۰
plusresetminus
سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۲ ساعت ۲۰:۳۶

شکایت علیه توئیتر به اتهام کمک به مقام‌های عربستان در نقض حقوق بشر

ایتنا - شبکه اجتماعی «ایکس» که پیش از این با نام توئیتر شناخته می‌شد در یک پرونده قضایی در آمریکا به کمک به عربستان سعودی برای نقض حقوق بشر متهم شده است.
شکایت علیه توئیتر به اتهام کمک به مقام‌های عربستان در نقض حقوق بشر

بنا به همین گزارش شبکه اجتماعی «ایکس» بنا به درخواست مقام‌های عربستان داده‌هایی از کاربران خود از جمله اطلاعات خصوصی آنها را افشا کرده است. این سطح از همکاری «ایکس» با مقام‌های عربستان فراتر از سطح همکاری این شبکه اجتماعی با مقام‌های کشورهایی همچون آمریکا، بریتانیا و کانادا است. 

به گزارش ایتنا و به نقل از یورونیوز، این شکایت توسط خواهر یک امدادرسان عربستانی که پس از ناپدید شدن در این کشور به ۲۰ سال زندان محکوم شد ثبت شده است. 

سازمان دیده‌بان حقوق بشر چند روز پیش صدور حکم اعدام برای یک کاربر اینترنتی به دلیل فعالیت‌هایش در شبکه‌های اجتماعی توئیتر و یوتیوب را محکوم کرده بود. این کاربر که یک مرد ۵۴ ساله است به دلیل «توصیف پادشاه و ولیعهد عربستان به گونه‌ای که دین و عدالت را زیر سوال می‌برد» مجرم شناخته شد.

انتقادها از ایلان ماسک، صاحب شبکه اجتماعی «ایکس» به دلیل سکوتش در پی صدور این حکم اعدام افزایش یافته است.

شبکه اجتماعی «ایکس» به درخواست رسانه‌ها برای پاسخگویی درباره اتهام‌های مطرح‌شده واکنش نشان نداده است. 

آمار سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که عربستان در سال ۲۰۲۲ پس از چین و ایران بیشترین میزان اجرای حکم اعدام را داشت. این کشور دستکم ۹۲ نفر را از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون اعدام کرده است. این در حالی است که ۱۴۸ نفر در سال ۲۰۲۲ در این کشور اعدام شدند.

 
کد مطلب: 74537
نام شما
آدرس ايميل شما

به نظر شما هوش مصنوعی تا ده سال آينده به احساسات مجهز خواهد شد؟
بله
خیر