار به اصناف
مهدی‌میرمهدی، ريیس اتحادیه صنف فناوران رایانه تهران، انتظار حداقلی‌اش از دولت آینده این است که فردی را برای صدارت وزارت ارتباطات انتخاب کند که به حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنایی کامل داشته باشد. همچنین با مشکلات مختلف این صنف آشنا و با تعامل بیشتر با بخش‌خصوصی بتواند راهکار مناسبی برای حل معضلات این حوزه پیدا کند. وی نیز با انتقاد نسبت به بی‌توجهی دولت طی چند سال گذشته به اصناف در بخش‌های مختلف صنعت کشور می‌گوید:« متاسفانه دولت گذشته هیچ‌وقت از هیچ صنفی برای انجام امور کشور کمک نگرفته و به نوعی فعالیت‌هایشان را نیز نادیده گرفته است. تنها توجه دولت به این بخش محدود به روز اصناف بوده است.»
وی ابراز امیدواری می‌کند که دولت آینده حداقل به وعده‌های خود برای سروسامان دادن به بازار کامپیوتر از جمله ارائه ارز جامه عمل بپوشاند و وعده‌ها در حد یک حرف باقی نماند.

انتخاب وزیر ارتباطات از بدنه صنف
سیامک پیربابایی، فعال صنف سخت‌افزاری، با اعلام اینکه به صورت پیشینه و عادت اصولا اعتماد به بخش‌خصوصی در هیچ یک از حوزه‌های کشور دیده نشده است اعلام می‌کند که انتظارش به عنوان یک شخص و شهروند فعال در این حوزه این است که با توجه به تغییر در بدنه دولت عینک‌ها نیز عوض شود و اعتماد به بخش خصوصی افزایش پیدا کند. وی تاکید می‌کند که این اعتماد نباید تنها در حد یک شعار باشد و باید راهبرد و عملکرد ویژه‌ای در این خصوص دیده شود.
پیربابایی آرزو می‌کند که رییس جمهوری منتخب، وزیر ارتباطات را از بدنه و از داخل صنف خصوصی انتخاب کند. وی معتقد است این نوع انتخاب به صورت طبیعی باعث دیده شدن بخش خصوصی و رشد صنعت در حوزه فاوای کشور خواهد شد.

نیازمند سیاست‌گذاری و فرهنگ‌سازی
برخی دیگر از فعالان صنف فاوا به جز حمایت از بخش خصوصی، نیاز دیگر این حوزه را سیاست‌گذاری دقیق در این بخش عنوان می‌کنند. بهناز آریا، قائم مقام گروه‌ شرکت‌های کهکشان و رییس کمیسیون افتای سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، در این خصوص می‌گوید: «در هر حوزه‌ای چه بخش خصوصی بازی داده شود چه به آن بی‌توجهی شود نیازمند سیاست‌گذاری هستیم، خصوصا این سیاست‌گذاری در بخش امنیت پررنگ‌تر می‌شود. همچنین بعد از تدوین سیاست‌گذاری‌های کارآمد به شدت نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم. در واقع باید یکسری سیاست برای کاربرد تکنولوژی، امن‌سازی آن و استفاده‌ از این تکنولو‌ژی در کشور تدوین شود.»
وی بر این باور است که یک سازمان، شرکت و کاربر با توجه به این مجموعه سیاست‌ها باید بداند که از یک تکنولوژی در کجا باید استفاده کند و اینکه برای استفاده از آن باید هزینه کند. آریا با اعلام اینکه بحث امنیت در کشور یک بحث ملی است و باید به آن توجه ویژه‌ای شود تاکید می‌کند این حوزه به سرمایه‌گذاری چندین برابری نياز دارد. آریا همچنین انتظار دارد در دولت آینده از افراد کار‌آمد و فن‌سالار برای صدارت وزارت ارتباطات استفاده شود و سند‌های راهبردی در حوزه فاوا نیز به روزرسانی شود.

تلاش برای رشد شاخص‌های فاوا
اولین انتظار فعالان بخش نرم‌افزار این است که سیاست‌های عمومی دولت در جهت گسترش استفاده از فناوری اطلاعات در کشور باشد که این نگاه به طور طبیعی باعث توسعه صنعت نرم‌افزار و سایر صنایع وابسته به فناوری اطلاعات می‌شود.
رضا کرمی، مسوول کمیسیون نرم‌افزار سازمان نظام صنفی‌رایانه‌ای استان تهران در این خصوص می‌گوید: «اکثر مسوولان دولتی و غیر دولتی به این موضوع باور دارند که کشور از نظر شاخص‌های فناوری اطلاعات در جایگاه مناسبی نیست، بنابراین از دولت آینده این انتظار می‌رود که با برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری دقیق و دریافت کمک از صاحب‌نظران این عرصه شاخص‌های این بخش را ارتقا ببخشد.» وی در ادامه‌ می‌افزاید: «ارتقاي شاخص‌های حوزه آی‌تی بازار را برای استفاده از خدمات و سرویس‌های این حوزه که صنعت نرم‌افزار هم یکی از آنها است، آماده می‌کند.»
کرمی تاکید می‌کند که با توجه به نقش استراتژیکی که صنعت نرم‌افزار در بخش اشتغالزایی و توسعه اقتصاد یک کشور می‌تواند داشته باشد انتظار می‌رود که این حوزه با حمایت‌های جدی‌تری از سوی دولت آینده همراه باشد و برخی مسائل مانند ارائه مشوق‌ها، معافیت‌های مالیاتی و... تسهیل شود. همچنین از ورود شبه‌بنگاه‌ها به بخش نرم‌افزاری کشور مانند شرکت‌های دولتی، دانشگاه‌ها و... جلوگیری به عمل آید.

انتخاب یک وزیر متخصص
اما محمد سلیمانی که خودش برای یک دوره مدیریت وزارت ارتباطات کشور را در کارنامه دارد در جایگاه رییس کمیته فناوری‌های نوین مجلس معتقد است که دولت آینده باید وزیر متخصص و آشنا با مسائل روز دنیای تکنولوژی و فناوری اطلاعات را انتخاب کند و تفاوت ویژه‌ای بین این وزارتخانه با وزارتخانه‌های دیگر بگذارد.
سلیمانی با بيان اینکه وضعیت کشور در حال حاضر از نظر ضریب نفوذ اینترنت و وبلاگ نویسی در دنیا خوب است ابراز امیدواری می‌کند که دولت جدید و سیاست‌گذاری‌های جدیدش باعث رونق بیشتر این حوزه شود.
کد مطلب: 26705
نام شما
آدرس ايميل شما


محمد
feedback
حالا سوالم اینجاست که در دوره ی خاتمی چقدر در بخش فناوری اطلاعات کار انجام شد؟ که شما میگی این دوره رکورد داشت؟ یه سیم کارت چند بود؟ یک و نیم میلیون. چند درصد افراد در جامعه میتونستن اینترنتی خرید و فروش کنن؟ چقدر روی دولت الکترونیک کار شد؟
امیر
feedback
در پاسخ به نظر قبلی!
بنای قرار داد ایرانسل در دوران خاتمی گذاشته شده، پس عامل کم شدن قیمت سیمکارت هم همونجاست
اگه از قضیه اپراتور سوم و بلاهایی که سرش آوردن خبردار باشی، دیگه از این حرفا نمیزنی
شتاب پیشرفت حوزه IT خیلی خیلی زیاده
بسیاری از سایتهای معروف جهان 5 سال پیش اصلا وجود نداشتن، رشد ایران تو این حوزه توی این 8 سال یک صدم رشد جهانی این حوزه نیست
دولت الکترونیک هم که فقط در حد حرف موند، کارها رو از ادارات به دفاتر پیخوان منتقل کردن، بهش میگن الکترونیک!
دولت الکترونیک یعنی تو خونت بشینی دقیقا همون کار رو که حضوری انجام میدادی غیر حضوری انجام بدی
امیررجائی زاده
feedback
آقا محمد هر چیزی رو باید بر طبق زمان خودش سنجید
در دوره ی آقای احمدی نژاد نسبت پیشرفت کشور های دیگه حتی افقانستان و کشور های کمتر توسه یافته نسب به ایران در زمینه ی فناوی اطلاعات بیشتر بوده.
در زمان آقای خاتمی در خیلی از کشور ها موضوع پیشرفت موبایل و فناوری اطلاعات مطرح نبوده.
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام