۱
plusresetminus
چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۷

نقدی بر آمار و عملکرد سازمان نصر

ایتنا - پس از اعلام رشد 100 درصدی اعضا طی سه سال اخیر، دبیرخانه سازمان در اقدامی ناگهانی، پورتالی را که بستر همین افزایش اعضا بوده است، از دسترس خارج کرد تا بیش از یک ماه وضعیت پورتال سازمان نظام صنفی رایانه ای در آستانه انتخابات دوره پنجم در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
نقدی بر آمار و عملکرد سازمان نصر

مهدی رشنو - کمتر از یک ماه تا پنجمین دوره انتخابات هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای باقی مانده است. مشارکت پرشور یا کم فروغ اعضا در انتخابات این دوره، هر یک پیامی جداگانه برای منتخبان خواهد داشت که این حضور، ناگزیر تاثیر بیشتری از عملکرد دوره چهارم هیات مدیره خواهد گرفت.

اگر نگاهی به انتخابات 3 سال پیش(به ویژه در تهران) بیندازیم، گروهی که انتخاب شده بودند به ریاست چهره نام آشنا و باسابقه صنفی، با شعار توسعه فضای کسب و کار، برناپروری، سامان دهی و مشارکت صنفی پا به عرصه هدایت سازمان گذاشتند. شعاری که تا پایان دوره و در نبود برنامه و اهداف مشخص در هیات مدیره، به عنوان اصلی‌ترین هدف و همچنین برنامه به اعضا اعلام شد. اینکه عملکرد این دوره تا چه حد حول این محورها گشته و چه نتایجی به دست آمده است را باید در گزارش عملکردی که پیش از مجمع به اطلاع اعضا خواهد رسید، پیدا کرد.

اما فارغ از این شعار و اهداف، روح نظام صنفی رایانه‌ای از نخستین دوره تشکیل آن (و حتی یکی از مهم‌ترین دلایل تشکیل آن)، حضور موثر در مراکز تصمیم گیری و در نتیجه اثربخشی در فضای کسب و کار فناوری اطلاعات (اعتباربخشی) و در ادامه توسعه کسب و کار اعضا بوده که خود منجر به افزایش تعداد اعضا (و هم افزایی برای حضور موثرتر در مراکز تصمیم‌گیری) می‌شود. از این رو سازمان نصر در تمام ادوار گذشته با تکیه بر ارتباطات با نهادها و سازمان‌های تاثیرگذار از سویی و سعی در جلب رضایت اعضای خود و در نتیجه افزایش اعضا از سوی دیگر، آگاهانه یا ناآگاهانه در این مسیر گام برداشته است.

با این دیدگاه شاید بتوان ارزیابی مختصری از عملکرد این دوره هیات مدیره ارایه کرد. درباره حضور در مراکز تصمیم گیری، شاید بتوان مهم‌ترین دستاورد را تصاحب کرسی عضو صاحب نظر در کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ازسوی ریاست سازمان دانست. جایگاهی که در صورت حضور فعال و موثر، در جهت اعتباربخشی و نقش تصمیم گیرندگی سازمان مفید خواهد بود. بنابراین باید منتظر بود و دید تا با حضور موثر در این جایگاه تازه، بالاخره می توان در توسعه کسب و کار اعضا نقشی ایفا کرد یا نه؟
ارسال پیام‌های تبریکی که به تازگی در پی تغییرات در دولت جدید نیز به حوزه وزارت ارتباطات ارسال شده است نیز نشان از ادامه همین رویکرد در هیات مدیره دوره چهارم دارد.
بنابراین می‌توان گفت که در این دوره هیات مدیره، برخی از مطالبات و جایگاه خواهی صنفی پاسخ داده شده و همانند دیگر دوره‌ها در حال پیگیری است.

در بخش جلب رضایت اعضا و در نتیجه توسعه عددی باید به آماری توجه داشت که به تازگی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران منتشر کرده است. طبق اعلام دبیرخانه سازمان، تعداد اعضا طی سه سال 100 درصد رشد داشته، ولی در اصل باید آن را در ادامه تکامل روح سازمانی دید که نه تنها در این سه سال، بلکه از دوره اول هیات مدیره نتیجه داده است. شاید برای مشاهده میزان جذب اعضای جدید براساس عملکرد این دوره هیات مدیره، باید حداقل سه سال صبر کرد؛ کاشته های دوره را دروید، نتیجه را دید و آنگاه اعلام نظر کرد.
خبر منتشره با این مضمون که «خوشبختانه فعالیت های مستمری که سازمان به منظور پیگیری و حل مشکلات مختلف اعضا در زمینه هایی همچون بیمه تامین اجتماعی و مالیات، معرفی نامه شهرداری و وام وجوه اداره شده و... برای شرکت‌های رایانه‌ای انجام داد، موجب شد تا تعداد اعضا از 2604 عضو حقیقی و حقوقی در پایان شهریورماه 1393 با تلاش‌های مستمر دبیرخانه سازمان به 4هزار و 447 عضو در پایان شهریور1396 برسد که این رشد طی 13سال حیات سازمان بسیار قابل توجه است» تا جایی که به آمار مرتبط است، صحیح است، اما اینکه آن را منتسب به این دوره هیات مدیره کنیم، کمی دور از واقعیت است؛ چه تمام مواردی که به عنوان دلیل افزایش عنوان شده، یا در دوره های قبل نیز وجود داشته یا جوانه زدن آن در دوره‌های قبل اتفاق افتاده است و برداشت آن در این دوره به نفع خود، چندان صحیح به نظر نمی آید.
ضمن اینکه ارایه این آمار دید درستی از وضعیت جذب اعضا به سازمان نمی دهد؛ برای نمونه آمار اعضای قدیمی که دیگر فعال نیستند، آمار کل شرکت‌های فعال و نسبت تعداد اعضا به تعداد کل شرکت‌های حوزه و... وجود ندارد که چه بسا با دانستن این آمار، می‌توان درباره پیشرفت یا پسرفت تعداد اعضا نظر داد.

چنین برداشت‌هایی طی این دوره کم نبوده و با وجود زحماتی که بسیاری از اعضای هیات مدیره و دبیرخانه سازمان در راستای اهداف سازمان برداشته‌اند، اغلب نتایج اعلام شده نیاز به بازنگری داشته است. برای نمونه پس از اعلام رشد 100 درصدی اعضا طی سه سال اخیر، دبیرخانه سازمان در اقدامی ناگهانی، پورتالی را که بستر همین افزایش اعضا بوده است، از دسترس خارج کرد تا با وجود اعلام های مختلف مبنی بر قطعی موقت و ارتقای پورتال، بیش از یک ماه وضعیت پورتال سازمان نظام صنفی رایانه ای در آستانه انتخابات دوره پنجم در هاله‌ای از ابهام قرار گیرد.
باید دید زمانی که پورتال و بخش عضویت کارایی لازم را نداشته و نیاز به تغییر داشته و توانسته در روند افزایش 100 درصد موثری باشد، با ارتقای پورتال جدید، آماری فراتر از این ارایه خواهد شد یا نه؟ بنابراین می‌توان گفت برخلاف عملکرد سازمان در پررنگ ترکردن جایگاه قانونی سازمان در این دوره، در روند رضایت اعضا نیازمند توجه ویژه‌ای است که این امر در دوره‌های بعد نیز اهمیت ویژه ای دارد.

با این مقدمه، مشارکت بالای اعضا در انتخابات پیش رو از دو جنبه قابل توجه است. نخست رضایت اعضا از روال جاری و تایید حداکثری آن برای ادامه، و دوم نارضایتی از روند موجود و حضور بیشتر برای توقف روند جاری. با همین دیدگاه، مشارکت پایین اعضا نیز دو جنبه خواهد داشت، نخست رضایت از روال موجود، لذا تلاشی برای تغییر آن نخواهد بود و دوم نارضایتی و قطع امید از بهبود شرایط.
حال باید دید در انتخابات‌هایی که حضور کم‌رنگ مشارکت کنندگان، اغلب با کندترشدن روند رو به جلوی مجموعه ها همراه شده است، اعضای صنف فناوری اطلاعات چه نقشی در تکامل روح صنفی خود بازی می‌کنند.
*دبیر پیشین کمیسیون های سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران
(منبع:فناوران)

   در همین زمینه:
   - علل ساختاری ناکارآمدی سازمان نظام صنفی رایانه‏‌ای
   - سازمان نصر و محبوبیت ازدست‌رفته

 
کد مطلب: 51123
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای