۰
plusresetminus
چهارشنبه ۲۱ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۳

توقف پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 7 و ویندوز 8

ایتنا - ​​​​​​​مایکروسافت پشتیبانی خود از ویندوز ۷، ویندوز ۸ و ۸.۱ را از امروز سه‌شنبه متوقف کرد.
توقف پشتیبانی مایکروسافت از ویندوز 7 و ویندوز 8

کاربران مدل‌های قدیمی سیستم عامل ویندوز از امروز شاهد تغییرات بزرگی خواهند بود.

به گزارش ایتنا از تسنیم، مایکروسافت اعلام کرده است آپدیت‌های امنیتی ویندوز 7، ویندوز 8 و 8.1 را از امروز سه‌شنبه، دهم ژانویه متوقف می‌کند، این بدین معناست که کاربران این ویندوزها باید سیستم خود را به ویندوز 10 یا 11 ارتقا دهند تا بتوانند از کمک‌های فنی و آپدیت‌های نرم‌افزاری برخوردار شوند.

تخمین زده می‌شود ویندوز 7 روی بیش‌از 11 درصد از دسک‌تاپ‌ها در سراسر دنیا نصب باشد و 2‌.59 درصد از کامپیوترهای دنیا هم با ویندوز 8.1 کار می‌کنند، اما ویندوز 8 کمتر از 1 درصد از دسک‌تاپ‌های کامپیوترها را به خود اختصاص داده است.

در مقایسه با این مدل‌های قدیمی‌تر، ویندوز 10 روی 68 درصد از کامپیوترها نصب است و حدود 17 درصد از این دستگاه‌ها با ویندوز 11 کار می‌کنند، میزان رشد استفاده کاربران از ویندوز 11 بسیار آهسته بوده است.

مایکروسافت قصد دارد کاربران ویندوز 7 را مجبور به استفاده از ویندوز 11 کند. در سند پشتیبانی این شرکت آمده است کامپیوترها تغییرات اساسی از زمان معرفی ویندوز 7 در 10 سال گذشته داشته‌اند. کامپیوترهای امروز سریع‌تر و قدرت‌مندتر هستند و ویندوز 11 از قبل روی بسیاری از آن‌ها نصب شده است.

مایکروسافت اعلام کرد ویندوز 7 ملزومات سخت‌افزاری آپدیت شدن به ویندوز 11 را ندارد، اما می‌توان آن‌ را تا ویندوز 10 آپدیت کرد. پشتیبانی از ویندوز 10 هم در چهاردهم اکتبر 2025 پایان می‌یابد، پس بهتر است کاربران از همین حالا ویندوز 11 را در کامپیوترهای خود نصب کنند.

گوگل هم هشدار داد کروم 109 آخرین ورژن سیستم عامل آن برای پشتیبانی از ویندوزهای 7، 8 و 8.1 است. کروم 110 که قرار است در هفتم فوریه منتشر شود، اولین مدل کروم است که به ویندوزهای 10 یا 11 نیاز دارد.
کد مطلب: 71361
نام شما
آدرس ايميل شما