۰
plusresetminus
چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱ ساعت ۰۲:۵۹

رونمایی از نقشه جدید سه میلیارد ستاره در کهکشان راه‌‌شیری

ایتنا - دانشمندان اینک امیدوارند که از این نقشه‌برداری دقیق بتوان برای درک بهتر ساختار ستارگان و غبار در کهکشان ما استفاده کرد.
رونمایی از نقشه جدید سه میلیارد ستاره در کهکشان راه‌‌شیری

دانشمندان از آنچه نقشه‌ «بی‌نظیر» از میلیاردها جرم از سراسر کهکشان راه شیری می‌نامند، رونمایی کردند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، این نقشه‌برداری ممکن است بزرگ‌ترین فهرستی از این دست باشد که تاکنون تهیه شده و شامل ۳.۳۲ میلیارد جرم آسمانی است.

این داده‌ها با استفاده از دوربین انرژی تاریک، پروژه‌ای در شیلی که ابتدا برای درک انرژی تاریک ساخته شد، جمع‌آوری شدند.

کهکشان راه شیری ما در مجموع شامل صدها میلیارد ستاره است که با مناطقی احاطه شده‌اند که در حال تشکیل ستاره‌های جدید و همچنین ابرهای عظیمی از غبار و گازند.

دانشمندان امیدوارند تا حد امکان، اطلاعات بیشتری درباره آن‌ها گردآوری کنند تا درک ما را از کهکشانمان و اینکه کهکشان ما از کجا آمده است و به کجا می‌رود، شکل بدهند.

جدیدترین پژوهش‌ درباره برخی از این اجرام و آنچه دانشمندان می‌گویند ممکن است بزرگ‌ترین فهرست از چنین اجرامی باشد که تاکنون به دست آمده است، جزئیاتی بی‌سابقه ارائه می‌دهد.

 


این نتیجه دو سال کار است که بیش از ۱۰ ترابایت داده‌ و ۲۱ هزار و ۴۰۰ نوردهی مجزا تولید کرد. این داده‌ها برای شناسایی ۳.۳۲ میلیارد جرم آسمانی استفاده شدند.

این نقشه نمایی از کهکشان راه شیری در طول‌ موج‌های نوری و فروسرخ نزدیک را که از آسمان جنوبی زمین برداشته شده‌اند، ارائه می‌دهد. به همراه داده‌های دیگر از همین نقشه‌برداری، اکنون ۶.۵ درصد از آسمان شب را پوشش می‌دهد.

دانشمندان اینک امیدوارند که از این نقشه‌برداری دقیق بتوان برای درک بهتر ساختار ستارگان و غبار در کهکشان ما استفاده کرد.

این مجموعه داده‌ها را می‌توان به صورت آنلاین در یک لینک به‌خصوص مشاهده کرد. این مجموعه داده‌‌ها همچنین در مقاله‌ای با عنوان «نقشه‌برداری صفحه‌ای دوربین انرژی تاریک۲ (دی‌ای‌سی‌ای‌پی‌اس۲): بخش‌های بیشتری از آسمان، خطای کمتر و نبود قطعیت‌های بهتر» ارائه شده است که در ضمیمه آسترونومیکال ژورنال منتشر خواهد شد.
کد مطلب: 71571
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای