۶
۰
plusresetminus
شنبه ۱ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۹:۱۱
وزارت بهداشت مسئول بررسی عوارض پارازیت‌ها شد

پارازیت‌های بی صاحب، شهروندان بی پناه

ایتنا - صحبت از پارازیت‌های ماهواره‌ای یک خط قرمز غیررسمی در بین پزشکان است که مهم‌ترین دلیل آن، نبود پشتوانه تحقیقاتی قوی است و اکثر پزشکان در پاسخ به سوال خبرنگار ما به نوعی از جواب دادن در این مورد طفره می‌روند.


در نخستین اظهار نظر معصومه ابتکار دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در ابتدای شهریور ماه سال جاری گفت: آنچه در حال حاضر برای سلامتی شهروندان تهرانی نگران کننده است ارسال پارازیت‌هایی است که منشا آنها نیز مشخص نیست، و معلوم هم نیست مسئولیت این امواج با چه کسی است تا بتوان بابت آن از کسی سوال پرسید و یا بر آن نظارت کرد. 

ابتکار با هشدار نسبت به تاثیری که این امواج بر سلامت شهروندان دارند گفت: به عنوان عضو شورای شهر تهران هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها و فرستنده‌های آن نداریم. 
وی گفت: آنچه که می‌دانیم این است که این امواج بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارند. 

بر اساس مصوبه شورای شهر تهران این نهاد موظف به مقابله جدی با هرگونه آثار سوء و زیان بار تشعشعات و امواج ناشی از فعالیت دکل های مخابراتی است . اما نکته اصلی اینجاست که بنا به اعلام شورای شهر تهران، در حوزه امواج و مقابله با آلودگی امواج ماهواره، هیچ نهادی مسئولیت را بر عهده نمی‌گیرد و این به نگرانی‌ای که در سطح جامعه وجود دارد، دامن می‌زند. 

اظهارات رئیس سازمان محیط زیست دولت هشتم بازتاب‌های گسترده ای در رسانه‌ها داشت و تقریبا در بیشتر روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها منعکس شد و همگی به آن بخش از اظهارات ابتکار که هشدار داد سونامی سرطان در راه است، تاکید ویژه داشتند.

کار ما نیست
مرضيه وحيد دستجردي، وزير بهداشت اما بعد از انتشار این خبر در سخنانی کل صورت مسئله را پاک کرد و گفت: نتايج نهايي فعاليت‌هاي تحقيقاتي درباره اثرات پارازيت هاي ماهواره‌اي بر سلامت انسان هنوز اعلام نشده است ولي بر اساس نتايج جانبي که ارائه شده پارازيت هاي ماهواره‌اي مشکل خاصي براي سلامت انسان به وجود نمي آورد.

اظهار بی اطلاعی مقام‌های دولتی به اینجا ختم نشد
در همین راستا معاون روابط عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی هم هرگونه پاسخگویی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها را به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات محول کرد و گفت: ما نمی‌توانیم در این باره توضیحی ارائه کنیم و بهتر است از طریق روابط عمومی وزارت ارتباطات این موضوع را پیگیری کنید. 

نزدیک به یک هفته پس از اعلام خطر عضو شورای شهر درباره پارازیت‌ها، وزیر ارتباطات به طور غیرمستقیم به اظهارات وی واکنش نشان داد. 
رضا تقی‌پور با تاکید بر اینکه ارسال پارازیت‌ها ربطی به این وزارتخانه ندارد، گفت: پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده و منشا آن نیز مشخص نیست و به طور جدی پیگیر این مسئله هستیم. 

این مقام دولتی یاد آور شد که در ارتباط با این موضوع به دفعات گزارشی درباره پارازیت‌های تلفن‌های همراه برای نمایندگان و اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ارائه کرده‌ایم. 
وی مدعی شد با توجه به اینکه پارازیت‌های اخیر از سوی وزارت ارتباطات ایجاد نشده، اما این وزارتخانه درصدد کشف منشاء ارسال پارازیت‌ها بر آمده است. 

منشا پارازیت‌ها داخلی است
حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ما در خصوص داخلی بودن منشا این پارازیت ها در کشور گفت: قطعا موضوع بیماری‌زا بودن پارازیت‌های ماهواره‌ای را به مركز تحقیق و پژوهش مجلس ارائه خواهیم کرد تا در این رابطه تحقیقات گسترده‌ای انجام دهند. همچنین که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی مسئول جان شهروندان ایرانی است و باید در زمینه پارازیت‌های بیماری‌زا تحقیقات لازم را انجام دهد و در پایان تعطیلات مجلس شورای اسلامی از وزیر بهداشت خواهیم خواست تا مدارک و اسناد غیر بیماری‌زا بودن پارازیت‌ها را به کمیسیون ارائه دهد. 

این نماینده مجلس نهم افزود: وزارت ارتباطات و نمایندگان مجلس از منشا صدور پارازیت ها اطلاع دارند ولی نمی‌خواهند بیان کنند. وزارت ارتباطات به خوبی می‌داند که منشا ارسال پارازیت‌ها
کجاست.
وی با تکذیب ادعای تقی‌پور گفت: اینکه ایشان گفته به کرات به مجلس در خصوص آثار زیان بار پارازیت‌ها گزارش داده‌ایم ، صحت ندارد و ما بارها خواستیم که در این مورد از ایشان سوال شود ولی به نوعی این کار هنوز انجام نگرفته است. 

رئیس کمیسیون بهداشت ادامه داد: ما وزارت بهداشت و درمان را مسئول بررسی عوارض ناشی از این پارازیت‌ها کردیم که علی القاعده تا اواسط مهرماه باید گزارش وزارت بهداشت و درمان به مجلس برسد.

پزشکان : پارازیت‌ها بسیار خطرناک‌اند
از سوی دیگر صحبت از پارازیت‌های ماهواره‌ای یک خط قرمز غیررسمی در بین پزشکان است که مهم‌ترین دلیل آن، نبود پشتوانه تحقیقاتی قوی است و اکثر پزشکان در پاسخ به سوال خبرنگار ما به نوعی از جواب دادن در این مورد طفره می‌روند. 

تنها کسی در این مورد حاضر به پاسخگویی شد، ایرج خسرونیا ، رئیس انجمن پزشکان داخلی ایران است که درباره پارازیت‌ها و تاثیر آنها در سلامتی افراد گفت: امواج موجود در فضا روی سیستم مغز و اعصاب و تعادل انسان اثر دارد. گاهی اوقات نیز روی غدد داخلی و رحم به‌خصوص در زنان باردار تاثیر منفی دارد ، همچنین این امواج، در طولانی مدت روی پرده گوش و سیستم شنوایی تاثیرات منفی می گذارد و تعداد زیادی از افراد در معرض امواج به‌طور غیرعادی عصبی هستند و اضطراب و هیجان دارند. گاهی اوقات هم این پارازیت‌ها منجر به اختلالات قلبی و عروقی روی افراد در معرض خواهد شد.
وی ادامه داد: تاثیر این امواج روی کودکان می‌تواند باعث بروز برخی از انواع سرطان‌ها شود.

و در آخر پارازیت چیست؟
پارازیت‌‌ها از یک برج رادیویی فرستاده می‌شوند و روی سیگنال‌های اصلی ماهواره قرار می‌گیرند. این تداخل امواج باعث می‌شود کیفیت امواج ماهواره پایین بیاید و تصویر شطرنجی یا منقطع پخش شود. برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد، فرکانس‌های ماکروویو یا همان پارازیت‌ها باید در دامنه ۳مگاهرتز تا ۳۰۰ گیگاهرتز باشند. امواج شدیدی که هر قدر شدت شان بالاتر برود، برای سلامتی انسان‌ها و دیگر موجودات زنده خطرناک‌تر هستند. 

این امواج در قسمت‌های عضلانی بدن نسبت به بافت‌های چربی، عمق نفوذ کمتر و جذب بیشتری دارند، بنابراین امواج مایکروویو بعد از نفوذ نوعی اثر گرمایی در بدن تولید می‌کنند که می‌تواند باعث تخریب و آسیب ملکولی شود. بالا رفتن مدت زمان تماس این امواج با بدن فرد، اثرات تخریبی آنها را بیشتر می‌کند. چه این امواج مربوط به پارازیت‌های ماهواره‌ها باشد و چه دکل‌های مخابراتی که در نزدیکی ساختمان‌های مسکونی برپا شده‌اند.

کد مطلب: 23669
نام شما
آدرس ايميل شما


امیر
feedback
ایران داره با سرعت تبدیل میشه به یه کشور قدرتمند و پیشرفته و مستقل که سر تعظیم در برابر امپریالیسم و قدرت های زورگو و انحصار طلب فرود نمیاره. بنابر این در طول این برهه ی خاص از زمان هدف عنواع و اقصام حمله ها قرار گرفته. یک نمونش همین حمله های رسانه ایه. هیچ از خدتون پرسیدین که چرا کشوری مثل پادشاهی عربستان که مردمش رو از حقوق اولیه خودشون محروم کرده و حتی به زن ها اجازه ی رانندگی نمیده با دهها شبکه ی ماهواره ای "ازادی طلب" رو به رو نیست؟ دلیلش اینه که عربستان مطیع اونهاست. پس نیاز نیست که به حکومت دیکتاتوری عربستان از "داخل" حمله کنن.
اما راه برخورد با این رسانه ها ارسال پارازیتهایی که ممکنه حتی اثرات فیزیکی بدی روی شهروندانی که نزدیک آنتن های ارسال پارازیت زندگی میکنن داشته باشه نیست. راه مقابل فقط و فقط مقابله ی رسانه ایه. رسانه در برابر رسانه. فیلتر کردن رسانه های اینترنتی اونها و ارسال پارازیت روی شبکه های ماهواره ایشون نه تنها کمکی به ما نمیکنه بلکه به آسیابشون آب میریزه، به این صورت که میگن "ببینید ما درست میگیم!"
به مردم اجازه ی تعامل واقعی با رسانه های خودی رو بدید. رسانه های اونها خود به خود از رونق می افتن.
ایمان
feedback
خداازشون نگذره چه جورباجون مردم بازی میکنند.
وقتی دانشمندان میگندامواج تلفن همراه باعث ایجادفراموشی وکم شدن طول عمرمیشه و میگند احتمالادرآینده مثل سیگار بابرچسب مضربرای سلامت انسان عرضه میشه!اون وقت پارازیت های ماهواره مضرنباشه!
دارندباسلامت مردم ایران بازی میکننداون وقت کسی نمیدونه؟! مگرالکیه!!!
داخل شیراز هم شدت این پارازیت ها زیادهست!ماهواره نخواستیم!سلامتی روازمون نگرید!!!

اینتا"لطفا" این پیام رو فیلترنکن.
جواب به ایمان
feedback
United States
دوست عزیز خیلی از کازشناسان خارجی و داخلی هم اعتقاد دارن این امواج و امواج تلفن همراه ضرری برای انسان نداره
feedback
دستگاه های ارسال پارازیت رو قبل از این که دیر بشه خاموش کنید. باور نمیکنم که برای سلامتی هم وطنای خودتون اهمیت قائل نیستین! باور نمیکنم!
01
feedback
Iran, Islamic Republic of
مگر میشه آخه پارازیت‌ها بی صاحب باشن !!! یعنی دولت خبر نداره این پارازیتها از کجا میان خنده داره
feedback
همه می دانند این امواج بسیار مضره ...با انکار مضر بودن این امواج فقط مردم بدبین و بی اعتماد میشن...
هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای