d21'; ?>d21'; ?> ايتنا - حمایت افراطی وزارت ارتباطات از داخلی‌ها
۰
plusresetminus
چهارشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۴

حمایت افراطی وزارت ارتباطات از داخلی‌ها

ایتنا - حمایت دولت آنقدر افراطی است که تقاضا برای سرمایه‌گذاری به صورت مصنوعی در این حوزه را افزایش می‌دهد و این یعنی یک جای کار می‌لنگد.


علی اصلان شهلا - فناوران - برخی اوقات برای رسیدن به یک هدف، آینده‌نگری را کنار گذاشته و بدون توجه به ابعاد منفی هر اتفاقی، صرفا برای پیشبرد کارمان تصمیم‌گیری می‌کنیم.

نمونه این موضوع را می‌توان در تفکر حمایتی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از مباحثی چون جویشگرهای بومی و فروشگاه‌های مجازی یافت. قاعدتا وزارت ارتباطات نیت خیری دارد و برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات گام برمی‌دارد، اما آینده‌نگری و نگاه جامع در تصمیمات وزارتخانه برای چگونگی حمایت از این کسب و کارها دیده نمی‌شود.

برای نمونه اگر پیش‌تر چند گروه محدود به فکر راه‌اندازی موتور جست‌وجو در کشور بودند، اکنون و با حمایت‌های افراطی وزارت ارتباطات، ۱۱۰ طرح متقاضی حضور در این کسب و کارها شده‌اند. نکته جالب‌تر این که علیرضا یاری دبیر شورای راهبردی جویشگر بومی وزارت ارتباطات با خوشحالی اعلام کرده است که هر یک از این طرح‌ها را دو یا سه شرکت ارائه کرده‌اند که معنی آن این است که ۲۰۰ تا ۳۰۰ شرکت بخش خصوصی متقاضی سرمایه‌گذاری در حوزه جویشگرهای بومی هستند.

برخلاف آقای یاری، فکر نمی‌کنم این اتفاق مبارکی است که ناگهان ۳۰۰ شرکت به این نتیجه رسیده باشند که ورود به عرصه جویشگرها تصمیمی به صرفه است. بلکه نشان می‌دهد حمایت دولت آنقدر افراطی است که تقاضا برای سرمایه‌گذاری به صورت مصنوعی در این حوزه را افزایش می‌دهد و این یعنی یک جای کار می‌لنگد.
این تفکر را در حمایت از فروشگاه‌های اینترنتی نیز شاهدیم. با برداشته شدن تحریم‌ها، بحث حضور فروشگاه‌هایی مانند آمازون در ایران مطرح شده است اما نخستین بازخوردی که تفکر حمایتی وزارت ارتباطات تولید می‌کند، آن طور که عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات گفته است، نه بهره‌برداری مناسب از این فرصت، که مخالفت با ورود نمایندگی این شرکت‌ها در حمایت از فروشگاه‌های داخلی است.

اما نتیجه این قبیل تصمیم‌های افراطی برای حمایت از شرکت‌های داخلی، خبری می‌شود که پلیس فتا دیروز اعلام کرده و در همین صفحه می‌خوانید: این روزها کلاهبرداری فروشگاه‌های واسطه‌ای به بهانه خرید از فروشگاه‌های بزرگ خارجی، رو به افزایش گذاشته است.
 
کد مطلب: 40723
نام شما
آدرس ايميل شما

گوشی شما دارای کدام سیستم عامل است؟
اندروید
iOS
ویندوزفون
بلک‌بری
هیچکدام