۰
plusresetminus
دوشنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۰۷

نانو سیم کارت به‌کار رفته در آیفون ۵ چیست؟ آیا در ایران وجود دارد؟

ایتنا- آیفون 5، با ورود خود به بازار، شرکت‌های ارائه دهنده سیم‌کارت را وادار کرد که دست‌به‌کار شوند و نانوسیم‌کارت تولید کنند.
نانو سیم کارت به‌کار رفته در آیفون ۵ چیست؟ آیا در ایران وجود دارد؟


اپل استاندارد جدید سیم کارت‌های نانو را در آیفون ۵ خود بکار گرفته است. 

از آنجایی که سوالات زیادی دراین باره شده، سعی می‌کنیم در این مقاله توضیحات لازم را (که دغدغه بسیاری از مردم دنیاست) ارائه کنیم. 

موسسه استانداردهای مخابراتی اروپا (ETSI) نانو سیم کارت اپل را در ماه ژوئن معرفی نمود. بر این اساس نانو سیم کارت ۴۰ درصد کوچک‌تر از میکروسیم کارت‌های موجود در بازار است. اندازه نانو ۱۲.۳ میلیمتر(طول) در ۸.۸ میلیمتر(عرض) و ضخامت ۰.۶۷ میلیمتر است. 

فضای داخل موبایل از نظر سازندگان بسیار مهم شده و هر چقدر فضا را کوچک‌تر کنند، می‌توانند از فضای اضافی برای سایر ظرفیت‌ها استفاده کنند. 

کارکردهای چیپ‌سیم‌کارت‌های نانو بر اساس استانداردهای موجود ساخته شده و فقط تنها تفاوتی که دارد میزان فضای اشغال شده توسط سیم کارت درون تلفن است.

تا کنون با کم کردن حجم سیم‌کارت‌ها می‌شد میکروسیم درست کرد و مشکلی از این بابت نبود. اما در نانو سیم کارت، ضخامت نیز تغییر یافته و در مقایسه با میکروسیم‌کارت، نانو سیم به اصطلاح ۱۵pc نازک‌تر شده‌است.

بنابراین حتی اگر بتوانیم اندازه میکروسیم را کم کنیم، گفته می‌شود نمی‌توان تا این لحظه ضخامت آنرا تغییر داد. 

ممکن است مبدل نانو به میکرو ایجاد شود اما معلوم نیست مبدل میکرو به نانو درست شود یا نه!

بر اساس آمار و به خاطر ورود آیفون ۵ شرکت‌های ارائه دهنده سیم کارت دست به تولید انبوه نانو سیم کارت زده‌اند.(هنوز در ایران مشخص نیست آیا مخابرات حرکتی برای ساخت سیم کارت‌های نانو کرده است یا نه!) 

اپل پیشتر اولین کمپانی استفاده کننده از میکروسیم‌کارت بود و حالا نیز اولین کمپانی استفاده کننده از نانوسیم کارت.
 
کد مطلب: 23601
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام