کد QR مطلبدریافت لینک صفحه با کد QR

Flame چیست؟

21 خرداد 1391 ساعت 14:24

ایتنا- Flame توانمندترین جنگ‌افزار شنود تا به اکنون است و توانایی دزدیدن انبوهی از داده‌های گوناگون و جورواجور را دارد.
Flame بدافزاری بسیار پیشرفته است که هم اکنون به عنوان یک اسلحه سایبری برای هدف قرار دادن دارایی‌ها و اطلاعات، در چندین کشور از آن استفاده می‌شود.
الکساندر گوستف، یکی از متخصصان کسپرسکی، Flame را اینگونه توصیف می‌کند: «بی‌گمان Flame را می‌توان یکی از پیچیده‌ترین تهدیداتی بدانیم که جهان رایانه‌ها تا به امروز به خود دیده است. 
این نرم‌افزار خرابکارانه دیدگاه نوینی از جنگ سایبری و جاسوسی کامپیوتری را پیش روی ما می‌گذارد.»

کارشناسان Kaspersky Lab با کاوش‌‌هایی که از سوی اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) ترتیب داده شده بود توانستند بر بدافزار Flame پیروز شده و آن را شناسایی کنند.

این برنامه خرابکارانه به طور ویژه برای شنود کامپیوتری پدید آمده و توانایی دزدیدن داده‌های باارزشی از این دست را دارد؛ داده‌های نشان داده شده روی صفحه نمایش کامپیوتر هدف، داشته‌های روی سیستم‌ها، فایل‌های ذخیره شده، گزارش تماس‌ها و حتی صدای گفت‌وگوهای پیرامون رایانه از راه روشن کردن میکروفن آن از جمله اطلاعاتی است که Flame توانایی دزدیدن آنها را دارد. 
پیچیدگی و کارکرد این برنامه شنود، از تمام جنگ‌افزارهای سایبری که تا به امروز شناخته شده بود، پا فراتر گذاشته است.

Flame توانمندترین جنگ‌افزار شنود تا به اکنون است و سازمان‌بندی آن به گونه‌ای است که گمان می‌رود ردیابی آن، کاری نشدنی باشد.

بیشتر بدافزارهای شناخته شده، ساختاری کوچک و پنهان دارند، ولی بزرگی Flame به این بدافزار امکان می‌دهد که به خوبی پنهان شده و شناسایی نشده بماند.
 Flame با بهره‌گیری از روش‌های کارشناسانه پیشرفته‌ای که پیشتر تنها در بدافزار استاکس نت به کار رفته بود، کامپیوترهای هدف را آلوده می‌کند.

 گمان می‌رود که Flame از ماه مارس ۲۰۱۰ فعال بوده‌است، ولی پیش از Kaspersky Lab هیچ نرم‌افزار امنیتی نتوانسته است آن را شناسایی کند.

هشدار
زیان دیدگان بدافزار Flame، دامنه بزرگی از افراد حقیقی گرفته تا سازمان‌های دولتی و ارگان‌های آموزشی هستند.
 Flame نرم‌افزاری خرابکارانه و بسیار پیشرفته است که توانایی دزدیدن انبوهی از داده‌های گوناگون و جورواجور را دارد.
کارشناسان کسپرسکی همچنان به بررسی Flame ادامه می‌دهند و باید چشم به راه بود تا ببینیم چه دستاوردهایی از این جست‌وجوها را منتشر خواهند کرد.

چگونه برابر این تهدید ایمن بمانیم؟
آخرین ویرایش ضدبدافزار Kaspersky Lab برای کسب‌وکارها و کاربران خانگی همه گونه‌های شناخته شده از بدافزار Flame که با برچسب Worm.Win32.Flame شناخته می‌شود را شناسایی کرده و از کامپیوتر شما دور نگاه می‌دارد.
-----------------------------------------------
منبع: پارس آتنا دژ
 


کد مطلب: 22457

آدرس مطلب: https://www.itna.ir/note/22457/flame-چیست

ايتنا
  https://www.itna.ir