۰
plusresetminus
پنجشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۰۰:۱۰

با گسترش هوش مصنوعی بازار متاورسی ها کساد شد؟

ارتباط میان هوش مصنوعی و متاورس را می‌توان دو سر سود دانست. متاورس از هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد خود کمک می‌گیرد و هوش مصنوعی نیز برای افزایش کاربردهای خود، با متاورس همکاری می‌کند! در نتیجه هر دوی آن‌ها هم‌پای یکدیگر رشد خواهند کرد.
با گسترش هوش مصنوعی بازار متاورسی ها کساد شد؟
---------------- رپرتاژ آگهی -----------------متاورس یا هوش مصنوعی؛ شما کدام یک را برتر می‌دانید؟ اگر به کمی قبل‌تر برگردیم، از اواخر قرن ۲۰ به بعد در هر برهه تاریخ فضای مجازی تعریف خاص خود را داشت. در سال‌های اولیه پیدایش اینترنت، فضای مجازی همان صفحاتی بودند که با ارائه محتوای فقط خواندنی از حداقل جذابیت بصری برخوردار بودند و با این حال، پیشرفت بزرگی در تکنولوژی محسوب می‌شدند. رفته رفته پیشرفت بشر در حوزه تکنولوژی و اینترنت به جایی رسید که حالا انواع ربات‌های مجازی می‌توانند برای انجام دادن فعالیت‌ها به کار گرفته شوند و زمزمه‌هایی از گسترش متاورس هم به گوش می‌رسد. اگر چه صحبت از متاورس در سال‌های گذشته شبیه به تجسم یک رویا بود، اما حالا عین واقعیت است. با این حال فکر می‌کنید چه رقابتی میان هوش مصنوعی و متاورس وجود دارد؟ شما ارتباط میان این دو را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ برای پاسخ به این سوالات با ما همراه شوید.
 

پیدایش و یکه تازی متاورس در دنیای فناوری‌های نو


در دهه ۹۰ میلادی نویسنده‌ای به نام «نیل استفنسون» کتاب Snow crash را منتشر کرد که سرآغاز ابداع متاورس به شمار می‌رود. در این کتاب به دنیایی مجازی پرداخته شده بود که افراد با داشتن آواتارهایی در آن ایفای نقش می‌کردند.
حالا متاورس دقیقاً به همان روش پیش می‌رود. شما با داشتن یک آواتار می‌توانید وارد واقعیت مجـازی شده و در دنیایی جدید با دیگران ارتباط برقرار کنید. به نوعی متاورس را می‌توان جهانی موازی با جهان حقیقی دانست که افراد را وارد محیط جدیدی خواهد کرد. این بعد محدودیت زمانی و مکانی ندارد و می‌توانید با افرادی از سرتاسر دنیا در ارتباط باشید. عده‌ای از افراد متاورس را یکه‌تاز دنیای فناوری می‌دانند. آیا علت این تفکر را می‌دانید؟
حقیقت این است که متاورس نتیجه بیش از ۳ دهه پیشرفت تکنولوژی و فناوری بود که توانست به عنوان ماحصل آن به دنیا معرفی شود. برای ابداع متاورس پیش از هرچیز به اینترنت پرسرعت در تمام نقاط جهان نیاز بود. طی چندین سال دسترسی اغلب افراد به اینترنت فراهم شده است.
پیشرفت بازی‌های دیجیتالی و ویدئویی گامی دیگر در مسیر رسیدن به متاورس بود که طی این سال‌ها محقق شد. از سوی دیگر، ابداع ارزهای دیجیتال به منظور فعالیت در دنیای مجازی و پیشرفت بهترین کوین‌های متاورسی برای خرید و فروش در متاورس یک ضرورت بود. از دیگر موارد مهم در این راستا، می‌توان به پیشرفت در حوزه تکنولوژی‌های پوشیدنی و ابزارهای گرافیکی و الکترونیکی اشاره داشت. مجموع این موارد در نهایت متاورس را به یکی از قدرتمندترین فناوری‌ها در دنیای نوین تبدیل کردند. اما آیا با گسترش هوش مصنوعی بازار متاورسی‌ها کساد شد؟
 
 

رونمایی از چت جی بی‌تی و پدیده هوش مصنوعی AI


از دیگر پدیده‌های دنیای امروزی می‌توان هوش مصنوعی را نام برد. مدتی هست که ChatGPT به عنوان سردمدار دنیای هوش مصنوعی در میان افراد محبوبیت پیدا کرده است. کارآیی‌های این ربات می‌تواند نقش پررنگی در تسهیل انجام کارها داشته باشد؛ تا جایی که پیش‌بینی می‌شود در آینده نه چندان دور، برخی از مشاغل به طور کامل با ربات‌های هوش مصنوعی انجام خواهند شد.
کمپانی OpenAI که در سال ۲۰۱۲ به همت ایلان ماسک تاسیس شده بود، از پیشتازان دنیای هوش مصنوعی است که به نظر می‌رسد قصد دارد تحولات عظیمی را در دنیا ایجاد کند. اگر چه امروز تنها تعداد کمی از ابزارهای هوش مصنوعی به استفاده عموم درآمده‌اند، اما انتظار می‌رود تا چند سال دیگر پیشرفت چشم‌گیری در این حوزه رخ دهد. به همین خاطر است که افراد به استفاده از هوش مصنوعی و بهترین ارزهای دیجیتال هوش مصنوعی روی آورده‌اند.
 

آیا هوش مصنوعی پایانی است بر سلطه متاورسی ها؟


از زمان ظهور هوش مصنوعی و متاورس و فعالیت آن‌ها در کنار یکدیگر، بسیاری از افراد به دنبال اثبات برتری هر یک از این دو هستند تا رقابت میان آن‌ها را نشان دهند. حقیقت است که هر دوی آن‌ها از بزرگ‌ترین پیشرفت‌ها و فناوری‌های قرن ۲۱ هستند که پا به پای یکدیگر پیش می‌روند. با وجود آن که رقابت همواره بخشی از جهان امروزی به حساب می‌آید، اما باید گفت که این دو در بسیاری از موارد هم‌مسیر هستند.
در واقع پیشرفت هوش مصنوعی و جایگزینی انسان با ربات‌ها همان چیزی است که می‌تواند سبب پیشرفت متاورس شود. زمانی که وارد دنیای متاورس می‌شوید، ارتباط میان شما با ربات‌ها به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند؛ به طوری که ممکن است کارهای روزمره را با استفاده از آن‌ها انجام دهید. شرایطی را در نظر بگیرید که بتوان بهترین کوین‌های متاورسی را از طریق یک ربات خریداری کرد. به نظر شما نسبت به حالتی که افراد این کارها را انجام دهند، شرایط بهینه نخواهد بود؟
 
 

هوش مصنوعی و متاورس در چه زمینه‌های هم مسیر هستند؟


ارتباط میان هوش مصنوعی و متاورس را می‌توان دو سر سود دانست. متاورس از هوش مصنوعی برای بهبود عملکرد خود کمک می‌گیرد و هوش مصنوعی نیز برای افزایش کاربردهای خود، با متاورس همکاری می‌کند! در نتیجه هر دوی آن‌ها هم‌پای یکدیگر رشد خواهند کرد.
به عنوان مثال طراحی آواتار یکی از مهم‌ترین مسائل در متاورس است. شما به واسطه آواتار شخصی خود در این دنیا شناخته خواهید شد. هوش مصنوعی توانایی این را دارد که تصاویر دو بعدی را به خوبی تجزیه و تحلیل کرده و یک تصویر سه بعدی و کاملاً واقعی برای متاورس بسازد.
از سوی دیگر انسان‌های دیجیتالی تمام متاورس را در دست خواهند گرفت. در بسیاری از حوزه‌ها می‌توان هوش مصنوعی را جایگزین انسان واقعی کرد تا کارها با سرعت و کیفیت بهتر انجام شوند. مجموعه این موارد سبب تعامل هر چه بیشتر میان هوش مصنوعی و متاورس خواهند شد؛ بنابراین نمی‌توان گفت با گسترش هوش مصنوعی بازار متاورسی‌ها کساد شد.
 

رقابت میان هوش مصنوعی و متاورس


با وجود تعامل میان این دو حوزه، هوش مصنوعی را می‌توان عامه‌پسندتر دانست. امروزه همه ما می‌توانیم از هوش مصنوعی استفاده کنیم؛ اما متاورس به سبب دسترسی سخت‌تر، چندان مورد توجه تمام افراد قرار نمی‌گیرد و عده خاصی به دنبال آن خواهند رفت. هوش مصنوعی را می‌توان در جای جای زندگی روزمره به کار گرفت و از این جهت، شاید بتوان آن را برتر دانست.
از سوی دیگر متاورس در حال ارائه دادن تجربیات جدید به دوستدارن تکنولوژی است. چنان چه به واقعیت مجـازی و هیجانات آن علاقمند باشید، هیچ چیز به اندازه متاورس نمی‌تواند سرگرمتان کند. از سوی دیگر متاورس بستر را برای سرمایه‌گذاری فراهم کرده و می‌تواند منبع درآمد قابل توجهی داشته باشد.
کلام آخر
در آخر در پاسخ به این سوال که آیا با گسترش هوش مصنوعی بازار متاورسی‌ها کساد شد، باید گفت که به نظر می‌رسد در حال حاضر هر دوی این‌ها به موازات یکدیگر پیش می‌روند. حمایت افراد و کمپانی‌های سرشناس در کنار تمام عوامل دیگر، می‌توانند تأثیر به سزایی بر نحوه عملکرد آن‌ها و پذیرش توسط مردم داشته باشند. باید دید در سال‌های آتی متاورس و هوش مصنوعی چه روندی را در پیش خواهند گرفت.
 
کد مطلب: 72885
برچسب ها: رپرتاژ
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای