کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

شبکه میلی اطلاعات

1 اسفند 1394 ساعت 14:39

ایتنا - ابوالحسن فیروزآبادی گفته با هماهنگی‌هایی که با مجلس انجام خواهیم داد، نبود شبکه ملی اطلاعات را در برنامه ششم را اصلاح خواهیم کرد.
علی شمیرانی - یکی از انتقادات مصطلح درباره عملکرد رسانه ملی از سوی برخی سیاسیون، استفاده از عبارت "رسانه میلی" است و نقد این دسته از سیاسیون، به اداره این رسانه به میل مدیران آن است نه نفع ملی.

بدون رد یا تایید انتقاد مذکور به عملکرد سازمان صدا و سیما، حالا ظاهرا مشابه وضعیت مذکور دچار شبکه ملی اطلاعات شده است. شبکه‌ای که دوازدهمین سال بلاتکلیفی خود را نیز پشت سر گذاشت تا رفته‌رفته دولت‌های نهم و دهم و حالا نیز دولت یازدهم به میل خود این شبکه را در بلاتکلیفی بگذارند.

به این ترتیب دولت یازدهم نیز در لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه، به تشخیص و میل خود شبکه ملی اطلاعات را از این برنامه حذف کرد. موضوعی که محل بحث و پرسش برخی منتقدان شد و البته پاسخ‌هایی را نیز از ناحیه وزارت ارتباطات و مجری شبکه یعنی سازمان فناوری اطلاعات در پی داشت. اگرچه در نهایت آنطور که پیداست برنامه ششم توسعه از دستور کار بررسی مجلس خارج شد و دولت نیز انتقادی جدی به نظر پارلمان وارد نکرد، تا تکلیف آن در مجلس بعدی مشخص شود.

کمی بعد بود که وزیر ارتباطات از بالای یک تریبون عمومی خطاب به معاون خود نصراله جهانگرد به عنوان رییس سازمان فناوری اطلاعات و مجری شبکه اطلاعات گفت: «هرچند آقای جهانگرد فرد ایده‌آل‌گرایی هستند، اما از آقای جهانگرد می‌خواهم که زودتر این شبکه را رونمایی کنند و کاستی‌ها نیز در حین استفاده برطرف شود.»
این موضوع نیز که اندکی بی‌سابقه و تعجب برانگیز بود، علاوه بر تاکید بر بلاتکلیفی و الزامات "قانونی" شبکه ملی اطلاعات، به نوعی تاییدی تلویحی بر این موضوع بود که ظاهرا این شبکه بر اساس میل مدیران آن باید رونمایی و اجرایی شود.

اکنون نیز آنطور که در خبرها آمده، دبیر عالی‌ترین مرجع سیاست‌گذاری در حوزه فضای مجازی، بنا و میل دارد تا شبکه ملی اطلاعات که در برنامه ششم توسعه از قلم افتاده بود، در اصلاحیه بعدی در برنامه مذکور گنجانده شود.
ابوالحسن فیروزآبادی گفته با هماهنگی‌هایی که با مجلس انجام خواهیم داد، نبود شبکه ملی اطلاعات را در برنامه ششم را اصلاح خواهیم کرد.

این که چرا دولت بر اساس نگاه و میل خود، شورای عالی فضای مجازی را در تدوین برنامه ششم به مشورت نگرفته که حالا شورای مذکور به رایزنی با مجلس برای اصلاح آن و گنجاندن شبکه ملی اطلاعات بپردازد، بماند برای بعد، اما این که در این پاسکاری‌ها چه زمانی میل به اجرای شبکه ملی اطلاعات است، همچنان بی‌پاسخ است.

منبع: فناوران اطلاعات
 


کد مطلب: 41355

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/note/41355/شبکه-میلی-اطلاعات

ايتنا
  https://www.itna.ir