۰
plusresetminus
چهارشنبه ۱۴ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۱:۰۰

کوانتینو ۲۵؛ ماشین الکتریکی بدون نیاز به شارژ باتری

ایتنا - کوانتینو ۲۵ از فن‌آوری متفاوت برای ذخیره الکتریسیته استفاده می‌کند.
کوانتینو ۲۵؛ ماشین الکتریکی بدون نیاز به شارژ باتری


یک شرکت سوئیسی به نام نانوفلوسل قصد دارد ماشین‌ الکتریکی بسازد که به جای استفاده از باتری‌های معمول از فرایندی متفاوت برای تولید الکتریسیته استفاده می‌کند.

تکنولوژی که نانو فلوسل برای تولید الکتریسیته استفاده می‌کند «باتری جریان» نام دارد. در این فناوری الکتریسیته در مایعی ذخیره شده و در دو باک جدا نگهداری می‌شود، سپس در یک فرایند شیمیایی آزاد شده و به موتور فرستاده می‌شود.

 
باک‌ کوانتینو را می‌توان در چند دقیقه پر کرد


در حال حاضر ماشین‌های الکتریکی برای شارژ باتری‌هایشان نیاز به زمان طولانی دارند. اما ماشین‌هایی که از «باتری جریان» استفاده می‌کنند مانند ماشین‌های بنزینی و گازوییلی در چند دقیقه سوخت‌گیری می‌کنند. موادی هم که در این فناوری استفاده می‌شود از باتری‌های کنونی ارزان‌تر است و محیط زیست را کمتر آلوده می‌کند. نانو فلوسل در سال ۲۰۱۶ چند کانسپت را که با این فناوری ساخته بود در نمایشگاه خودروی ژنو نمایش داد. یکی از این مدل‌ها ماشین اسپرتی به نام کوانتینو ۲۵ است که دو باک ۱۵۰ لیتری در کف ماشین دارد. ماشین با هر بار پر کردن این باک‌ها تا ۲۰۰۰ کیلومتر حرکت می‌کند. حداکثر سرعت ماشین ۲۵۰ کیلومتر در ساعت و شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعتش زیر سه ثانیه اعلام شده است.

بزرگ‌ترین نقطه ضعف فناوری «باتری جریان» تعداد کم ایستگاه‌های سوخت‌گیری است. درباره کارایی این باتری‌ها هم تردیدهایی مطرح شده است. اما دو سال پیش نانو فلوسل اعلام کرد که ۵۰۰ هزار کیلومتر آزمایش کوانتینو ۲۵ نشان داده این فناوری قابل اتکا است و تعمیر و نگهداری ماشین هم ساده است.


منبع: بی‌بی‌سی
کد مطلب: 71263
نام شما
آدرس ايميل شما

هنگام کار با کامپيوتر، معمولا از چه نوع خدمات اينترنتی استفاده می کنيد؟
ADSL
فيبر نوری
Point-to-Point
مودم همراه
هات اسپات موبايل
ماهواره ای