۲
۰
plusresetminus
يکشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۶

پست‌های کلیدی فاوا در دست چه کسانی: فرادستان یا فرودستان؟

ایتنا - گویا روح نظام کاستی ساسانی(ایران قبل از اسلام) همچنان در کالبد نظام اداری ایران حاکم است که مناصب را فقط شایسته طبقه فرادست دانسته و طبقه فرودست را برای کسب آنها راهی نیست.


سهیل مظلوم واجاری*
هر چهار سال یکبار و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری که بطور معمول تغییراتی در مناصب دولتی از جمله در وزرا، معاونین، مدیران و ... صورت می‌گیرد، برخی انتظار ظهور منجی یا منجیانی را دارند که گره از کارها گشوده و به تعبیر امروزی کلیدی برای قفل‌های ناگشودنی باشند.

در این ایام معمولا جمعی دست به کار شده و آمال و آرزوهای خود را در قالب سخنرانی، مقاله مصاحبه و نظایر آن بیان و معمولا کس یا کسانی را واجد احراز سمت‌هایی معرفی می‌نمایند.
با پایان تب انتخابات و انتصابات، دایره طرح آرزوها هم محدودتر شده و پس از دوره کوتاه ماه عسل، صاحب منصبان جدید پس از استقرار به بازتولید همان رفتارهای دولتمردانه اسلاف خود خواهند پرداخت.

گویا روح نظام کاستی ساسانی(ایران قبل از اسلام) همچنان در کالبد نظام اداری ایران حاکم است که مناصب را فقط شایسته طبقه فرادست(شامل آسروان (روحانیون) ، ارتشتاران(افسران)و دبیران (مستخدمان اداری)) دانسته و طبقه فرودست(شامل صنعتگران، کشاورزان و پیشه وران یا همان داستر بوشان) را برای کسب آنها راهی نیست.

هدف از این نوشتار، ارزشگذاری یرروی صاحب منصبان آتی فاوا نیست، بلکه می‌خواهد نگاهی واقع‌بینانه از شرایط پیرامونی انتصابات آتی را ارائه نماید.

بنظر شما در فهرست بلندبالای نامزدهای احتمالی کسب سمت‌های کلیدی وزرارت فاوای آقای واعظی چه کسانی قرار دارند؟

براستی آیا در فهرست نامزدهای احتمالی مثلا از امیرحسین سعیدی نائینی، پرویز رحمتی، مسعود مرتضوی، الهه عصاری، آزاده داننده، حمیدرضا قمی، ناصرعلی سعادت و... نشانی هست؟ یا همچنان نامزدها و نه حتی منتخبین جملگی از طبقه فرادستان و نه صنعتگران و پیشه‌وران فاوا هستند؟

حتما خواهید گفت دوستان فوق‌الذکر خود دارای مشغله بسیار بوده و حضور در مناصب دولتی را نخواهند پذیرفت.
شاید اینچنین هم باشد، اما نگاه نگارنده به نظام کاستی حاکم بر انتصابات دولتی است که فقط افراد متعلق به طبقه فرادست را برای کسب مناصب محق می‌داند.

انتظار این بوده و هست که پس از خلق حماسه سیاسی مد نظر مقام معظم رهبری، حال که رئیس جمهور محترم ترجیح داده است از افراد آشنا و یا آزمون پس داده و با تجربه در رده‌های وزارتی استفاده نماید، وزرا از کارآفرینان بخش خصوصی که دارای تجربه کافی در حوزه فعالیت خود و نگاه متفاوت در اداره دولت هستند در رده‌های مدیریت ارشد وزارتخانه‌ها استفاده کرده و حلقه بسته انتخاب مدیران از طبقه فرادست را برای یکبار هم که شده بشکنند تا شاید حماسه اقتصادی محقق شده و کشور از بحران ناشی از بیکاری‌، تورم و رشد اقتصادی پایین نجات یابد.
--------------------------------------------
* کارشناس فناوری اطلاعات و نایب رئیس پیشین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور
 
کد مطلب: 27275
نام شما
آدرس ايميل شما


ک.م
feedback
سلام

اول بفرمائید وزرای دولت تدبیر و امید از فرادستان هستند یا فرو دستان؟
دوم شیوه روسا به وزرا و .. تسری می یابد. شنیده شد آقای رئیس جمهور فوری دستور عزل یکی از روسای دانشگاهها را داده است خوب وزرا هم شیوه ایشان را دنبال می کنند, تعجب نکنید.
سوم ایم که سازمان شما معاونی را به وزیر وارد کرده که در مجلس هم ذکر شد نگران نباشید ایشان همه کسانی را که ذکر کرده اید بکار میگیرد حالا فرادستند یا فرو دست بماند!
سهیل مظلوم
feedback
دوست نادیده ک.م
چون وزراء از فرادستان هستند و به روال سابق انتظار میرود معاونین هم از فرادستان باشند این مطلب نوشته شد . من هم از بازتولید رفتارهای گذشته نگرانم . اما آن معاونی که شما می گوئید سازمان ما وترد کرده حقش وزارت بود ولی چرانه مجلس اصلاحات و نه مجلس اصولگرا چنین افرادی را برای وزارت فاوا برنمی تابند بماند
آیا شما از نسخه ایرانی تلگرام (هاتگرام یا تلگرام طلایی) استفاده می‌کنید؟
بله
گاهی
خیر