۷
۰
plusresetminus
شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۳

اینترانت برای همه، اینترنت برای بعضی‌ها

ايتنا - مرکز پژوهش‌های مجلس معتقد است که شبکه ملی اطلاعات را نمی‌توان از اینترنت جدا کرد و از نظر اقتصادی هم به صرفه نیست اما وزارت ارتباطات مدعی است که مکلف به راه‌اندازی آن شده است.
اینترانت برای همه، اینترنت برای بعضی‌ها


اینترانت کشوری که در سال‌های اخیر با نام‌های اینترنت ملی، اینترنت حلال و اینترنت پاک نیز خوانده شده تا پیش از پایان برنامه پنجم توسعه راه‌اندازی خواهد شد و به صورت تفکیک شده از اینترنت به کاربران واگذار می‌شود.

به گزارش ایتنا از عصر ارتباط، گرچه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی معتقد است که شبکه ملی اطلاعات را نمی‌توان از اینترنت جدا کرد و از نظر اقتصادی هم این کار به صرفه نیست اما وزارت ارتباطات مدعی است که مکلف به راه‌اندازی آن شده است.

با راه‌اندازی اینترانت یا اینترنت ملی در کشور سرعت دسترسی کاربران به سایت‌های داخلی افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد یافت اما به دنبال آن موضوع دسترسی به اینترنت با حاشیه‌های تازه‌ای مواجه خواهد شد.

گرچه راه‌اندازی اینترانت کشوری موضوع غریبی در دیگر کشورهای دنیا نیست اما ماهیت اینترنت ملی که قرار است در ایران راه‌اندازی شود، مدل بومی شده و پیاده شده در کشورهایی همچون چین است که ایران نیز از آن الگوبرداری کرده است و برهمین اساس هم مرکز پژوهش‌های مجلس استفاده از محتوای موجود بر بستر اینترنت را یک فرصت برای کشور می‌داند و برای مقابله با تهدیدهایی که در این حوزه وجود دارد، وضع قوانین بازدارنده را پیشنهاد داده است.

علی حکیم جوادی، رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در این باره به خبرنگار ما گفت: «چنین پروژه‌هایی برای اولین بار نیست که در کشور ما پیاده‌سازی می‌شوند بلکه دیگر کشورها هم تجربیاتی در این زمینه دارند.»
او افزود: «درحال حاضر طرح خودمان را پیاده می‌کنیم اما در نهایت مدل پیچیده‌ای نیست و مفهوم کامل‌تر این پروژه شبکه ملی اطلاعات است.»

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای آغاز این پروژه و اجرای آن در ابعاد کوچک‌تر و سپس اجرای آن در گستره ملی، از مجریان پروژه خواسته است تا در مرحله نخست اتصال برخی مدارس از طریق این شبکه انجام شود تا تست‌های آزمون و خطا روی آن انجام شود.

از سوی دیگر، شبکه علمی کشور که سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران به نمایندگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری پروانه اپراتوری آن را از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دریافت کرده، قرار است از طریق اینترنت ملی و روی آدرس‌های عددی اینترنتی نسخه ۶ راه‌اندازی شود تا مشخص شود چگونه می‌توان با پهنای باند بالا تعداد زیادی از مجموعه‌ها را به یکدیگر متصل کرد و سپس آن را در سراسر کشور و با عنوان شبکه ملی اطلاعات راه‌اندازی کرد.

به گفته حکیم‌جوادی، راه‌اندازی اینترنت ملی در دنیا به لحاط فنی در دو مدل پیاده‌سازی شده است. یک مدل را اصطلاحا منطقی می‌گویند که با تعریف آدرس‌های IP اتفاق می‌افتد.
او گفت: «در این روش دو آدرس IP در اختیار کاربر قرار داده می‌شود که یکی IP آدرس ویژه دسترسی به اینترانت و سایت‌های داخلی و دیگری برای دسترسی به اینترنت خواهد بود.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران معتقد است: «با مهاجرت ایران از آدرس‌های IP نسخه ۴ به ۶ عملا امکان این جداسازی از طریق آدرس‌های IP در آینده فراهم خواهد شد.»

مدل دیگر پیاده شده در دنیا در لایه فیزیکی است که حکیم‌جوادی درباره آن توضیح داد: «با تعریف‌هایی که در لایه فیزیکال صورت می‌گیرد، امکان مسیردهی داخلی و خارجی فراهم شده و می‌توان آنها را از یکدیگر جدا کرد تا دسترسی به اینترنت و اینترانت تعریف‌های مشخص شده‌ای داشته باشند.»

او گفت: «درحال حاضر و در مرحله انجام تست‌ها هر دو مدل درحال پیاده‌سازی است و ممکن است در برخی جاها جداسازی این دو شبکه به‌صورت منطقی و در برخی نقاط دسترسی دیگر به صورت فیزیکی انجام شود و هر دوی آنها به راحتی در کشور قابل اجرا است و به زودی در عمل مشخص خواهد شد که ایران چه مسیری را پیاده‌سازی خواهد کرد.»

حکیم‌جوادی افزود: «وقتی این دو طرح به موازات هم پیش می‌روند، چند پارامتر سرعت، دقت و سرمایه‌گذاری جهت اصلی را مشخص خواهد کرد. جداول تعیین این موارد در دست تهیه و آماده‌سازی است تا به تصویر نهایی برسیم که با چه مدلی امکان این جداسازی فراهم می‌شود.»

او تشخیص جداسازی این دو شبکه برای کاربر نهایی را مربوط به سرعت دسترسی به دیتاهای مورد درخواست او دانست و گفت: «وقتی شبکه اینترنت ملی پیاده‌سازی شود، چنانچه کاربر قصد دسترسی به اطلاعات داخل کشور را داشته باشد، این اطلاعات با سرعت بسیار بالا در اختیار او قرار می‌گیرد و با سرعت بالایی نیز می‌توان با بخش داخلی دیگری در تماس بود اما در صورت مراجعه به شبکه اینترنت سرعت کاربر تغییر خواهد کرد.»

حکیم‌جوادی در این باره گفت: «ممکن است کاربری پهنای باند ۱۲۸ کیلوبیتی برای استفاده از اینترنت دریافت کند اما وقتی می‌خواهد از خدمات دولت الکترونیکی استفاده کند و به دستگاه‌های دولتی و بخش‌های مختلف متصل شود، از سرعت قابل توجهی برخوردار خواهد بود و البته با سرعت کمتری و براساس پهنای باند اینترنت خود به شبکه اینترنت متصل شود.»

جداسازی دو شبکه اینترنت و اینترانت از یکدیگر و تفکیک سرعت دسترسی به آنها موضوعی است که در برنامه پنجم توسعه به عنوان یک تکلیف قانونی برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گذاشته شده و براساس آن رضا تقی‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات وعده داده است که تا پیش از پایان عمر ۴ ساله برنامه پنجم سرعت ۲۰ مگابیتی دسترسی به سایت‌های میزبانی شده در داخل کشور و خدمات دولت الکترونیکی فراهم خواهد شد.
کد مطلب: 18823
نام شما
آدرس ايميل شما


وحید
feedback
مسخرست!
saeed
feedback
هم هزینه بیخودیه هم طرح از پیش شکست خورده ای ... وقتی که بستر اینترنت موجود هست چه الزامی به پیاده سازی بستر مخابراتی دیگه ای وجود داره ؟ اگر تنها دلیلش سرعت دسترسی بالای کاربران هست چرا سرعت اینترنت رو بالا نمیبرن ؟ که علاوه بر دسترسی به منابع اطلاعات سایر کشور ها از اطلاعات داخلی نیز استفاده بشه ؟!
سیاست های ما در هر عرصه ای ( سیاسی - اجتماعی - فرهنگی - علمی، اقتصادی و ... ) دیوار کشی و خود برتر بینی نسبت به دیگران بوده که محکوم به شکست هست.
feedback
یعنی چی فیلترانت برای همه اینترنت برای بعضیها
feedback
امروز 27تیر90 رفتم گوگول ببخشید گوگل تایپ فارسی کردم جستجو کند جواب نداد.گفتم لابد دوباره ایران تحریم.با فیلتر شکن رفتم دیدم شگفتا باز شد!
مرتضی
feedback
Europe
واقعا" خودتون از خوندن این خبر خنده تون نمیگیره ؟ تمام جهان سرعت اینترنت جهانی رو بالای حداقل 10 یا 20 مگ رسوندن تازه مسئولینمون یادشون اومده که سرعت اینترنت رو 20 مگابیتی کنن اونم نه اینترنت جهانی اینترانت داخلی تازه دوباره میگه برای استفاده اینترنت پهنای باند میشه 128 کیلوبیتی .پس اینجا میشه نتیجه گرفت که مشکل اصلی خود اینترنته بعضی از مسئولین ما با خود اینترنت مشکل دارن .این همه ساله از زمانیکه اینترنت پرسرعت در اختیار عده کمی از مردم قرار گرفته نه تنها اقدامی در جهت بهبود سرعت و کیفیتش نشده بلکه بدتر هم شده ولی در صورتیکه طرحی با نام اینترانت حلال یا میلی خیلی سریع جا افتاده و خیلی سریعتر هم سرعتش رو بالاتر از اینترنت پرسرعت در اختیار مردم قرار میدن که البته فکر میکنم بیشترین کاربردش هم برای ادارات و بانکها و سازمانها باشه تا مردم. معلوم هم نیست چرا اینقدر از کشور چین صحبت میکنند .حتی من توجه کردم ایتنا هم جدیدا" اخبار کشور چین رو منعکس میکنه .فکر میکنم زبان چینی هم به زیان این سایت اضافه بشه بد نباشه لااقل کشور چین که یه کشور دیکتاتوریه و بیشتر سایتاش فیلترن مردمش بتونن لااقل از همین سایت از اخبار کشورشون مطلع بشند.
feedback
Iran, Islamic Republic of
تفکیک آدرس های IP بیانگر همه چیز هست....
فرشاد
feedback
Iran, Islamic Republic of
این نظر شخصی منه و شاید درست نباشه . من فکر میکنم حقیقت ماجرا برای همه روشنه . مسئولین از اینترنت میترسن. به همین خاطر شاید تصمیم گرفتن در جهت محو کردن اینترنت یک حرکت خزش گونه انجام بدن. این حرکت باید اینقدر آروم صورت بگیره تا کسی نتونه حس کنه چه چیز ارزشمندی رو قراره از دست بده. قیلتر کردن آهسته و پیوسته وبسایتها و وبلاگهای کاربردی که کوچکترین مورد و یا مشکل اخلاقی رو نمیشه بهشون نسبت داد گواه بر این مدعاست. این روند اینقدر ادامه پیدا کرده که شاید بتوان به جرات گفت در حال حاضر 75 درصد اینترنت غیر قابل دسترسه و هیچ نهادی هم خودش رو مسئول پاسخگویی به اعتراضات به حق کاربران نمیدونه . کاربران از خودشون سوال میکنن به چه گناهی باید از دسترسی به سایتهای با ارزشی مثل فیس بوک یا توییتر و یا یوتیوب و گوگل ریدر و میلیونها سایت کاربردی دیگر محروم باشند ؟ از طرفی هم هزینه های گزافی که برای مسدود کردن این سایتها از اموال بیت المال باید پرداخت شود جگر هر ایرانی با غیرتی رو میسوزونه . این صراحت در توهین به شخصیت کاربر ایرانی نابخشونی است و هر کاربر با غیرت ایرانی این حق رو برای خودش محفوظ میدونه که در آینده از مسئولین حقوق از دست رفته خودش رو مطالبه کنه.
نظر شما در باره طرح رجیستری موبایل چیست؟
طرح کاملا موفق بود
تا حدودی به نتیجه رسید
طرح کاملا شکست خورد
بنظرم طرح مبهمی است