۱
۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۲
دو سوال درباره افشای اطلاعات ایرانسل

کدامیک حقیقت را می‌گویند: هکر یا وزارت ارتباطات؟

ایتنا- هکر جوان مدعی شده با همکاری گروهی 300نفره توانسته به اطلاعات دست پیدا کند؛ و آیا حالا 299 نفر دیگر هم به اطلاعات کاربران دسترسی دارند؟
کدامیک حقیقت را می‌گویند: هکر یا وزارت ارتباطات؟


در حالیکه تا روز گذشته گمان می‌کردیم دستور وزیر ارتباطات منجر به مسدودسازی روبات افشا کننده اطلاعات ایرانسل در تلگرام شده اما اعترافات مجرم دستگیر شده توسط پلیس فتا، پرده از برخی موضوعات برداشت.


به گزارش ایتنا از تسنیم، این روزها با افشای اطلاعات مشترکان اپراتور دوم ارتباطی حرف‌ها و حدیث‌های مختلفی از تریبون رسانه‌ها نقل می‌شود و تقریبا تمام جامعه نسبت به این غفلت، ابراز تأسف می‌کنند.

جالب است با گذشت چند روز از مسدود شدن روبات افشا کننده اطلاعات مشترکان ایرانسل در تلگرام، همچنان کاربران فضای مجازی درباره این موضوع بحث می‌کنند و برای اخبار و تحلیل‌های منتشر شده، کامنت می‌گذارند.

فارغ از ماهیت این اتفاق، در اظهارات سازنده روبات تلگرامی که اکنون توسط پلیس فتا دستگیر شده، به نکات جالبی برخوردیم.

این جوان ۱۹ ساله که یکی از اهالی شهرهای غربی کشور است، هیچ سابقه کیفری نداشته و طبق ادعایش در یک گروه ۳۰۰ نفره توانسته به فایل‌های اطلاعات دارندگان خطوط ایرانسل دست پیدا کند.

وی بعد از دستیابی به این اطلاعات که به شکل عمومی برای تمام اعضای گروه ۳۰۰ نفره ارسال شده، خواسته خودی نشان دهد و به همین خاطر دست به افشای آنها از طریق روباتی تلگرامی زده است.

البته طبق ادعای او تنها هدفش از این کار، مشهور شدن در بین اهالی آن گروه و جامعه برنامه‌نویسان بوده و لذا روباتی در این زمینه طراحی کرده است.

او با یکی از سه روباتی که در اختیار داشته اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی مشترکان ایرانسل در دو گروه می‌کند و بعد از چند روز متوجه می‌شود که این موضوع در تمام کشور سر و صدا به پا کرده است.

این جوان در حالیکه گمان نمی‌کرده روزی دستگیر شود، رفته رفته به حساسیت و گستردگی موضوع پی برده و مطمئن می‌شود که دستگیر خواهد شد.

به گفته خودش بعد از آن در خانه می‌نشیند و منتظر می‌شود تا بیایند و دستگیرش کنند.

نکته جالب در خلال صحبت‌های او این است "وقتی که اطلاعات بسیار پخش شد پشیمان شدم و سه روز قبل بود که روبات را غیرفعال و اطلاعات را حذف کردم اما چه فایده و دیگر دیر شده بود. من تنها در دو گروه این اطلاعات را فرستادم و بقیه به آن دامن زده و باعث شدند این اطلاعات در تمامی گروه‌ها پخش شود."

حال با در نظر گرفتن اینکه خود این فرد روبات را غیرفعال و اطلاعات آن را حذف کرده، نگاهی به اخبار پنج روز گذشته می‌اندازیم.

محمدرضا فرنقی زاد در اولین واکنش رسمی نسبت به افشای اطلاعات مشترکان ایرانسل از طریق روباتی در تلگرام، اظهار کرد: براساس دستور وزیر ارتباطات و با هدف صیانت از اطلاعات کاربران، روبات فاش کننده اطلاعات کاربران یکی از اپراتورهای تلفن همراه با اقدامات انجام شده مسدود شد و کاربران نگران نباشند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از مسدود شدن روبات تلگرامی، که اقدام به انتشار اطلاعات مربوط به شماره‌های یکی از اپراتورهای تلفن همراه کرده بود، خبر داد و گفت: تلاش‌های صورت گرفته باعث شد این روبات شناسایی و مسدود شود. اطلاعات کاربران این اپراتور تلفن همراه کشور دیگر از سوی این روبات افشا نخواهد شد.

حال سوالی که از مسئولان دولتی و پلیس داریم، این است:

۱. در شرایطی که فرد مجرم دستگیر شده و در اقرار جرم خود گفته است که سه چهار روز پیش روبات را غیرفعال کرده، نقش وزارت ارتباطات در غیرفعال‌سازی این روبات دقیقا چه بوده است؟ وزیر ارتباطات دقیقا دقیقا به چه کسی و تحت چه عنوان دستور داده‌اند؟

۲. اما سوال دوم از پلیس فتا؛ اینکه فرد دستگیر شده عنوان کرده که به اطلاعات مشترکان ایرانسل در گروهی ۳۰۰ نفره دست یافته، با حداقل ۲۹۹ نفر دیگری که به این اطلاعات دسترسی دارند چه باید کرد؟ آیا امیدی هست که فرد اصلی دارنده دیتابیس مشترکان ایرانسل هم دستگیر شود؟
کد مطلب: 43991
نام شما
آدرس ايميل شما


feedback
Iran, Islamic Republic of
مگه اون نهاده میذاره گندش بیاد بالا؟
گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام